Rádio koniec vysielania ohlásilo 31. augusta na svojej stránke, ako prvý informáciu priniesol web Omediach.com. Po konci rádia Rocková republika, je tak Anténa Rock ďalším rockovým rádiom, ktoré odchádza zo slovenského rádiového trhu. Správu sme aktualizovali o stanovisko programovej riaditeľky rádia Andrey Dikovej.

Anténu Rock si budú môcť fanúšikovia vypočuť v živom éteri naposledy 30. septembra.

„Priatelia, už 1. októbra bude mať Rádio Anténa Rock 7 rokov! Podľa mnohých psychológov je 7-my rok vo vzťahu prelomový. Po veľkej úvodnej eufórii môže prísť veľké fiasko. My ho ale nechceme zažiť. Sme rockeri a je nám bližšia teória, že v najlepšej forme treba prestať,“ uviedlo rádio.

Vlastníkom rádia je spoločnosť GES Slovakia – Peter Korbačka z finančnej skupiny J&T, v minulosti pôsobil ako predseda predstavenstva v spoločnosti Slovenská produkčná, a.s., ktorej 100%-ným akcionárom je spoločnosť JOJ Media House, a.s., pod ktorú okrem skupiny JOJ ešte donedávna patrili aj Rádio Vlna, Rádio Jemné a Rádio Europa 2.

Rádio Vlna zo siete Radio Services nedávno kúpila spoločnosť Fun Media Group, ktorá vlastní Fun rádio, Rádiá Jemné a Europa 2, odkúpila spoločnosť Bauer Media, ktorá vlastní rádio Expres.

Rádiá sú označované ako „rádiá skupiny J&T“ a donedávna tvorili rozhlasovú sieť Radio Services, ktorá naposledy dosiahla, podľa prieskumu Radioprojekt agentúry MEDIAN SK, v parametri „počúvali posledný týždeň“ počúvanosť 44,1%, čo predstavuje celkom 1 968 000 poslucháčov.

Pre porovnanie Slovenský rozhlas (so svojimi šiestimi okruhmi) má počúvanosť 34,6% (1 546 000 poslucháčov) a sieť Regiomedia 7,9% (351 000) poslucháčov.

Rádio Anténa Rock získalo v minulosti tri krát po sebe, v rokoch 2017-2019, ocenenie „Rádio roku“ od Zväzu autorov a interpretov populárnej hudby.

V rádiu okrem Tomaggia, SiFona a Mary pôsobil ako moderátor aj herec Robert Roth.

„Asi vás zaujíma jediné – prečo, keď máme dobré čísla počúvanosti a desaťtisíce ľudí si denne naladia rádio Anténa Rock, ho ideme vypnúť? Na túto legitímnu otázku by vám vedel zodpovedne odpovedať iba náš akcionár. Ale na základe dostupných informácií si rádio Anténa Rock nevie reklamou zarobiť na prevádzku. Najvyššia položka sú vysielače, tie platby idú ročne do stoviek tisíc Eur. Vysokou položkou sú poplatky za autorské práva, niečo mzdy pre nás tých zopár nadšencov, ktorí sa na programe podieľajú. Suma sumárom, rádio, ktoré má počúvanosť okolo 3,5% a teda tých 150 tisíc denných poslucháčov, sa obchodne neuživí. Je legitímne, že majitelia to berú výhradne ako biznis. Môžeme si my aj vy o tom myslieť, čo chcete, v trhovej spoločnosti tak tieto spoločnosti konajú na dennej báze. Dnes ten „čierny Peter“ padol na nás,“ uviedla Andrea Diková, programová riaditeľka Rádia Anténa Rock.

„Rádio Anténa Rock sme preformátovali z niekdajšieho rádia Anténa, ktoré malo nízku počúvanosť. Spolu s naším anglickým a švédskym konzultantom a po precíznej mapovacej štúdii sme sa rozhodli pre rockový formát All Rock. Vopred sme vedeli aj limitujúce faktory: v našom regióne nie je veľa rockových fanúšikov v prepočte na celú populáciu a slabšie pokrytie /zhruba 50% územia Slovenska/. Napriek tomu sme vedeli, že keď to rádio nastavíme profesionálne, pridáme k tomu úprimnú vášeň a entuziazmus, tak to môže fungovať. Po 7mych rokoch sme sa dostali paradoxne k najvyšším číslam počúvanosti. Prekročili sme 100 tisíc followerov na facebooku, máme úžasné reakcie na nespočetne veľa našich udalostí, ako hecovačky, Live koncerty a podobne,“ doplnila Andrea Diková.

Najpočúvanejším rádiom na Slovensku je podľa posledného prieskumu Radioprojekt od agentúry MEDIAN SK Rádio Expres s 35,3% (1 575 000 poslucháčmi), ďalej Rádio Slovensko s 23,5% (1 049 000) nasleduje Fun rádio s 23,1% (1 031 000), Rádio Vlna má počúvanosť 17,6% (785 000) a Rádio Europa 2 počúvanosť 17,0% (760 000). Nasleduje Rádio Jemné so 14,4% (645 000) a Rádio Regina s 10,2% (457 000) poslucháčmi.

Podľa agentúry MEDIAN SK, dosahuje Rádio Expres podiel na trhu 22,4%, Rádio Slovensko má 17,5% a s 13,4% podielom nasleduje Fun rádio. Ďalej Rádio Vlna 8,7% a Rádio Europa s 8,4% podielom na trhu. Podiel 6,5% má Rádio Jemné, 5,3% Rádio Anténa Rock. Ostatné rozhlasové stanice držia podiel 17,8% z trhu.

„Celková počúvanosť rádií v parametri „počúval posledný týždeň“ predstavuje 91,5% čo je
4 084 000 poslucháčov vo veku 14 79 rokov. Každý deň počúva rádio takmer 2,5 milióna ľudí (54,5% populácie). V priemere každý občan Slovenskej republiky počúva denne rádio hodinu a 45 minút. Každý poslucháč počúva rádio priemerne takmer tri hodiny a 15 minút,“ uvádza prieskum Radioprojekt od agentúry Median SK.

Podiel na trhu – RADIOPROJEKT, V. – VII. kvartál 2021, (zdroj MEDIAN SK)
Počúvanosť – Rozhlasové siete – RADIOPROJEKT, V. – VII. kvartál 2021, (zdroj MEDIAN SK)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu