Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom zasadnutí v utorok 12. apríla rozhodovala o všetkých žiadostiach, ktoré jej doručili rádiá, ktoré žiadali o výnimky pre kvóty na slovenskú hudbu. Na RVR sa celkovo obrátilo až 12 komerčných rádií a verejnoprávna RTVS so svojimi štyrmi programovými okruhmi. Desiatim z nich Rada výnimky udelila. Platia však len na obmedzenú dobu do 31. decembra 2016.

Rádiám vyplýva zo zákona od 1. apríla 2016 povinnosť hrať slovenskú hudbu, ktorej musia vyčleniť mesačne najmenej 20 percent času vo svojom vysielaní a RTVS až 30 percent.

Do vysielacieho času sa započítavajú len slovenské diela odvysielané v čase od 6:00 do 24:00 hodiny a najmenej pätinu slovenskej hudby musia tvoriť súčasné skladby, teda nie staršie ako 5 rokov. Od januára 2017 sa kvóty dokonca navýšia až na 25 a 35 percent.

„V prípade trinástich rádií vysielatelia žiadali o výnimku pre kvóty na slovenskú hudbu aj podiely novej hudby, v troch prípadoch Radu požiadali len o udelenie výnimky z povinnosti hrať nové slovenské hudobné diela,“ informovala Lucia Jelčová, hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu.

RVR šesť žiadostí zamietla a vyhovela desiatim žiadostiam. Rada pre vysielanie a retransmisiu nevyhovela žiadosti o udelenie výnimky rádiám Expres, Fun rádio, Europa 2, Rádio One, Rádiu Košice a Rádiu Regina.

„Čiastočne Rada vyhovela žiadostiam vysielateľov rozhlasových okruhov Radio One Retro a Rádio Vlna, na ktorých sa nebude vzťahovať povinnosť hrať nové slovenské diela. Žiadostiam vysielateľov Rádio Anténa Rock, Rocková republika, Radio One Rock, ALIGATHOR – CLASSIC ROCK RADIO, Rádio Devín a Rádio Patria Rada vyhovela v plnom rozsahu, preto nebudú musieť vo svojom vysielaní vyhradiť stanovený podiel slovenským ani novým hudobným dielam. Vysielatelia Rádia Best FM a Rádia Pyramída požadovali len úľavu z povinnosti týkajúcej sa nových slovenských hudobných diel; ich žiadostiam Rada tiež vyhovela,“ dodala Lucia Jelčová.

Prehľad rozhodnutí o jednotlivých žiadostiach a udelených výnimkách:

Prehľad rozhodnutí o jednotlivých žiadostiach a udelených výnimkách - zdroj RVR
zdroj: RVR

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu