foto: pixabay.com

Nepriaznivú situáciu potvrdzujú aj veľké zmeny, ktoré sa vo svete žurnalistiky udiali v priebehu niekoľkých mesiacov. Z redakcií známych svetových vydavateľstiev odchádzajú popredný novinári a mediálne spoločnosti svoje úsilie sústreďujú do on-line produktov. Na Slovensku sa novou cestou vydala napríklad spoločnosť Ringier Axel Springer Slovakia.

V septembri oznámil svoj odchod z časopisu Vanity Fair dlhoročný redaktor Graydon Carter. Po dlhých 25-tich rokoch sa rozhodol ukončiť túto pracovnú etapu svojho života.

Okrem neho oznámili odchod aj ďalší traja významný redaktori pracujúci pre časopisy Time, Elle a Glamour. Sériu nepriaznivých správ nateraz uzatvára aj Jann S. Wenner, ktorý oznámil, že plánuje po pol storočí predať svoj kontrolný podiel v časopise Rolling Stone.

„Odrazu to vyzerá akoby sa dlhodobé predpovede o páde časopisov stali skutočnosťou,“ píše vo svojom článku denník The New York Times.

Takýto prudký nárast senior redaktorov, ktorí sa rozhodli zanechať svoje prestížne postavenie v časopisoch, svedčí o tom, že finančná realita tohto biznisu sa nedá donekonečna schovávať za romantické predstavy o tomto povolaní.

Samozrejme, vydavatelia si veľmi dobre uvedomujú odkiaľ v súčasnosti prúdia zisky v tomto biznise, a preto sa nebránia vyskúšať čokoľvek, aby sa udržali v tejto brandži.

Napríklad mediálna spoločnosť Time Inc. už viac ako jeden rok prevádzkuje bezplatnú streamovaciu platformu PeopleTV, kde sú zverejňované kratšie aj dlhšie videá s rôznym zaujímavým obsahom. Samozrejme, súčasťou videí sú aj reklamy, ktoré by mali pomôcť spoločnosti Time Inc. zvyšovať príjmy.

Masmediálna spoločnosť Hearst zasa spustila v spolupráci so spoločnosťou Airbnb časopis Airbnbmag, ktorý je výborným priestorom pre zárobky z reklám.

Niekdajšia podstata tohto podnikania, teda tlačené periodiká, sú čoraz viac zatláčané do úzadia. Investície sa presúvajú do produktov v podobe živých vysielaní, podcastov, videí a partnerstiev so značkami, ktoré sú mimo tejto brandže.

Odvetvie žurnalistiky, ktoré sa dlhodobo riadilo jednoduchým vzorcom „lesklý hrubý zväzok plný dobre zaplatených reklám”, momentálne prechádza najväčšími zmenami za posledných niekoľko desaťročí.

„Sentimentálnosť je pravdepodobne najväčším nepriateľom časopisu. Musíme prijať budúcnosť,” zverejnil denník The New York Times  vyjadrenie prezidenta časopisu Hearst, Davida Carey.

V čase „uťahovania opaskov“ sú celebritní redaktori s ich nárokmi na vysoké odmeny jednoducho nežiadúci.

Keďže september je obdobím, keď mediálne spoločnosti zväčša plánujú finančnú stratégiu na celý budúci rok, mohlo by sa zdať, že načasovanie odchodov prominentných redaktorov súvisí práve s touto situáciou, respektíve s krátením a prehodnocovaním finančných odmien.

V mnohých prípadoch je, ale tento súvis iba náhodou. Napríklad Graydon Carter, by bol odišiel z časopisu Vanity Fair aj skôr, no chcel ešte redaktorsky pokryť prezidentské voľby.

Jann S. Wenner zasa odkladal svoj odchod, až dokiaľ jeho syn Edward Augustus Wenner nebol vymenovaný za prezidenta vydavateľskej spoločnosti Wenner Media.

Optimisti v oblasti tohto podnikania si myslia, že práve mladšia generácia je pre tento biznis nádejou. Starší redaktori sú predsa len menej zvyknutí na súčasnú formu on-line žurnalistiky a práve digitálne média a portfólio digitálnych služieb je pre dnešnú žurnalistiku veľmi potrebná.

Kurt Andersen, bývalý redaktor pre New York magazine, spolu s Graydon Carterom, zakladateľom časopisu Spy, pre denník The New York Times uviedli, že tlačené časopisy ešte stále „dýchajú“, ale nedávne prevratné udalosti znamenajú, že ich koniec nemusí byť ďaleko.

Graydon Carter si je vedomý toho, že všetky mediálne spoločnosti prechádzajú veľkými zmenami a aj on sa zameral na hľadanie spôsobov, ktoré by pomohli časopisu Hearst zvýšiť výnosy a znížiť náklady.

Finančná výkonnosť časopisu Hearst je dobre strážená, ale nedávne finančné reporty od konkurentov naznačujú, že časopisy celkovo strácajú svoju silu v schopnosti dosahovať zisk a hromadiť bohatstvo.

Napríklad výnosy spoločnosti Time Inc. od roku 2011 každoročne klesajú. V súčasnosti sa spoločnosť zameriava na zníženie nákladov vo výške 400-miliónov dolárov, ktoré chce docieliť v priebehu nasledujúcich 18-tich mesiacov.

Hoci tlač stále tvorí zhruba dve tretiny ročných príjmov spoločnosti Time Inc., vo výške približne 3-miliárdy dolárov, spoločnosť presúva finančné zdroje na video a televíziu.

Situáciu potvrdzuje aj množstvo predajov menších vydavateľstiev, ktoré majú problém samostatne prežiť.

Ale predaj sa nevyhýba ani veľkým spoločnostiam. Predtým, ako Jann S. Wenner ponúkol časopis Rolling Stone na predaj, spoločnosť Wenner Media predala časopis Weekly and Men’s Journal spoločnosti American Media Inc., ktorá vlastní aj National Enquirer.

Spoločnosť Johnson Publishing, ktorá sídli v Chicagu, zasa minulý rok v lete predala časopisy Ebony a Jet súkromnej spoločnosti.

„Zvučné značky ako tieto sa nikdy tak intenzívne nepredávali ako za posledné obdobie. Samo o sebe to naznačuje, že sa niečo deje,” povedal pre The New York Times Reed Phillips z investičnej banky Oaklins DeSilva a Phillips.

Finančná budúcnosť pre časopisy je podľa týchto sprievodných znakov pochmúrna. Analytici a manažéri očakávajú v predaji tlače pokračovanie dvojciferného poklesu za rok.

Spoločnosť Magna zaoberajúca sa nákupom reklám predpokladá, že tlačené verzie časopisov v tomto roku klesnú o 13 %, pričom podobná miera poklesu sa očakáva aj v roku 2018.

Budúcnosť časopisov je podľa odborníkov v nových formátoch, ktoré sú súčasťou tejto doby ako napríklad spomínaná bezplatná streamovacia platforma PeopleTV http://people.com/peopletv/, ktorú asi pred rokom spustila spoločnosť Time Inc.

Pre mediálne spoločnosti a vydavateľstvá je čoraz populárnejšia aj spolupráca s externými partnermi. Napríklad masmediálna spoločnosť Condé Nast naštartovala spoluprácu s herečkou Gwyneth Paltrow, ktorá má vlastnú modernú life-stylovú značku Goop a prezentuje ju prostredníctvom webových stránok.

Condé Nast ešte v jeseni na základe tohto partnerstva debutovala s prvým tlačeným titulom časopisu Goop, ktorý by mal vychádzať raz za štvrť roka.

Podľa Terryho McDonell, bývalého hlavného redaktora denníka Sports Illustrated a časopisu Rolling Stone je budúcnosť magazínov v ľuďoch, ktorí veria v kvalitnú žurnalistiku a v tvorivé inžinierstvo.

Celý článok denníka The New York Times o nepriaznivej situácii, v ktorej sa nachádzajú printové časopisy uzatvára vyjadrenie Kurta Andersen, bývalého redaktora pre New York magazine, ktorý povedal, že tlačené časopisy, by sa mohli stať kultom, akým sú napríklad vinylové platne alebo plachetnice.

„Tlačené časopisy sa stanú tým čím sú plachetnice. Ich existencia už síce nie je potrebná, ale ľudia ich budú stále milovať, vyrábať a kupovať,“ zverejnil predstavu Kurta Andersena o budúcej existencie tlačených časopisov, denník The New York Times.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu