Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) vyhlásila 11. septembra 2015 druhé tohtoročné výberové konanie na pridelenie rozhlasových frekvencií pre terestriálne vysielanie. Prekvapením je uvoľnená tzv. ženevská frekvencia 94,5 MHz po Rádiu Sever, ktoré samé požiadalo RVR o jej odňatie, pravdepodobne z dôvodu finančných ťažkostí a teda neschopnosti rádio ďalej prevádzkovať.

Výberové konanie na osem voľných rozhlasových frekvencií vyhlásila RVR v zmysle zákona na úradnej tabuli vo svojom sídle, na webovej stránke a v dvoch celoštátnych denníkoch.

Jeho súčasťou bude ako obvykle aj verejné vypočutie žiadateľov o nové rozhlasové licencie či súčasných vysielateľov, ktorí chcú svoje pokrytie rozšíriť. Verejné vypočutie záujemcov o frekvencie je naplánované na 9. november 2015.

Uchádzači o jednotlivé frekvencie musia svoju žiadosť podať do 7. októbra 2015, a to osobne alebo písomne na adrese sídla Rady pre vysielanie a retransmisiu (Dobrovičova 8, 811 09 Bratislava).

V jesennom výberovom konaní je zaradených osem voľných rozhlasových frekvencií. S výnimkou tzv. ženevskej frekvencie 94,5 MHz Žilina s výkonom 20 kW ide o frekvencie, ktoré pre rozšírenie svojho pokrytia skoordinovali traja súčasní rozhlasoví vysielatelia.

Vyberáme z rádiového prehľadu, ktorý pripravujeme v spolupráci s Radio.Radar:

Už sú známe rozhlasové frekvencie, ktoré sa dostali do jesenného výberového konania. Regulačný úrad poskytol zoznam lokalít s frekvenciami, ktoré si skoordinovali tieto 3 spoločnosti:

C.S.M. group s.r.o. (držiteľ licencie na vysielanie stanice Rocková republika) lokalita Tvrdošín (98,5 MHz).
GES Slovakia, s.r.o. (držiteľ licencie na vysielanie stanice Rádio Anténa Rock) s lokalitami Bratislava – Devínska (97,6 MHz), Nové Mesto nad Váhom (92,4 MHz) a Považská Bystrica (95,1 MHz) a Trenčín (100,3 MHz).
Rádio Rock, s.r.o. (držiteľ licencie na vysielanie stanice Rádio One Retro) s lokalitami Brezno (98,5 MHz) a Ružomberok (92,4 MHz).

Kto nakoniec frekvencie aj získa a ktoré stanice sa dostanú do FM éteru, o tom rozhodne Rada pre vysielanie a retransmisiu v jesennom výberovom konaní. Zákon totiž nezaručuje, že kto sa postaral o koordináciu frekvencie (proces trvá priemerne 2 roky), ten ju aj získa. Väčšinou vždy pripadnú spoločnostiam, ktoré si ich aj skoordinovali.

zoznam frekvencii jesenneho vyberoveho konania RVR
zdroj: RVR

 

Prekvapením je , že sa v zozname od RVR objavila aj žilinská frekvencia 94,5 MHz, ktorú využíva vysielajuce Rádio Server.  Zisťujeme podrobnosti.

Aktualizované:

„Držiteľ licencie, spoločnosť ASISTENT CONSULTING COMPANY, s.r.o. požiadal Radu o odňatie licencie. Rada žiadosti vyhovela a na zasadnutí dňa 8. 9. 2015 rozhodla o odňatí licencie č. R/122, “ povedala pre Radio.Radar Lucia Jelčová, hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Osud rádií na ženevskej frekvencii 94,5 MHz:

Rádio Žilina (Rádio City) / 2.2.1995 – 22.6.2002
RVR odobrala stanici licenciu, z dôvodu prevodu obchodného podielu bez predchádzajúceho súhlasu licenčnej Rady

Radio Zet / 12.8.2002 – 15.3.2012
RVR odobrala stanici licenciu, opäť z dôvodu absensie súhlasu pri prevode obchodného podielu

Rádio Sever / 1.3.2013 – 8.9. 2015 (reálne do kedy? rádio aj dnes ešte stále vysiela)
RVR odobrala stanici licenciu, na vlastnú žiadosť

Celková zadlženosť firmy ASISTENT CONSULTING COMPANY, s.r.o., ktorá donedávna vlastnila licenciu na rozhlasové vysielanie Rádia Sever je 304,9% podľa stránky finstat.sk. Pravdepodobne to je dôvodom na skončenie vysielania. Detaily ešte zisťujeme priamo v rádiu.

Šéfredaktor Rádia Sever Ján Filip sa svojsky rozlúčil na svojom verejnom facebookovom profile, no na naše otázky stále nereaguje:

Poslední mohikáni…, žiaľbohu!

Uverejnil používateľ Ján Filip Piatok 11. septembra 2015

Aktualizované 14.9.:

Rádio Sever 14. septembra oficiálne na svojom webe informovalo o ukončení vysielania, slovami:

„Ani sme sa nenazdali a takmer tri roky vysielania rádia SEVER prešli ako voda. S veľkým poľutovaním Vám však oznamujeme, že k 30.9.2015 hlásime ukončenie vysielania rádia SEVER – Hlasu severného Slovenska. Pre našich verných poslucháčov, ale aj tých nových, zo Slovenska, Čiech i Poľska máme v talóne jedno veľké ĎAKUJEME! Užite si s nami posledné týždne a dni vysielania, počúvajte s ešte väčším oduševnením a nezúfajte, veď sa ešte budeme počuť! Vaše RÁDIO SEVER“

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu