Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodovala aj o silnej ženevskej frekvencii v Žilne, ktorá sa uvoľnila po Rádiu Sever.

Ako sme vás informovali v našom prehľade zo sveta rádií č.9 – Rádio Sever ukončilo svoje vysielanie ku 30. septembru na silnej ženevská frekvencii 94,5 MHz v Žiline, keďže mu Rada pre vysielanie a retransmisiu na jeho vlastnú žiadosť licenciu č.122 dňa 8. septembra odobrala.

„Pojem ženevská frekvencia sa používa pre označenie frekvencie, ktorá bola pridelená Medzinárodnou telekomunikačnou úniou pre lokality/vysielacie kóty na našom území. Dohoda týkajúca sa využívania pásma 87,5 až 108 MHz pre FM rozhlasové vysielanie, označovaná ako GE-84, bola prijatá na konferencii v roku 1984, ktorá sa konala v Ženeve. Na týchto frekvenciách je možné vysielať s vysokým výkonom (ERP 10 – 100 kW), vďaka čomu sa pokryjú rozsiahle územia. Každej krajine sa udelilo niekoľko frekvencií s prihliadnutím na to, aby neboli rušené inými silnými frekvenciami z okolitých štátov. V minulosti na ženevských frekvenciách bežne vysielali aj lokálne alebo regionálne slovenské rádia: N-Rádio na 95,2 MHz (Nitra/Zobor) alebo Rádio Dúha na 89,1 MHz (Trenčín/Nad Oborou). Dnes ich využívajú iba celoplošné stanice. Dohoda sa uzatvorila pre veľký počet krajín v oblasti Európy, Afriky, Blízkeho východu a bývalého ZSSR > Pozri ,“ povedal pre Masmediálne.info Majo Straka z projektu Radio.Radar.

Frekvenciu Rada operatívne zaradila k voľným rozhlasovým frekvenciám do jesenného výberového konania, ktoré prebehlo v utorok 10. novembra a Rada rozhodla, že ženevskú frekvenciu pridelí verejnoprávnej RTVS pre jej rozhlasový programový okruh Rádio_FM.

O celkovo 8 voľných rozhlasových frekvencii, ktoré boli zaradené do aktuálneho výberového konania sa uchádzalo až 7 žiadateľov.

Svoje pokrytie rozšíri Rádio Anténa Rock o štyri nové frekvencie – v Bratislave – Devínskej Novej Vsi ( 97,6 MHz), v Novom Meste nad Váhom (92,4 MHz), v Považskej Bystrici (95,1 MHz) a v Trenčíne (100,3 MHz), polepší si aj Radio One Retro o dve nové frekvencie – v Brezne (98,5 MHz) a v Ružomberku (92,4 MHz) a jednu novú frekvenciu bude mať aj rádio Rocková republika v Tvrdošíne (98,5 MHz).

„Znamená to pre nás ďalší krok na ceste k pokrytiu čo najväčšieho počtu obyvateľov. V koordinácii máme 15 frekvencií a veríme, že v roku 2016 nastane masívne rozšírenie pokrytia. Naša absolútna priorita je ale teraz rozbehnúť alternatívny prieskum počúvanosti. Už sme požiadali Median o vyradenie z prieskumu MML a pripravujeme spustenie alternatívneho prieskumu, ktoré metodológiou a veľkosťou vzorky bude správne riešenie pre malé a stredné rádia. Snažíme sa získavať pre tento projekt podporu ďalších rádií, “ povedal pre Masmediálne.info majiteľ rádia Rocková republika pán Martin Lengyel.

Všetci úspešní žiadatelia si pridelené frekvencie predtým na vlastné náklady aj skoordinovali.

Rádio Anténa Rock, ktoré získalo najviac nových frekvencií vlastní Peter Korbačka z finančnej skupiny J&T prostredníctvom spoločnosti GES Slovakia. Rádio Anténa Rock je súčasťou ponuky spoločnosti Radio Services, ktorá je súčasťou skupiny Joj Media House. Viac informácií.

Pozrite si zoznam všetkých pridelených frekvencií v jesennom výberovom konaní (zdroj: RVR):

Lokalita Frekvencia Žiadateľ
[MHz]
Bratislava – Devínska Nová Ves 97,6 GES Slovakia, s.r.o. (Rádio Anténa Rock)
Brezno 98,5 RADIO ROCK s.r.o. (Radio One Retro)
Nové Mesto nad Váhom 92,4 GES Slovakia, s.r.o. (Rádio Anténa Rock)
Považská Bystrica 95,1 GES Slovakia, s.r.o. (Rádio Anténa Rock)
Ružomberok 92,4 RADIO ROCK s.r.o. (Radio One Retro)
Trenčín 100,3 GES Slovakia, s.r.o. (Rádio Anténa Rock)
Tvrdošín 98,5 C.S.M. group s.r.o. (Rocková republika)
Žilina 94,5 Rozhlas a televízia Slovenska (Rádio_FM)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu