Rádio Devín prinesie v premiére pútavú adaptáciu poviedky Dušana Dušeka Potok pod potokom

Nová rozhlasová hra Rádia Devín Potok pod potokom prinesie pohľad na mimoriadne zaujímavú a stále aktuálnu tému túžby po potomkovi, ktorá však zostáva nenaplnená.

Výnimočný tvorivý tím, námet i herecké obsadenie sľubujú poslucháčom už v utorok 20. apríla kvalitný rozhlasový zážitok.

Potok pod potokom je nová rozhlasová adaptácia poviedky prozaika a scenáristu Dušana Dušeka, ktorá vznikla v banskobystrickom štúdiu RTVS. Jej autorom a režisérom je Jozef Krasula, známy divadelný režisér z profesionálnej i neprofesionálnej scény.

„Rozhlasovo adaptovať Dušeka je náročná úloha, pretože potrebujete nahradiť rozprávača. A to sa Jozefovi Krasulovi podarilo,“ prezrádza dramaturg RTVS Egon Tomajko.

Intenzívna práca na prípravách rozhlasovej hry trvala niekoľko mesiacov a tak, ako mnohé projekty, aj túto prácu nečakane prerušila pandémia a s ňou súvisiace problémy.

Témou rozhlasovej hry Potok pod potokom je túžba po potomkovi a jej nenaplnenie. V súčasnosti je takých párov mnoho a tí, čo majú šťastie, nie vždy dokážu pochopiť, čo a ako prežívajú tí menej šťastní.

Hlavnej postave, spisovateľovi Adamovi, ktorý sa z problému snaží „vypísať“ a pripravuje všetko na deň D, keď sa to musí podariť, sa vybavujú všetky čarovné chvíle, plány a nádeje, obrovská láska, túžba, ale potomok nie. Pri tom všetkom sa mu vynárajú útržky spomienok i postavy, ktoré v jeho živote mali svoje miesto: brat Brko, priateľ Viktor aj maliar Sevas.

Zvláštnu kapitolu adaptácie tvoria dialógy s Adamovou manželkou Škoricou v prúde času. Zaujímavá je aj poetika adaptácie. Vychádza z hry medzi partnermi, zo slovných hračiek, prekáračiek, poézie a množstva metafor, ktoré sa rozvíjajú a prepletajú. Zahŕňajú súhru aj nesúlad, ale snažia sa byť vždy trochu nad vecou… aj keď je to pre oboch bolestivé.

„Ruchmi a hudbou sme si pomáhali skôr striedmo a v náznakoch. Nesnažili sme sa o „doslovnú“ realitu. Preto vidíme v hre akúsi čistotu a tú aj poslucháčovi ponúkame. Odposluch aj herecké výkony stoja naozaj za to,“ hovorí dramaturg Tomajko.

Prínos pre rozhlasovú hru znamenal vklad hudobného dramaturga Jána Fialu a predovšetkým majstra zvuku Petra Janáka.

Hlavnú postavu Adama obsadil Juraj Predmerský, jeho ženu Škoricu Ivana Kováčová, maliara Sevasa stvárni Marián Viskup, postavu priateľa Viktora si zahral Tomáš Mischura a ako Adamov brat Brko sa predstaví Jakub Tomajko. Prozaik a scenárista Dušan Dušek, autor poviedky, oslávil v januári 2021 životné jubileum 75 rokov.

Rozhlasovú hru Potok pod potokom uvedie Rádio Devín v premiére ako súčasť vysielania slotu Dramatické Rádio Devín v utorok 20. apríla po 21.50 h. Predchádzať jej budú od 20.00 h rozhlasové hry Nata Hosťovecká: Chriašteľ a Dodo Gombár: Hugo Karas.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu