ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

Zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák vyčítal šéfredaktorovi Aktuality.sk Petrovi Bárdymu a zástupcovi šéfredaktora denníka N Konštantínovi Čikovskému, že ich médiá neuvádzajú zdroje informácií vo svojich článkoch. Konkrétne sa mu nepáči, ak neuvedú, že SME prinieslo informáciu ako prvé. Celá táto zaujímavá debata sa odohrala medzi novinármi na Facebooku. Prečítajte si ju.

„Kamaráti, už je to aj trošku trápne, ale bolo by strašne fajn, že ak už niečo nejaké médium X napíše ako prvé, tak médium Y to potom aj vo svojom texte normálne prizná,“ uviedol Tomáš Prokopčák na sociálnej sieti.

„Ono to platí aj naopak: ak v SME čosi podobné niekedy nepriznávame, prosím Peter Bárdy, Konštantín Čikovský, kričte na mňa. Lebo ono to je tak trochu obyčajná slušnosť,“ dodal Prokopčák.

Peter Bárdy súhlasil, a dodal „ja si myslím, že medzi nami troma to je v pohode. ak niekto nespomenie, nelinkne, tak je to 99 percent nechtiac, nevedomky,“ povedal.

Konštantín Čikovský z denníka N sa pokúšal od Prokopčáka zistiť, o ktorý článok sa konkrétne jedná. No bezúspešne.

Novinárka denníka N Veronika Folentová poukázala, že ten kto zdroje neuviedol je práve portál SME.sk, keď v správe Kaliňák zaútočil na redaktorku: Nie som eštebák ako vy, podľa jej názoru, napríklad práve tam táto informácia chýba.

V skutočnosti však zverejnený video záznam, bol autorským videom redaktorky denníka SME Zuzany Žigovej, a video bolo zverejnené priamo na SME.sk, a nebolo prevzaté z webu dennikN.sk, takže nebol žiaden dôvod uvádzať ako zdroj denník N. Tomáš Prokopčák i napriek tomu zaregoval, že informáciu pod zverejnené video doplní.

Následne sa zapojil do debaty zástupca šéfredaktora denníka N Tino Čikovský, keď poukázal na to, že mu chýba v komentári Petra Schutza zdroj na článok (denníka N), ktorý Schutz vo svojom komentári kritizuje.

Tomáš Prokopčák bol obviňovaný z útoku, na čo zareagoval, že sa nejedná o útok a zdôraznil, že chce meniť pomery práce kolegov v konkurenčných médiách: “ono to najmä nie je útok… ale vidíte, my tam tých kamarátov z konkurencie aspoň spomenieme. Ešte aby to platilo univerzálne,“ vyčítal konkurencii Prokopčák zo SME.

Na otázku Amy Dome „Čisto prakticky ma zaujíma váš názor, čo ak dve média robia na rovnakej téme nezávisle od seba. Musia to, čo sa rozhodne vydať článok ako druhé, odkazovať na to prvé?“

Peter Bárdy z Aktuality.sk odpovedal, že „je to možno čudné, ale áno. Je to konsenzus.“

Jakub Filo, hlavný editor denníka SME odpovedal „Aj ja v 95 percent prípadov… sú ale také v ktorých nie“. Tomáš Prokopčák dodal „Isteže áno.“

Ama Dome konštatovala: „Nezvádza tento prístup potom človeka k tomu, aby vypľul polotovar, len aby bol prvý?“

„Áno“ priznal Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu