Prinášame vám prehľad udalostí z rádiového éteru: Róbert Mikla sa vracia so svojou Miklovicou. Digitálne vysielanie v T-DAB konečne dorazí na Slovensko. A povieme si niečo aj o aktuálnej situácii v Slobodnom vysielači …

 

Miklovica je späť, vysiela ju Rádio Rebeca

Róbert Mikla svoju prítomnosť na Slovensku označuje za dovolenku. Keď ju absolvoval pred rokom, pozastavil výrobu svojej relácie Miklovica, ktorú každú nedeľu vysielal prostredníctvom internetového rádia ASW Radio z New Yorku. Po návrate za veľkú mláku ju už ale neobnovil. K zmene došlo až tento rok, keď v máji prišiel opäť dovolenkovať na Slovensko.

Relácia sa práve v tomto období nečakane vrátila do éteru, no so zmenami. Mikla už nesedí sám v newyorskom štúdiu s hosťami na skype, ale relácia je pripravovaná vo dvojici s Viktorom Mydlom v priestoroch martinského Rádia Rebeca.

Relácia sa naďalej venuje novej mladej muzike, začínajúcim i starším garážovým kapelám, málo hraným interpretom a hudbe, ktorú bežne v rádiách nepočujete. Vysielací čas relácie je v stredu po 20h, v premiére každý nepárny týždeň, v repríze párny týždeň v rovnaký deň i v rovnakom čase.

Skúšobné vysielanie v T-DAB konečne aj na Slovensku

Zatiaľ čo okolité štáty zbierajú vlastné skúsenosti s digitálnym rozhlasovým vysielaním v T-DAB, na Slovensku sa táto forma šírenia spomína maximálne v dokumentoch Národnej politiky pre elektronické komunikácie.

To sa ale čoskoro zmení. Výskumný ústav spojov, n.o. vyhral zákazku na realizáciu skúšobného digitálneho rozhlasového vysielania v T-DAB/T-DAB+. Z predchádzajúcich analýz vyplýva, že rovinný terén sa má otestovať z kóty Bratislava – Kamzík, hornatý terén z kóty Banská Bystrica – Suchá hora.

Podľa zmluvy sa má tiež vykonať miniprieskum spokojnosti poslucháčov s kvalitou prijímaného signálu, pričom celý projekt bude zrealizovaný a vyhodnotený najneskôr do polovice roku 2016.

Aktualizované:
„Uvedené kóty BA-Kamzík a BB-Suchá hora boli pôvodne navrhované kóty, pre ktoré sa ale nepodarilo nájsť partnera pre vysielanie. V súčasnosti pripravujeme skúšobné vysielanie z kóty NR-Zobor a Levice,“ povedal pre masmedialne.info Jozef Pavlík, generálny riaditeľ Inštitútu elektronických komunikácií Výskumného ústavu spojov, n.o.

Budúcnosť rádia Slobodný vysielač

Plánovanie budúcnosti rádia, tak znie názov novej relácie, ktorá sa vo vysielacej štruktúre rádia objavila po odchode jedného zo zakladateľov rádia – Norberta Lichtnera.

V relácii zostávajúci zakladatelia Boris Koróni a Peter Kršiak riešia spolu s poslucháčmi, čím vyplniť vysielanie po odchode Nora. Ten pripravoval viacero relácii, ktoré si odnáša do svojho nového projektu InfoVojna, ktorý nakoniec neponúkne ako vlastné internetové rádio (bližšie informácie zverejní koncom augusta).

No vo vysielacej štruktúre zostala diera nielen po ňom, rádio pred pár dňami prišlo o ďalšieho moderátora, Martina Urminského. Ten bol zatknutý a je vo väzení z dôvodu odmietania platenia výživného na deti.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu