Kapela Purple Jam vystupuje v rôznych, najmä bratislavských kluboch. Trojica dobre podkutých, skúsených muzikantov, ktorá sa nebojí improvizácie, je jasný corpus delicti, že inštrumentálky ešte nevymreli, práve naopak.

Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli

Jazz-rock-fusion formácia Purple Jam pôsobí na našej klubovej scéne od roku 2011. Podstatným faktom je, že interpretujú vlastné inštrumentálne skladby, a to si môže dovoliť skutočne len niekto, kto na to má vlohy a dostatočné skúsenosti so živými vystúpeniami.

Trojica muzikantov v obsadení – Jozef Harman (gitara), Peter van Baco (basgitara) a Tomáš Harman (bicie nástroje), už majú čo-to za sebou. Všetci pôsobili v minulosti v rôznych formáciách – napríklad v kapelách Zodiac, True Color alebo Premeny hrá skvelý gitarista, obdivuhodný samouk Jozef Harman.

Ten bezchybne zvláda či už akustickú alebo elektrickú gitaru a neobmedzuje sa len na jednoduché harmonické postupy, ale rád pridáva do svojich hudobných výkonov aj „špinavé“ jazzové akordy, ktoré nádherne ozvláštnia harmóniu inštrumentálok. Vyzretý gitarista významne prispieva aj sólami, ktoré sú nabité bluesovým fílingom, a ten sa jednoducho nedá naučiť, musíte ho mať v krvi.

Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli- Rock Cafe - Jozef Harman, gitarista

Rovnako ako improvizáciu, ktorú Harman brilantne implementuje do svojich sólových pasáží. Ako sólistu ho v kapele najviac počuť, nie však natoľko, aby nedal priestor rytmickej sekcii, vďaka čomu v skladbách vzniká vyvážený súlad vo forme aj sounde.

Rytmiku v kapele Purple Jam tvoria basák Peter van Baco známy z projektu Tresky Vresky. Melodickú linku dokáže pekne zahrať a rytmicky sa zosúladiť s bicími nástrojmi, za ktorými sedí brat gistaristu, Tomáš Harman, rovnako ostrieľaný interpret, ktorý dokonca spolupracoval aj s Henrym Tóthom.

Inštrumentálky z dielne členov kapely sú z hľadiska formy dômyselne skomponované: začína sa základnou témou, je v nich aj priestor pre sóla jednotlivých nástrojov a zároveň sú štruktúrované a nechýba im potrebná gradácia. Pri takýchto skladbách sa jednoducho poslucháč nudiť nebude, pretože aj sólové pasáže sú vždy iné a dokážu prekvapiť, rovnako ako aj vystavanosť kompozícií, ktorá nie je tuctová.

Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli - Rock Cafe - obr.1

Dynamickejšie vety sa striedajú s pokojnejšími, aj to vytvára moment prekvapenia, muzikanti sa umne vedia hrať aj s rôznymi tempami v skladbách, takže poslucháči, ktorí už prišli do kontaktu s jazzovou muzikou, to nepochybne ocenia.

Apropo, zo zákulisia sme sa dozvedeli, že na jednom z koncertov kapely Purple Jam bol aj slávny bubeník Martin Valihora, ktorý po vystúpení prišiel za muzikantmi a nešetril slovami chvály. A to už je teda niečo, keď taký ostrieľaný génius, ktorý má za sebou bohatú kariéru aj v zahraničí a hral so špičkovými jazzovými muzikantmi, príde pogratulovať bratislavskej klubovej kapele.

Kapela účinkuje v rôznych kluboch, ako napríklad Rock Café, ale aj mnohých ďalších. Možno otázkou na zamyslenie záverom je, či niektoré naše kluby nemajú predsudky alebo im jednoducho chýba odvaha, aby si pre vzdelané publikum, ktoré nemá rado šlágre, zavolalo na vystúpenie práve takúto formáciu.

Každopádne, fandíme a veríme, že čoskoro sa dočkáme aj albumu, ktorí by si chlapci z Purple Jam nepochybne zaslúžili.

George Sandová

Vypočujte si ich skladbu Big Step:

Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli - Rock Cafe - obr.2 Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli - Rock Cafe - obr.3 Purple Jam dokazujú, že inštrumentálky nevymreli- Rock Cafe - Jozef Harman, gitarista

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu