V novom rádiovom prehľade si predstavíme staronovú reláciu Fun in Czechoslovakia, ktorá pôvodne skončila už v roku 2011, ale od októbra 2015 ju Fun rádio vrátilo späť do éteru… Rádio Elán nebude, stanici zanikla licencia zo zákona… Rádio Vlna už spustilo aj poslednú pridelenú frekvenciu v Košiciach a povieme si niečo aj o ich novej súťaži Top 1000… Prečítajte si, kto sa uchádza o ženevskú frekvenciu 94,5 MHz po Rádiu Sever… V rubrike Slováci v ČR vám dáme tip na hudobného experta a rockového DJ Milan „105 kg“ Krajčí.

Návrat relácie Fun in Czechoslovakia, vo vysielaní Fun rádia

Od októbra sa do vysielania Fun rádia vrátila vynovená relácia Fun in Czechoslovakia. Vysiela sa v sobotu medzi 18:00 až 19:00 hod. Pripravuje ju Katarína „Kava“ Vargová, ktorá prispievala rozhovormi aj do predchádzajúcej verzie. Prvým hosťom vynovenej relácie sa stala hudobníčka Zuzana Smatanová.

Fun in Czechoslovakia má opäť jasný cieľ – prinášať tie najlepšie, najväčšie a najlegendárnejšie hity slovenskej a českej hudobnej scény. Nechýbajú ani rozhovory alebo tipy na novinky. Hosť relácie zakaždým absolvuje tzv. pop-kvíz, ktorý obsahuje 3 otázky zo slovenskej populárnej hudby. Ak hosť uspeje, odznie jeho skladba, v opačnom prípade sa zahrá skladba od konkurencie.

Pred pár rokmi relácii patrili dve hodiny nedeľného dopoludnia. Program pripravoval Matúš Krnčok, ktorý dnes pôsobí v rádiu Europa 2.

Rádio Elán nebude, stanici zanikla licencia zo zákona

Spoločnosť RADIO FORMAT CONSULTING, s.r.o. v minulosti požiadala o odklad spustenia vysielania. Vzhľadom na to, že zo zákona na to nie je právny nárok, k dňu 27. júla 2015 licencia zo zákona zanikla. Tento zánik potvrdila RVR na svojom poslednom zasadnutí.

Na tom ďalšom, ktoré sa uskutoční v utorok 27. októbra 2015, sa bude venovať aj sťažnostiam na nevyužívanie frekvencií týchto troch spoločností: Rádio KISS s.r.o., L-Media s.r.o. a RADIO ROCK, s.r.o.

Rádio KISS s.r.o. prevádzkuje stanicu Rádio Kiss, ktorá má v prevádzke iba 2 zo 7 pridelených frekvencií. Spoločnosť L-Media s.r.o. prevádzkuje stanicu Rádio Liptov. Sťažnosť smeruje pravdepodobne k septembrovej výluke vysielania, ktorá bola zdôvodnená technickými problémami. Keďže prerušenie neprekročilo 30 súvislých dní, postih jej nehrozí. Spoločnosť RADIO ROCK s.r.o. prevádzkuje Radio One Retro, ktorá nevyužíva frekvenciu v Žiari nad Hronom (95,8 MHz). Plánovaný termín spustenia, september 2015, sa nepodarilo vysielateľovi dodržať.

Rádio Vlna: už rozvysielalo aj poslednú pridelenú frekvenciu. Súťaž Top 1000

Po niekoľkých odkladoch bol tento mesiac uvedený do prevádzky aj posledný vysielač Košice – Marovka (88,1 MHz). Rádio Vlna tak šíri svoj signál už zo všetkých 28. pridelených FM frekvencií.

Súťaž Top 1000: Poslucháči pomôžu nájsť najväčšie rádiové hity a od 2. novembra 2015, teda o necelé dva týždne, začína Rádio Vlna vysielať hitparádu 1000 hitov. Tá bude zostavená z výsledkov hlasovania poslucháčov, prečítať si o tom môžete: TU

Poslucháči pri hlasovaní vyberajú z vopred určeného zoznamu skladieb. Stanica informovala, že je ich do 2000. Minulý týždeň ich bolo v zozname presne 1888, no desiatky skladieb boli v zozname uvedené duplicitne. Napríklad Queen (Don’t stop me now), Roxette (How do you do) a pod. Zoznam nie je definitívny, priebežne do neho pribúdajú ďalší interpreti. Oproti minulému týždňu tak už môžete zahlasovať aj za vybrané skladby týchto interpretov: The Who, Genesis, Suzi Quatro, Whitesnake, Cranberriers alebo Westlife.

Peter Hurajt, programový riaditeľ rádia, pokladá toto hlasovanie za skvelú spätnú väzbu od poslucháčov. Ak by ale poslucháčom umožnili zahlasovať aj za skladby mimo vopred určeného zoznamu, mohli by sa dozvedieť aj o ďalších skladbách, ktoré by poslucháči radi počuli vo vysielaní stanice.

Na záver si predstavíme výhercu predošlej súťaže „Šírte Rádio Vlna“. Prvé miesto obsadil a sumu 2 500 Eur získal Roman Švantner z Čierneho Balogu. Do súťaže sa zapojil s týmto videom:

Kto sa uchádza o ženevskú frekvenciu 94,5 MHz (Žilina – Krížava) po Rádiu Sever?

O tom rozhodne v novembri Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Vo výberovom konaní sa o ňu uchádza sedem žiadateľov. Verejné vypočutie žiadateľov sa bude konať v pondelok , 9. novembra 2015 od 10:00 hod. v sídle RVR (Dobrovičova 8, Bratislava).

Väčšina z nich už v regióne severného Slovenska vysiela. Ak by frekvenciu získal jeden z nich, tak by sa mohli jeho doterajšie nízkovýkonné frekvencie opätovne využiť pre iného vysielateľa. Prejdime si postupne žiadateľov, v poradí ako budú predstupovať pred RVR:

1. GES Slovakia, s.r.o. (stanica Rádio Anténa Rock)
Stanica je už dnes dostupná v Martine (98,7 MHz, 0,5 kW) aj v Žiline (98,7 MHz, 0,5 kW). V neďalekom Ružomberku má ale tiež vysielač (98,8 MHz, 5,0 kW). Po odovzdaní martinskej a žilinskej frekvencie tak hrozí, že pre nízky odstup (iba 0,1 MHz) od tejto ružomberskej frekvencie ich nebude môcť nikto ďalší reálne využiť. Vysielateľ by sa mal preto vyjadriť, ktoré všetky frekvencie plánuje odovzdať. Ďalší blízky vysielač v Čadci (98,1 MHz, 0,2 kW) si stanica môže ponechať, je tam dostatočný 0,6 MHz odstup.

2. C.S.M. group s.r.o. (stanica Rocková republika)
Aj stanica je dnes dostupná v Martine (106,3 MHz, 0,2 kW) aj v Žiline (106,5 MHz, 0,5 kW). Ich opätovné využitie iným vysielateľom bude opäť závislé od rozhodnutia vysielateľa, či vráti frekvenciu aj ďalšieho blízkeho vysielača v Čadci (106,4 MHz, 0,4 kW). Má iba 0,1 MHz odstup.

3. Best FM Media spol. s r.o. (stanica Rádio Best FM)
V Žiline a okolí má dnes 2 vysielače: Dolný Hričov (90,4 MHz, 0,2 kW) a Žilina (98,0 MHz, 0,25 kW). Tie by po vrátení mohol bezproblémov využiť iný vysielateľ. Stanica nemá v okolí žiaden vysielač, s ktorým by nastala kolízia.

4. Rozhlas a televízia Slovenska (stanica Rádio_FM)
Verejnoprávnej inštitúcii chýba dnes na tejto kóte iba frekvencia pre Rádio_FM. Pokrytie tohto okruhu si zabezpečuje z piatich vysielačov: Čadca (91,8 MHz, 0,5 kW), Dolný Kubín (91,7 MHz, 0,5 kW), Martin (91,8 MHz, 0,5 kW), Námestovo (91,9 MHz, 10 kW), Žilina (91,9 MHz, 0,5 kW).
Ak by RTVS získala frekvenciu, pravdepodobne by nevrátila všetky uvedené frekvencie. Krížava dobre nepokryje Námestovo alebo Čadcu a tak reálne by sa dolnokubínska, martinská a žilinská frekvencia pre nízky odstup (0,1-0,2 MHz) nemohla opätovne využiť pre iného vysielateľa.

5. CORPORATE LEGAL, s.r.o. (stanica Rádio Vlna)
Aj táto stanica je už dostupná v Martine (104,9 MHz, 1 kW) aj v Žiline (92,7 MHz, 0,8 kW). Vrátená martinská frekvencia by mohla byť bezproblémov využitá pre ďalšieho vysielateľa. V prípade žilinskej frekvencie, je tu obdobná situácia ako má Rádio Antena Rock, kolízia s blízkym vysielačom v Ružomberku (92,8 MHz, 1 kW). Vysielač v Čadci (99,6 MHz, 1 kW) nemá kolíziu s nijakou inou uvoľnenou frekvenciou.

6. EUROPA 2, a.s. (stanica Europa 2)
Stanica má tiež už svoje vysielače v Martine (93,5 MHz, 0,25 kW) a v Žiline (102,8 MHz, 0,3 kW). Opätovné využitie martinskej frekvencie je rovnako ako v prípade Rádia Rock Anténa a Rádia Vlna v kolízii s blízkym vysielačom v Ružomberku (93,6 MHz, 0,5 kW). Naopak, žilinskej frekvencii nič nebráni k využitiu iným vysielateľom.

7. RADIO ROCK s.r.o. (stanica Radio One Retro)
Stanica nemá v blízkom okolí žiaden vysielač. Táto prakticky monotematická stanica je dnes dostupná iba v 3 lokalitách Slovenska. Získaním frekvencie by si tak značne polepšila pokrytie. Otázkou zostáva, či sa dokáže vysporiadať so zvýšenými nákladmi na vysielanie z tejto kóty.

Slováci v ČR: Hudobný expert a rockový DJ Milan „105 kg“ Krajčí

Snažil som sa nájsť relevantné informácie či rozhovory s Milanom Krajčim, no neuspel som. Viem už aj prečo, prezradil mi to on sám, vraj on rozhovory nedáva. Jediná cesta ako spoznať tohto hudobného experta, tak zostáva prostredníctvom jeho práce.

Môžete si ho vypočuť vo vysielaní stanice Rock Max, kde sa pravidelne objavuje v popoludňajšom vysielaní. Alebo počas dňa v dennej rubrike s názvom „Tip od 105ky“, v ktorej predstavuje vždy jedného rockového interpreta alebo skupinu. Na stanici Rock Max nielen moderuje, ale zastáva aj post hudobného dramaturga. V minulosti pôsobil v českom Rádiu Hey ale aj na bývalom slovenskom Rádiu Rock FM.

Na vlastné oči ho môžete aj vidieť, pravidelne moderuje na mnohých rockových festivaloch (Jičínfest, Hanácký Woodstock alebo Masters Of Rock).

Vypočujte si jeden z jeho tipov, v rubrike z 21. júla 2015, predstavil londýnsku kapelu The Rakes so skladbou 22 Grand Job:

https://soundcloud.com/radioradarsk/tip-od-105ky-2172015-rock-max-cr

Prehľad zo sveta rádií vzniká v spolupráci so stránkou Radio.Radar.

Pošlite nám Váš tip na rádiovú tému o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac na adresu: radioradarsk@gmail.com

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu