V priestore slovenskej mediálnej súčasnosti nachádzame množstvo programových ponúk, ktoré sa nám do životov dostávajú doslova z každého kúta tohto sveta. Reklama na mediálne produkty rádií Európa 2, Fun alebo Jemné melódie sa nachádza už takmer vo všetkých formách  – printovej, televíznej aj rozhlasovej. Komerčné rádiá postupne vytláčajú stálicu nášho štátu, ktorou je jednoznačne RTVS.

Aký je profil dnešného poslucháča? Čo každý jedinec hľadá a očakáva od kvalitného vysielania? Odpoveď na seba nenecháva dlho čakať. Ľudia potrebujú kultúru v podobe prezentácie tých najlepších domácich aj svetových diel, ktoré budú doplnené hudbou, ktorá ulahodí ich duši.

Dnešný svet baží po jemnom a tajomnom závoji umenia, utkanom z obyčajného pocitu a dojmu, ktorý je pre každého z nás tak zvláštne osobný. Nikto sa neskrýva za plurál dnešného sveta, práve krásy a tajné zákutia umenia, ktoré približuje tento okruh rozhlasu Slovenska oslovujú masy, ktoré ešte nevymenili kvalitu za kvantitu a našli si v mediálnom priestore svoje miesto.

Pozor, počúvame…

Stránka Rádia Devín  ponúka každému z nás príležitosť vypočuť si v archíve množstvo relácií, medzi ktorými si určite nájdete niečo svoje.

Uvariť si čaj, zabaliť sa do teplej deky a vypočuť si napríklad Autora na dnes, kde sa moderátor venuje osobnostiam, akými boli, ale aj sú Josif Brodskij, Salvatore Quasimodo, Mikuláš Kováč a podobne.

Do štúdia sú pozývaní aj hostia, ktorí sa v danej tematike vyznajú a ich čítania jednotlivých statí dopĺňa vhodne zvolený hudobný podklad. Táto relácia navodí atmosféru, ktorá poslucháča núti zamýšľať sa a vcítiť sa postupne do kože množstva autorov, ktorí  v minulosti museli čeliť neraz veľmi ťažkým situáciám a rozhodnutiam, ktoré ovplyvnili ich tvorbu.

,,Nadarmo prehŕňaš sa v popole, úbohá ruka, mesto je už mŕtve.“ Očarujúco v éteri rozhlasu pôsobí aj relácia Literárne pásmo. Sprostredkúva rozprávania a výpovede, ktoré zasahujú do kultúry.

Rádio Devín ponúka ešte množstvo ďalších relácií a hudobne zameraných produktov – Aeterna musica, Akcenty/rezonancie, Artrock, Big beat, Božské uzly, Čítanie  na pokračovanie a mnohé ďalšie.

Spektrum je skutočne široké, je len na vás, aký veľký priestor v dnešnom svete poskytnete svojej duši.

Rozália Gešková

Článok bol publikovaný na portáli WebJournal.sk