repro foto: RTVS

Jedným z tohtoročných rozhlasových jubileí je aj 45. výročie založenia Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu. Rádio Regina Západ si ho od pondelka 5. júla bude pripomínať letným cyklom „Hrá OĽUN.“

Orchester ľudových nástrojov vznikol v roku 1976 ako umelecké teleso s poslaním nahrávať folklórnu hudbu pre rozhlasové vysielanie, ale aj uvádzať ju na koncertných podujatiach.

Pri jeho zrode stáli umelecký vedúci Ondrej Demo, dramaturg Ivan Dubecký a koncertný majster Miroslav Dudík.

Záujem o spoluprácu s OĽUN-om postupne rástol u najlepších interpretov ľudových piesní, ale aj u mladšej generácie, ktorá tak dostala možnosť na seba upozorniť.

Jubileum orchestra si pripomenie Rádio Regina Západ od pondelka 5. júla letným cyklom „Hrá OĽUN“. Každý pondelok a piatok až do konca augusta v polhodinke od 12.30 vyberie z množstva nahrávok tie najlepšie Nora Turancová.

„V cykle predstavíme činnosť orchestra postupne od jeho začiatkov. V úvodnej relácii budeme počuť Darinku Laščiakovú, Lýdiu Fajtovú aj Máriu Mačoškovú. Poslucháči sa určite majú na čo tešiť,“ približuje autorka cyklu Nora Turancová.

Intendantka Rádia Regina Západ Mária Grebeňová-Laczová považuje ľudovú hudbu za exkluzívnu súčasť vysielania tejto programovej služby.

„Veríme, že plánovaný koncert k jubileu sa v septembri aj uskutoční. Legendy, ktoré s OĽUN-om účinkovali, si však poslucháči môžu vypočuť iba z nášho vysielania,“ povedala Mária Grebeňová-Laczová.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu