Natalie Nougayrédeová, ako vôbec prvá žena, ktorá zastávala pozíciu šéfredaktora prestížneho francúzskeho denníka Le Monde, dnes 14.5. odstúpila z funkcie pre profesionálne konflikty s vrcholovými zamestnancami, ktorí minulý týždeň usporiadali protest.

Sedem vedúcich vydania sa podľa agentúry Reuters vzdalo svojich postov po vzrastajúcich nezhodách týkajúcich sa plánov zavedenia nového printového formátu a tabletového vydania denníka, ako aj personálnych zmien v jeho parížskej redakcii.

„Osobné a priame útoky voči mne i manažmentu mi zabraňujú realizovať transformačný plán, ktorý som predložila akcionárom spoločnosti a ktorý si vyžaduje súhlas všetkých redakčných tímov,“ uviedla Nougayrédeová v e-maile svojim spolupracovníkom.

Nougayrédeová sa novinársky vyprofilovala ako zahraničná korešpondentka pokrývajúca dianie vo východnej Európe a Rusku. Za svoje príspevky o čečenskom konflikte získala niekoľko cien, ale s komplexným riadením denníka nemala žiadne skúsenosti.

Jej rezignácia prišla necelý rok po tom, ako vo voľbách nového šéfredaktora získala 80 percent hlasov a obsadila uvoľnený post po jej náhle zosnulom predchodcovi Erikovi Izraelewiczovi, ktorý zomrel na infarkt priamo vo svojej redakčnej kancelárii.

Stredoľavý Le Monde, ktorého tlačená edícia vychádza približne v čase obeda, bol založený na konci nacistickej okupácie Francúzska v roku 1944. Spolu s konzervatívnym denníkom Le Figaro tvorí dvojicu najčítanejších mienkotvorných novín v krajine.

Zdroj: TASR, Le Monde: ilustračná grafika – titulka Le Monde

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu