V dnešnom prehľade si povieme ďalšie informácie o skúšobnom vysielaní v T-DAB, ktoré si bude môcť naladiť každý, kto bude v dosahu pokrytia a bude vlastniť rádioprijímač pre tento digitálny štandard. Ďalšia novinka – Rádio Elán zrejme bude. A na záver, v našej rubrike Slováci v ČR, si predstavíme najznámejšiu československú moderátorskú dvojicu. 

Ako sme nedávno písali, konečne sa aj na Slovensku zrealizuje skúšobné vysielanie v T-DAB. Technicky ho zabezpečí nitrianska spoločnosť AVIS s.r.o., ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť lokálnych DVB-T. Na naše otázky odpovedal pán Zbončák z Výskumného ústavu spojov, n.o., jemu ako aj pánovi Pavlíkovi i touto cestou ďakujeme.

Kedy začne testovanie a ako dlho bude trvať?

Testovanie začne po skoordinovaní a pridelení frekvencie pre vysielanie T-DAB Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Testovanie z našej strany (VÚS) bude prebiehať do júla 2016.

Pôjde o verejný test? Budú si ho môcť naladiť aj ľudia vlastniaci rádioprijímače k príjmu DAB?

Prirodzene, pôjde o štandardné vysielanie v systéme T-DAB, ktoré si bude môcť naladiť každý, kto vlastní vhodný prijímač. Treba však pripomenúť, že ide o skúšobné vysielanie, cieľom ktorého je overiť vlastnosti šírenia digitálneho rozhlasového signálu. Za týmto účelom budú testované rôzne parametre vysielania, čo môže spôsobiť určité komplikácie s nutnosťou opätovného naladenia prijímačov.

Aké je očakávané pokrytie z kóty NR-Zobor?

Snahou je overiť vlastnosti šírenia a eliminovať rozdiely v skutočných a predikovaných hodnotách sily signálu T-DAB v rôznych podmienkach príjmu. V rámci skúšobného vysielania môže byť teda dosah signálu T-DAB rôzny vplyvom nastavených parametrov vysielania. Pokrytie bude taktiež závislé od odsúhlaseného výkonu susednými administráciami a prevádzkových nákladov spojených s vysielaním.

Je v pláne uskutočniť  test aj v inej lokalite, v niektorej hornatej časti Slovenska?

Nie je vylúčená možnosť spustenia skúšobného vysielania i v ďalších lokalitách v prípade nájdenia vhodného partnera pre vysielanie.

Aké bude programové zloženie multiplexu?

Programové zloženie zatiaľ nie je definitívne určené a v súčasnosti prebiehajú na túto tému rokovania.

Pôjde o test iba v III. pásme alebo aj v L pásme?

Testovanie bude v III. pásme.

V zmluve sa spomína miniprieskum spokojnosti poslucháčov s kvalitou prijímaného signálu. Domácnosti a automobily sú iba výnimočne technicky vybavené k príjmu DAB. Akých poslucháčov sa bude teda prieskum týkať?

Prieskum spokojnosti poslucháčov je možné vykonať až po spustení skúšobného vysielania. V súčasnosti sa uvažuje s niekoľkými scenármi miniprieskumu, konečná podoba a cieľová skupina však bude závisieť od aktuálnej situácie v čase jeho zahájenia.

Aké doplnkové služby budú otestované?

Finálna podoba testovaných doplnkových služieb bude známa po dohode s vlastníkmi programových služieb.

 

Rádio Elán zrejme bude

Zámer spoločnosti Rádio Format Consulting s.r.o. (RFC), spustiť vysielanie stanice Rádio Elán, naďalej trvá. Pán Vavro, tlačový hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RU) nám potvrdil, že spoločnosti RFC bude v najbližších dňoch vydané povolenie, o ktoré spoločnosť požiadala dňa 24.6.2015.

Avšak spoločnosti v týchto dňoch uplynula 360-dňová lehota na spustenie vysielania. Ako je to naozaj so zákonnými lehotami, zisťujeme v Rade pre vysielane a retransmisiu. 

 

Slováci v ČR: Najznámejšia československá moderátorská dvojica v českom éteri

Slovák Radko Bobák už dlhé roky tvorí moderátorskú dvojicu s Čechom Tomášom Kučerom. Táto československá dvojica získala popularitu vďaka rannému vysielaniu Federálové na Rádiu HEY. To však už vyše 18 mesiacov neexistuje a presne toľko trvalo týmto pánom, než sa dostali nazad do éteru. Aktuálne moderujú, na stanici Frekvence 1, sobotnú reláciu Československá diskotéka.

Cieľom relácie je priniesť federálne hity pre sobotné domáce oslavy a párty, doplnené originálnym humorom moderátorov. Hrajú sa aj pesničky na želanie.

Vysiela sa večer od 17:30 do 22 hod. Kto si chce vypočuť celú reláciu, na tomto linku nájde jej záznam z 25. júla 2015.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu