V dnešných novinkách si zjednodušene povieme ako vzniká inverzia a ako vplýva na šírenie rozhlasových staníc… Od októbra si vo vysielaní Rádia Rebeca môžete vypočuť dve nové tematické relácie, prvá je o novej slovenskej hudbe a druhá obsahuje rozhovor so zaujímavým hosťom… NDS vybrala prvých vysielateľov, v tuneloch už budú dostupné popri Rádiu Slovensko aj Rádio Expres a Fun rádio… Dňa 14. novembra sa uskutoční prvé LIVE vysielanie nového internetového rádia Rádio YTB…

Príjem vzdialených rozhlasových staníc počas inverzie (tropo)

Máme tu jeseň a s ňou aj meteorologický jav – teplotná inverzia. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) vydal upozornenie na tento úkaz, ktorý o.i. spôsobuje aj občasné rušenie miestnych rozhlasových staníc vzdialenými rozhlasovými stanicami.

Tento úkaz môžete zažiť aj vy, napríklad keď počúvate svoju obľúbenú rannú šou a naraz sa do nej pretlačí netradičná skladba alebo v cudzej reči hovoriaci moderátor.

Nepodliehajte ale rozčarovaniu, to zariadila matka príroda, že zrazu počúvate 300km vzdialenú stanicu zo zahraničia. Nejeden krát je signál tak silný, že ide v stereo kvalite a vďaka RDS zobrazí aj názov stanice. Vzdialený signál skôr či neskôr zmizne a to tak nečakane ako sa objavil.

Ako k tomuto javu dochádza? S pribúdajúcou výškou nad zemským povrchom klesá teplota. V tomto období sa v dolinách v noci hromadí ochladený ťažký vzduch, často býva hmla. Počas ochladzovania však časť teplého vzduchu zostane vyššie, pomáha tomu skutočnosť, že teplý vzduch má nižšiu hustotu a teda sa mu „nechce“ klesať dole.

Rozhranie medzi studeným vlhkým vzduchom dolu a teplým suchým vzduchom hore vytvorí akýsi tunel, v ktorom sa dobre šíri rádiový signál. Čím sú rozdielnejšie prostredia, tým sa zlepšujú podmienky, aby sa dostal signál do väčšej vzdialenosti.

Takéto šírenie máva označenie tropo – odvodené od toho, že ide o šírenie priestorovou vlnou v troposférickej vrstve atmosféry. Signál sa ňou môže dostať aj do vzdialenosti 500km. Ak by mal niekto záujem pozrieť si tropo „úlovky“ staníc ľuďmi v rôznych kútoch sveta, ich prehľad nájde na stránke DXMAPS. Nájdete tam aj reporty od Slovákov a to nielen pre FM ale aj pre DAB, ktoré sa ale u nás stále nevyužíva.

Na záver ešte jeden tip na stránku: Dx Info Centre. Na nej nájdete predpoveď vhodných tropo podmienok aj nad našou krajinou. Vďaka tomu môžete aj vy cielene ladiť a skúšať objavovať signál zo vzdialených krajín Európy.

Dve nové tematické relácie vo vysielaní Rádia Rebeca

Rádio Rebeca v októbri oslávilo svoje druhé narodeniny. Ale nezostalo iba pri podujatí, ktoré sa uskutočnilo pre poslucháčov v centre Martina. V jej vysielaní sa totiž objavili dve nové špecializované relácie.

Prvou z nich je Metro, ktorú pripravuje a moderuje Viktor Mydlo. Relácia je venovaná slovenskej (i českej) tvorbe, ktorú bežne nepočujete v žiadnom inom rádiu. V relácii zaznie okrem základných informácií o kapelách aj ich kontakt a termíny najbližších koncertov, aby mali poslucháči možnosť pozrieť si ich vystúpenie aj naživo.

Podľa zamerania mi pripomína Miklovicu, ktorá vysielala v letných mesiacoch na Rebece a v ktorej Robovi Miklovi vypomáhal práve Viktor Mydlo. V tejto novej relácii však v jednom diely dostáva priestor viac kapiel a umelcov naraz.

Reláciu si môžete vypočuť v premiére každý utorok od 20:00 hod.

Druhou reláciou je Nezáväzne, autorkou a moderátorkou je Eva Lacová. Tá si každý týždeň pozýva do štúdia zaujímavého hosťa z rôznych oblastí života (veda, medicína, literatúra, šport, kultúra atď.). Iné rádia takýto formát dnes titulujú označením Talkshow, no na Rebece to komunikujú sympaticky po slovensky, že ide o Rozhovory.

„Chceme poslucháčov inšpirovať aj motivovať, priblížiť im prostredníctvom pravidelných rozhovorov, nielen súkromie, ale predovšetkým názory i zmýšľanie ľudí, ktorých často vnímame ako výnimočných. Počas hodinky bude hudba len okrajovou záležitosťou, priestor dostane predovšetkým slovo, čím obohatíme našu programovú štruktúru formátom, ktorý bol, je a myslím si, že stále bude pre poslucháčov veľmi lákavý,” približuje Eva Lacová.

Relácia sa vysiela v premiére každý štvrtok od 18:00 hod.

NDS už vybrala vysielateľov, v tuneloch budú dostupné ďalšie stanice

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) už uzavrela prvé zmluvy s víťazmi verejnej súťaže, pre ktorých bude vo vybraných tuneloch poskytovať služby rádiového vysielania. Zmluvy sú uzatvorené na obdobie 10 rokov a ich signál sa môže v tuneloch objaviť okamžite po nadobudnutí účinnosti zmlúv.

Prvou spoločnosť je D.Expres, k.s., prevádzkujúca stanicu Rádio Expres. Vysielanie bude dostupné na týchto frekvenciách: 107,6 MHz (Sitina), 99,5 MHz (Bôrik), 95,3 MHz (Branisko), 107,5 MHz (Horelica) a 95,3 MHz (Šibeník).

Ďalšou spoločnosťou je Radio, a.s., ktorá prevádzkuje stanicu Fun rádio. Vysielať sa bude na frekvenciách: 94,3 MHz (Sitina), 102,5 MHz (Bôrik), 102,5 MHz (Branisko), 99,2 MHz (Horelica) a 102,5 MHz (Šibeník).

Technológia nasadená v tuneloch dnes umožňuje šírenie signálu pre štyri FM stanice, takže popri staniciach Rádio Slovensko, Rádio Expres a Fun rádio, sa do každého tunelu dostane ešte jedna stanica. Uvidíme, kto je posledným úspešným účastníkom súťaže.

Ako zaujímavosť spomeniem, že sme to boli práve my, kto Fun rádio a aj rádio Expres upozornil, že NDS takúto verejnú súťaž na svojom webe vyhlásila.

Internetové Rádio YTB oznámilo dátum spustenia vysielania

Rádio YTB odštartuje s miernym oneskorením. Ako mi prezradil Viktor „Vikiel“ Mydlo, riaditeľ stanice, dôvodom posunutia termínu bolo nedokončené štúdio:

„Inak prípravy pokračujú v plnom prúde, ale keďže sa jedná nie len o audio-streamové vysielanie ale aj video-streamové, príprava technológie je zložitejšia“.

Prvá oficiálna show bude odvysielaná 14. novembra 2015 v čase od 15:00 do 19:00 hod. Vysielania sa môžu zúčastniť aj poslucháči, predaj vstupeniek už začal.

Pozrite si video-pozvánku na prvé vysielanie Rádia YTB:

Prehľad zo sveta rádií vzniká v spolupráci so stránkou Radio.Radar
Pošlite nám Váš tip na rádiovú tému o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac na adresu: radioradarsk@gmail.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu