Aký by to bol záver mesiaca august, ak by neboli spustené ďalšie nové vysielače v pásme FM. Rádio One Retro je s nami už takmer rok a pol, zisťovali sme v rádiu nové informácie. Od 1. septembra spustilo vysielanie nové internetové rádio Rádio Pre Život, ktoré nezostane iba pri pop-rockovej hudbe.

Aj záver mesiaca august priniesol nové vysielače v pásme FM

Podľa očakávaní, Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom zasadnutí, konanom minulý týždeň, odsúhlasila zmenu využitia bratislavskej frekvencie 98,9 MHz. Vďaka tomu sa už od 31. augusta dostalo do FM éteru vysielanie šiesteho okruh Slovenského rozhlasu – Radio Slovakia International. Stanica vysiela v čase medzi 18:00 a 6:00 hod., vo zvyšnom čase frekvenciu využíva Rádio Patria.

Rádio Vlna si rozšírila pokrytie do Michaloviec (99,0 MHz) a zlepšila príjem v meste Ružomberok (92,8 MHz). V Ružomberku mohli poslucháči doteraz stanicu prijímať z frekvencie 91,1 MHz, ktorú šíri vysielač z neďalekej kóty Úložisko. Tento ďalší vysielač je na kóte Mních a zlepšil pokrytie najmä v južnej a západnej časti mesta Ružomberok ako aj na hlavných cestných ťahoch v okolí.

Rádio One Retro je v éteri už takmer rok a pol

Rádio One Retro prináša tie najväčšie hity 90-tych rokov. Dostupné je z troch FM vysielačov v mestách Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš a Topoľčany ako aj na internete. Skontaktovali sme sa s rádiom, na naše otázky nám odpovedal Milan Homola, riaditeľ Rádia One:

Pri spustení vysielania stanice sa hovorilo, že by sa do vysielania mohlo dostať aj moderovanie. Mení sa situácia v tomto smere k jeho zrealizovaniu?

Čo sa týka moderovania: áno, hovorili sme, že máme v pláne aj moderované bloky, ale podľa našich posledných prieskumov u poslucháčov tohto rádia sme dospeli k záveru, že poslucháči dávajú prednosť hudbe pred hovoreným slovom. Preto moderované vysielanie nemáme v pláne nasadiť. Samozrejme sú aj odporcovia tohto rozhodnutia ktorí tvrdia, že samohrajka v éteri nie je potrebná – ľudia majú mp3 a podobne. Samozrejme akceptujeme aj tento názor, ale stojíme si za našim rozhodnutím, nakoľko veľmi pozitívne odozvy poslucháčov sú pre nás relevantnejšie.

Kedy je v pláne rozvysielať frekvenciu v Žiari nad Hronom (95,8 MHz)?

Vysielač v Žiari nad Hronom je pripravený k spusteniu, čaká sa už len na dodávku dvoch komponentov. Spusteniu tohto vysielača bránil aj plánovaný presun kóty Rádia One na iné miesto, ktorý sa musel uskutočniť skôr ako inštalácia technológie Rádia One Retro. Z jednej kóty tak bude na novom mieste vysielať Rádio One (už vysiela) a Rádio One Retro.

Plánované spustenie je stanovené na september 2015.

Odštartovalo nové internetové Rádio Pre Život, ktoré nezostane iba pri pop-rockovej hudbe

V utorok 1. septembra po 9:00 hod. spustilo oficiálne vysielanie nové internetové rádio Rádio Pre Život (RPŽ). Hudobné zameranie vysielania je na žánre pop a rock, no neostane len pri samotnej hudbe. Prúd skvelej hudby sprevádzajú moderátorské vstupy a špeciality – pokec s osobnosťami, predstavovanie noviniek z filmového plátna, ale aj veľa iných zaujímavostí. Stanicu pripravuje dvojica Juraj „Popol“ Haríň a Petra „5ka“ Buková . Oslovili sme ich s otázkami:

Prečo práve názov Rádio Pre Život (RPŽ)? Má to kolíziu s podtitulom inej kresťanskej stanice dostupnej aj v FM éteri vo vybraných mestách Slovenska.

Popol: Názov vystihuje presnú podstatu myšlienky, pre ktorú sme tento projekt odštartovali. Naším zámerom je, aby sme sa poslucháčom dostali priamo do hláv svojím pozitívnym prístupom k životu. Dobrá hudba, žiadna politika, zaujímavé informácie a reportáže, alebo rozhovory so zaujímavými osobnosťami. V tomto duchu chceme byť súčasťou bežného života. Čiže Rádio Pre Život.

S menom Ďuro Haríň sme sa mohli stretnúť v Rockových nociach na Rádiu Liptov. Bude na RPŽ znieť aj tvrdší rock a metal?

Popol: Už teraz je náš playlist orientovaný nielen na hity, ale aj Rock. A čo sa týka tvrdšieho Rocku a Metalu, určite. Medzi najväčšie hudobné festivaly patria práve Rockové a Metalové, čo znamená, že u verejnosti sa tento žáner teší veľmi veľkej obľube. Musíme však premyslieť schému a určiť si čas, kedy by bolo najvhodnejšie takúto reláciu vysielať. Jej názov bude „Hudobná divočina“.

Meno Petra Buková sa dlhé roky spájalo s Rádiom Liptov (predtým L-rádio) kde tento rok skončila a momentálne ju počuť na martinskom Rádiu Rebeca. Pôsobiť vo viacerých rádiách naraz, nie je na Slovensku bežné.

5ka: Zmena je život a 6 rokov samozrejme pre mňa znamenalo veľmi veľa, čo sa týka rozhlasových skúseností. Rozhodla som sa teda po dlhšom čase posunúť skúsenosti inde a zároveň nabrať ďalšie. Spolupráca s viacerými rádiami je len otázka dohody s vedením, nič viac a nič menej, plus zvážiť časové možnosti, keďže po tejto stránke je to celkom náročné. :)

Krátky záznam zo spustenia vysielania > pozri

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu