Tibor Eliot Rostas

Dôvodom obžaloby je extrémizmus a Rostasov článok „Klin Židov medzi Slovanmi“ v ktorom obviňoval Židov, že sa snažia rozvracať našu spoločnosť. Informáciu priniesol denník N.

Trestné oznámenie na Rostasa za článok „Klin Židov medzi Slovanmi“ podal 15. mája 2017 bývalý novinár týždenníka Trend Pavel Sibyla, ktorý v tom čase pôsobil ako riaditeľ nadácie Zastavme korupciu. V súčasnosti pôsobí v politickej strane Progresívne Slovensko. Nadáciu i stranu spolufinancujú majitelia spoločnosti ESET.

„Nie som v žiadnom spore s pánom Rostasom. Nikdy som sa s ním nestretol, ani si s ním nepísal. Prekáža mi, čo robí a podľa mňa tým článkom porušil zákon spôsobom, ktorý je pre našu radikalizujúcu sa spoločnosť veľmi nebezpečný. Preto som na neho podal trestné oznámenie,“ povedal v tom čase pre Mediahub.sk Pavel Sibyla.

Čo sa týka spojenia svojho mena s nadáciou Zastavme korupciu v súvislosti s podaným trestným oznámením, Pavel Sibyla to rezolútne odmietal. „Pán Eugen Korda Vám potvrdí, že keď so mnou včera točil video, tak som ho požiadal, nech k môjmu menu nedáva, že som riaditeľ nadácie Zastavme korupciu, lebo to s ňou nemá nič spoločné. Oznámenie beriem ako moju občiansku spoločnosť, vôbec nie ako spôsob zviditeľniť nadáciu,“ uviedol Pavel Sibyla.

Podľa Sibylu je tento článok „polepenec“ bez kritických komentárov, plný podnecovania rasovej, etnickej a národnostnej nenávisti.

„Pozliepať dokopy bez kritického komentára citáty slovenských dejateľov, ktorí aj verejne hlásali svoje protižidovské názory, a v nadväznosti na ne splietať niečo o “mimoriadne nebezpečných rozkladných silách”, “skazonosnom zle” a “sionizmom kontrolovanej demontáži” existujúceho usporiadania spoločnosti je aj v krčmovom rozhovore na hanbu, nie to ešte vo voľne predajnom časopise zaevidovanom Ministerstvom kultúry. Pán Rostas v článku burcuje proti (židovskej) porobe, čím podľa mňa naplnil skutkovú podstatu trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti,“ napísal Pavel Sibyla vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook.

V trestnom oznámení Sibyla uvádza, že článok má v Slovákoch vyvolať dojem, že sú využívaní a tí, ktorí mu kruto vládnu sú Židia. Dokonca v ňom Rostas čitateľov vyzýva, aby proti tomuto útlaku niečo robili.

Článok „Klin Židov medzi Slovanmi“, ktorý tvoril prílohu podaného trestného oznámenia považuje Pavel Sibyla za podnecovanie nenávisti voči ľuďom židovského pôvodu a snahu vyvolať v slovenskej spoločnosti aktivity, ktoré povedú k zbaveniu nadvlády Židov nad slovenským národom.

„Uvedené historické citáty využil tak, že čitateľovi časopisu v danom článku predložil tvrdenia, že aj v súčasnosti sú pôvodom zlej spoločenskej situácie zásahy židovskej komunity, ktorá rozvracia súčasnú spoločnosť a uvedenými tvrdeniami vyvoláva nenávisť a potrebu zásahu voči židovskej komunite v Slovenskej republike. Pritom citovaný článok v časopise Zem a vek je distribuovaný a predávaný na území SR a voľne zakúpiteľný v bežnom náklade ľubovoľnými osobami,“ uviedla pre denník N k podanej obžalobe hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„V zmysle zákonných postupov činím prvý krok na obhajobu seba, svojej rodiny a všeobecných práv a základných slobôd všetkých občanov Slovenskej republiky. Nech Vám práve tento prípad slúži ako povzbudenie v našom oprávnenom boji voči mimovládnej inkvizícii. Ďalším krokom budú trestné oznámenia na Janu Plichtovú a Miloslava Szabó ako preukázateľne neoprávnených znalcov konajúcich v rozpore so zákonom, ktorý porušili. V tomto zmysle budú vznesené obvinenia zo spáchania trestných činov krivej a zaujatej výpovede, kde je trestná sadzba od 1- do 5 rokov. Podobné sankcie s väčším dôrazom hrozia vyšetrovateľovi Martinovi Sivkovi a najviac Pavlovi Sibylovi. Chcem nám všetkých dokázať, že máme právo slobodne uvažovať, slobodne písať a slobodne vyzdvihovať aj našich najväčších národných buditeľov,“ útočil Tibor Eliot Rotas voči vyšetrovateľovi a znalcom na svojom webe Rostas.news ešte v apríli 2018.

„V zásade ma už od samotného začiatku tohto procesu potešuje fakt, ako sa vykonštruované nezmysly propagandy progresívneho liberalizmu dostávajú do prudkého kontrastu s mienkou drvivej väčšiny našej spoločnosti a národa. Dôležitým je, aby si aj na základe tohto absurdného prípadu Slovenky a Slováci vo voľbách 2020 dobre rozmysleli, či chcú svojim hlasom podporiť novú normalizáciu, útlak, cenzúru a likvidáciu ľudí s iným názorom na dianie vo svete okolo nás,“ uviedol aktuálne k podanej obžalobe Tibor Eliot Rostas na svojom webe zemavek.sk.

V článku sa ho zastáva i súčasný sudca Najvyššieho súdu a predseda politickej strany Vlasť Štefan Harabin, ktorý v minulosti tiež v magazíne publikoval. „Harabin ostro odsudzuje tento proces ako politický akt záujmových skupín, ktoré zastupuje prokurátor Tomáš Honz, vyšetrovateľ Sivko alebo Plichtová a Szabó, ktorí vypracovali posudky v rozpore s ich oprávnením“.

Šéfredaktor konšpiračného magazínu Zem&Vek je „persona non grata“, v minulosti sa negatívne zviditeľnil i svojou účasťou na konferencii Megatrends & Media, ktorú organizuje Fakulta masmediálnej komunikácie v Trnave.

Na konferencii sa odmietli kvôli nemu zúčastniť viacerí pozvaní hostia, medzi nimi zástupca šéfredaktorky SME, Jakub Filo, ale i Henrich Krejča z TV Markíza a Lukáš Diko z RTVS, či dokonca traja významní absolventi fakulty, ktorí sa následne vzdali aj ocenenia Granátové jablko, ktoré fakulta udeľuje študentom, ktorí sa zaslúžili o jej rozvoj alebo vykonali významný mediálny čin.

Jakub Ptačin, Veronika Pizano a Radovan Andrej Grežo sa vtedy v otvorenom liste adresovanom dekanke univerzity Dane Petranovej vyjadrili prečo pristúpili k tomuto rozhodnutiu a čo si myslia o Rostasovej účasti na konferencii a všetkých súvislostiach celej vzniknutej situácie. Rostasova účasť na konferencii pobúrila aj súčasných študentov fakulty a zarazilo ich najmä to ako vtedajšia dekanka Dana Petranová obhajovala konšpirátorovu účasť na konferencii. Čítaj viac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu