V dnešných novinkách si povieme pár slov o Rádiu Kiss, ktoré to so svojim zotrvaním v éteri nakoniec myslí vážne. Stanica obnovila moderované vysielanie… Aj Rádio Rebeca siahlo po legendárnej relácii, od decembra je pevnou súčasťou jej programu relácia Klub Osamelých Rockových Sŕdc… Digitálne pozemské rozhlasové vysielanie na Slovensku prišlo o časť frekvenčného spektra, ktoré sa bude primárne používať pre zostupný smer broadbandu… Vzniklo nové internetové rádio ČePE MUSIC Rádio.

Rádio Kiss obnovilo moderované vysielanie

Vo vysielaní Rádia Kiss sa po dlhej odmlke objavili moderátori. Predzvesťou, že sa blýska na lepšie časy, bolo ešte v priebehu mesiaca november, zaradenie počasia o celej hodine. To pripravoval Peter Dudovič, ktorého sme predtým mohli počuť z vysielania stanice Rádio Šport, kde bol na pozícii moderátora športového spravodajstva.

Od pondelka, 7. decembra, sú počas pracovných dní moderované dva bloky. Ranný blok, v čase od 6:00 hod. do 9:00 hod., moderujú ho spoločne Mária Hulecová a už spomenutý Peter Dudovič. V druhom bloku, v čase od 9:00 hod. do 14:00 hod., sa poslucháčom prihovára známa moderátorka Jana Poľová.

Prvý vysielací deň bol výnimočný aj v tom, že presne pred 22 rokmi sa v éteri ozval predchodca stanice Rádio KIKS (stanica začala vysielať 6. decembra 1993). Vysielanie sa tak nieslo v duchu spomínania na udalosti a osobnosti z rokov minulých.

Pozitívne zmeny súvisia s novým investorom, ktorého sa podarilo nájsť – českú EuroClearing Association Praha, s.r.o.

„Ve vámi uvedeném radiu naše společnost plni úlohu finančního investora. Očekáváme, ze naše investice uvedený projekt dynamizuje a umožní jeho další rozvoj. Management naší investice jako i rádia je v rukách profesionálního managementu“, uviedla Michaela Hálková, konateľka spoločnosti EuroClearing Association Praha, s.r.o.

Naproti týmto pozitívnym správam, stanica to má nahnuté u Rady pre vysielanie a retransmisiu. Tá voči stanici vedie niekoľko správnych konaní, napr. za nevyužívanie pridelených frekvencií a najnovšie aj za to, že jej nedodali záznam z októbrového vysielania, pričom tak stanica na vyzvanie musí urobiť.

Vypočujte si ukážku vysielania k 22. narodeninám Rádia KISS:

 

Klub Osamelých Rockových Sŕdc opäť na vlnách Rádia Rebeca

Tentokrát aj Rádio Rebeca siahlo po legendárnej relácii, voľba padla na Klub Osamelých Rockových Sŕdc (KORS), s podtitulom „Relácia pre všetkých pravých fanúšikov tých najlepších rockových hitov!“. V novej podobe a s novým moderátorom Petrom Mičkom, ktorému prvé diely vypomáha Miloš Hrabovský, šéfredaktor stanice.

Relácia chce nadviazať na niekdajšie vysielanie KORS, zvolila si na to aj rovnaký vysielací čas, t.j. v pondelok od 20:00 hod. Repríza relácie sa vysiela vo štvrtok v rovnakom čase.

V relácii dostávajú priestor predovšetkým staré kapely s pôvodnou alebo s novou tvorbou. Výber hudby a sprievodné informácie sú perfektné, trochu nelogické mi príde pravidelne informovať o aktuálnom čase.

Vypočujte si ukážku z vysielania relácie KORS:

 

Digitálne pozemské rozhlasové vysielanie prišlo o časť frekvenčného spektra

S účinnosťou od 15. novembra 2015 sa frekvenčné spektrum 1452 – 1492 MHz bude na Slovensku využívať primárne pre zostupný spoj broadbandu. Toto pásmo bolo pôvodne pridelené pre digitálny rozhlas, no keďže sa vôbec nevyužívalo pre tieto potreby, z iniciatívy rozhodnutia Európskej komisie, sa bude odteraz využívať inak.

„RÚ implementoval rozhodnutie EK 2015/750/EÚ, keď 7.10.2015 vydal a uverejnil novú prílohu k plánu využívania frekvenčného spektra pre úsek 1452 – 1492 MHz. Návrh novej prílohy prešiel verejnou konzultáciou, počas ktorej sa mohla verejnosť k návrhu vyjadriť. K návrhu nemal nikto pripomienky. Príloha nadobúda účinnosť 15.11.2015. Toto frekvenčné pásmo je určené pre mobilné a pevné bezdrôtové širokopásmové elektronické komunikačné siete (MFCN SDL), viď podmienky vo vyššie spomínanej prílohe. Konkrétne pre digitálne rozhlasové vysielanie v štandarde T-DAB je určené frekvenčné pásmo 174 – 230 MHz viď podmienky v prílohe k plánu využívania frekvenčného spektra,“ uviedol Roman Vavro, tlačový hovorca ÚradU pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ).

Viac informácii k digitalizácii pozemského rozhlasového vysielania na Slovensku už čoskoro prinesieme v pripravovanom špeciále.

Nové internetové rádio ČePE MUSIC Rádio

Hudobné vydavateľstvo ČePE MUSIC sprevádzkovalo vlastné internetové rádio ČePE MUSIC Rádio. Vo vysielaní sa objavuje tvorba z vlastnej nahrávacej a produkčnej činnosti.

Vydavateľstvo sa zameriava predovšetkým na tieto žánre: ľudová hudba, dychovka, šlágre, country, folk a pop. Z interpretov a skupín môžeme menovite spomenúť Dušana Grúňa, dychovú hudbu Lieskovanka, Mira a Zdenku z Duo Sonet alebo Zálesáci (country).

 

Prehľad zo sveta rádií vzniká v spolupráci so stránkou Radio.Radar.
Pošlite nám Váš tip na rádiovú tému o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac na adresu: radioradarsk@gmail.com.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu