repro foto: RTVS

Rádio Devín nachystalo pre svojich poslucháčov k 30. výročiu Nežnej revolúcie zaujímavý darček. Popri množstve programu, ktoré k Novembru 89 vysiela, pripravilo aj sériu verejných podujatí.

Koncerty, hudobné vystúpenia, protestsongy, diskusie, odposluch premiérových rozhlasových hier – to všetko čaká od 7. do 17. novembra návštevníkov Slovenského rozhlasu.

Prvým z podujatí bude koncert významného slovenského komorného sláčikového telesa Mucha Quartet. Uskutoční sa vo štvrtok 7. novembra o 18:00 v štúdiu č. 5. Výstava 30 rokov slobody zachytáva cez príbehy ľudí, ktorí sa podieľali na revolučnom dianí, dôležité momenty pádu totalitného režimu.

Nainštalovaná je v átriu Slovenského rozhlasu a jej vernisáž je naplánovaná na piatok 8. novembra o 16:30.

Následne od 17:00 vystúpia slovenskí a českí pesničkári a folkové skupiny, ktorých tvorba patrila ku koloritu novembrových udalostí a k ostrovom slobody prejavu.

Na pódiu štúdia č. 2 sa predstavia Slávek Janoušek s kapelou, Soňa Horňáková, Katarína Koščová, Martin Geišberg, Daniel Špiner a členovia kapely Neřež Zdeněk Vřesťál a Vít Sázavský.

Experimentálna hudba a najmä produkcia legendárneho bratislavského štúdia experimentálnej hudby sú súčasťou vysielania Rádia Devín a tému slobody si pripomenú niektorí jej súčasní tvorcovia, ako Karel Odstrčil, Branislav Belorid, Radomil Hertl, Rudolf Pepucha, Stano Palúch, Laco Kupkovič.

Program pod názvom IMAGO SONORIS/Lost time? sa uskutoční v sobotu 9. novembra o 19:00 v priestoroch klubu A4.

Hostí, ktorí sú spojení s novembrovými udalosťami cez rozhlasové a televízne vysielanie, privítajú v Deviatkovej pyramíde moderátori Soňa Gyarfášová a Štefan Chrappa.

Na tému Nežná revolúcia v rozhlase a televízii prídu vo štvrtok 14. novembra o 17:00 do štúdia č. 5 porozprávať Ľuboš Machaj, Andrej Zmeček, Mária Hlucháňová, Katarína Začková a Ladislav Snopko.

Podujatie Festival slobody v Rádiu Devín začne v piatok 15. novembra o 8:00 premietaním filmu z produkcie Ústavy pamäti národa. Od 9:00 bude nasledovať diskusia s historikmi a verejný odposluch rozhlasových hier k Nežnej revolúcii.

Protestsongy budú znieť v piatok 15. novembra od 17:00 v štúdiu č. 2. Skladby hudobných legiend z Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska, ktoré boli súčasťou udalostí pádu Železnej opony, zahrajú Matusz Nagórski, FG – 4, Svätopluk Karásek s kapelou a Slnovrat.

Na záver pripravilo Rádio Devín verejný odposluch nových rozhlasových hier za účasti ich autorov a tímov, ktoré sa na nich podieľali. Vanda Feriancová, Vladimír Hanuliak, Juraj Raýman, Ján Uličiansky, Michaela Materáková, Eva Borušovičová, Laco Kerata a Peter Pavlac spracovali osem ľudských príbehov, ktoré sa dotýkajú pomerov vo vtedajšej spoločnosti a príchodu veľkých zmien.

Verejný odposluch priameho prenosu Rádia Devín Čakanie na Nežnú sa uskutoční v nedeľu 17. novembra o 17:00 v štúdiu č. 5.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu