Dnes si už nevieme ani len predstaviť svet bez mobilných zariadení, ktoré dokážu spojiť tisíce ľudí v jednej sekunde. Kedysi to tak nebolo.

Aktérmi celej prevratnej udalosti sú sklápací mobilný telefón Motorola StarTAC, digitálny fotoaparát Casio QV, s rozlíšením 320 x 240 pixelov, prenosný počítač Toshiba 430CDT a natešený budúci otecko Philippe Kahn z kalifornského mestečka Santa Cruz. Príbeh Philippe Kahna a jeho technológiu zdieľania fotografie zverejnil portál spectrum.ieee.org.

11. jún 1997 sa do histórie zapísal ako deň, kedy bola prvýkrát na webe zdieľaná fotografia cez mobilný telefón. Ale až také jednoduché to nebolo a ani zďaleka to nepripomínalo ľahkosť s akou to robíme dnes.

Na koncepte zasielania digitálnych fotografií pracoval tento nadšenec už dlhšie. Výsledkom bola webová infraštruktúra, ktorú nazval Picture Mail.

Jej cieľom malo byť to, čo dnes nazývame „zdieľanie“, čiže nejaký užívateľ nahrá na web fotku s textom spôsobom, ktorý mu umožní rozposlať ju medzi okruh svojich priateľov, rodinu a známych, ktorých má uložených v zozname.

Systém by následne poslal emailovú notifikáciu každému v tomto zozname a nasmeroval ho na návštevu hostiteľskej webovej stránky, kde by sa mu zobrazila daná fotka.

Philippe Kahn, ale nebol spokojný s rýchlosťou, akou sa toto všetko realizovalo, pretože fotoaparát musel byť pripojený k počítaču a zakaždým, keď človek urobil fotografiu musel sa pripojiť na webovú stránku. On chcel, aby sa fotografie dali „zdieľať“ ihneď po odfotení. Podarilo sa mu to v deň, keď sa narodila jeho dcéra.

Jeho manželka strávila na pôrodnej klinike 18 hodín a on za ten čas zostrojil prototyp, ktorý možno nazvať ako prelomový v ére telefónov so vstavaným fotoaparátom, hoci v takejto podobe by ho bolo asi veľmi ťažké nosiť vo vrecku na nohaviciach.

Philippe Kahn, ale hovorí, že prelomové vôbec nebolo to, že sa fotografia dostala na web alebo to, že spojil telefón s fotoaparátom, pretože fotosenzor na telefóne už bol použitý aj predtým, ale bolo to prvýkrát, čo sa fotografia dostala od jednej osoby k viacerým osobám v priebehu niekoľkých sekúnd a to prostredníctvom stlačenia iba jediného tlačidla.

Kahn tento míľnik v histórii mobilných telefónov a internetu nazýva „Instant Share“ a poukazuje na skutočnosť, že takto v podstate fungujú sociálne média dodnes.

Po rozposlaní prvej fotografie, strávil Kahn ďalší mesiac tým, že sa snažil spojiť mikroradič, CMOS senzor a telefón do uceleného dizajnu. V roku 1998 založil technologickú spoločnosť Lightsurf a bolo mu uznaných niekoľko patentov.

Svoju technológiu predstavil aj dvom veľkým fotografickým spoločnostiam Kodak a Polaroid, no nedokázal ich presvedčiť. Tieto spoločnosti nevideli budúcnosť v digitálnej fotografii v spojení s mobilným telefónom, sústreďovali sa iba na spojenie telefón+zvuk (!).

Kahn napokon svoju iniciatívu nasmeroval do japonských spoločností, kde mal úspech, i keď sa mu nepodarilo presvedčiť dominantného poskytovateľa mobilných služieb spoločnosť Domoco.

S nadšením pre jeho technológiu sa stretol v spoločnosti J-Phone, ktorá ho posunula k spoločnosti Sharp a tá napokon navrhla prvý mobilný telefón s fotoaparátom „Sha-Mail“.

V roku 2002 bol aj v USA uvedený na trh mobilný telefón s fotoaparátom, na ktorom spoločne pracovala spoločnosť Sprint, LightSurf (ktorá patrila Kahnovi) a spoločnosť Casio.

Kahn bol hneď od začiatku presvedčený, že jeho technológia okamžitého zdieľania fotografií zmení svet.

Veril, že je to začiatok „občianskej žurnalistiky“, ktorá časom prenikne aj do verejných vecí, politiky a hlbších tém, pretože vždy bude niekde niekto, kto bude mať pri sebe telefón s fotoaparátom, urobí fotku a v momente ju posunie množstvu ďalších ľudí. Ľudia nebudú môcť tvrdiť, že sa niečo nestalo.

V roku 2007 Philippe Kahn predal svoju spoločnosť LightSurf spoločnosti Verisign približne za 270 miliónov dolárov, jeho duševné vlastníctvo bolo rozpredané v ďalších predajoch a Kahn oň bojoval na súdoch.

Dnes sa už touto technológiou nezaoberá, má nový „startup“, spoločnosť FullPower Technologies, ktorá vyvinula senzory pod matrac a cloud (sieť serverov, z ktorých každý má inú funkciu) založený na umelej inteligencii, ktorý zhromažďuje dáta a personalizuje odporúčania, ktoré pomôžu zákazníkom zlepšiť spánok. Stále je, ale nadšený z toho ako sa zdieľanie fotografií cez telefón neustále rozvíja.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu