foto: RTVS

Rádio Devín pripravilo pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československa sériu špeciálnych verejných podujatí pod názvom Československé dni v Rádiu Devín. Prvé z nich začína v nedeľu 14. októbra v Štátnej filharmónii v Košiciach.

„Vznik Československa v roku 1918 môžeme vnímať nielen ako významnú politickú, ale aj ako kultúrnu udalosť a 100. výročie je preto príležitosťou pripomenúť si prieniky tvorby renomovaných českých a slovenských osobností v oblasti kultúry a umenia,“ priblížil šéfdramaturg Rádia Devín Peter Janků.

Verejnosť sa v nedeľu 14. októbra o 19:00 môže zúčastniť na nahrávke programu Rádio Devín na cestách, ktorý pripravuje v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice.

Koncert pozostáva z diela Eugena Suchoňa, Otakara Ostrčila a Zdeňka Fibicha. Počas večera odznejú aj ukážky z tvorby českých a slovenských poetov, prozaikov a dramatikov v interpretácii hercov východoslovenských divadiel.

Milovníci folku sa môžu v stredu 17. októbra o 18:00 tešiť na koncert legiend československej folkovej scény, ktorý je venovaný aj 70. narodeninám prvej dámy slovenského folku Zuzany Homolovej.

Okrem oslávenkyne na ňom vystúpia Vladimír Merta, Dagmar Andrtová Voňková a Edo Klena. Československé Folklórum live – koncert pre Zuzanu sa uskutoční v Malom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave.

Veľké koncertné štúdio bude v stredu 17. októbra o 19:00 miestom verejného koncertu rezidenčného súboru Rádia Devín – Quasars Ensemble.

Vo štvrtok 18. októbra sa v Komornom štúdiu SRo od 19:00 stretnú českí a slovenskí laureáti prestížnych literárnych súťaží.

Slovenská dirigentská legenda Ondrej Lenárd otvorí v piatok 19. októbra jubilejnú sezónu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Koncert pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Česko-Slovenskej republiky začína o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu SRo.

Program je zostavený z diel Bedřicha Smetanu, Eugena Suchoňa a Antonína Dvořáka. Rádio Devín ho bude vysielať v priamom prenose.

Ďalšou verejnou aktivitou je improvizovaná rozhlasová hra, ktorú v sobotu 20. októbra o 19:00 v Komornom štúdiu SRo spoločne naživo nahrávajú české Rádio IVO a slovenské divadlo Gasparego.

Československé dni v Rádiu Devín ukončí vo štvrtok 25. októbra o 17:00 podujatie Osmičková pyramída.

Pre návštevníkov je pripravené premietanie historického dokumentu aj výstava o kontextoch vzniku Československa. Moderátori Soňa Gyarfášová a Štefan Chrapa budú na túto tému diskutovať s pozvanými historikmi a odborníkmi.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu