Všimli sme si, že nedávno vydaná Príručka dátovej žurnalistiky, ktorá je určená podľa Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF), ktorá ju vydala, slovenským študentom, je takmer identická s tou, ktorá vznikla pre český trh a ktorú už v roku 2013 vydal Fond Otakara Motejla.

“Toto upravené vydanie Príručky dátovej žurnalistiky je vytvorené s ohľadom na skúsenosti a žurnalistickú prax na Slovensku. Smeruje rovno na univerzity, kde tento rok v rámci projektu Dáta menia žurnalistiku spúšťame pilotné semináre dátovej žurnalistiky, ale aj k ďalším záujemcom o dátovú žurnalistiku,” uviedla v príhovore príručky Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti.

Príručka, ktorá má byť určená slovenským študentom je však takmer celá v českom jazyku a je takmer identická s tou z roku 2013, ktorú vydal Fond Otakara Motejla. Len niektoré krátke doplnené časti sú v slovenčine.

Zisťujeme podrobnosti o vydaní, oslovili sme Rasťa Kulicha zo spoločnosti Google Slovensko ale aj z Nadácie otvorenej spoločnosti – Natáliu Tomanekovú, hovorkyňu nadácie, Ľubicu Stanek a Jána Orlovského, výkonného riaditeľa nadácie, ktorý v minulosti pôsobil ako hovorca politickej strany Sieť.

Vydanie príručky na Slovensku podporila spoločnosť Google Slovensko, v Čechách vydanie príručky v roku 2013 podporilo Americké veľvyslanectvo v Prahe a Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.

Prečítajte si obe > príručka z roku 2013 a príručka z roku 2015.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu