Recenzia albumu Lennonove pesničky neumrú nikdy
zdroj: Universal Music

Kompilácia hitov Johna Lennona: Icon je ďalšia z mnohých v poradí a hoci na trhu sú aj ucelenejšie výberovky z tvorby tohto britského velikána, aj túto si fanúšikovia užijú.

John Lennon patrí medzi legendy, ktoré budeme obdivovať vždy. Nielen pre ich muzikantskú kariéru (v tomto mal ako zakladajúci člen The Beatles a neskôr ako sólový hudobník prvenstvo), ale pre ich komplexnú umeleckú osobnosť.

Lennon sa preslávil aj ako výtvarník, herec, spisovateľ a politický aktivista. Tento rebel, ktorý sa ešte ako školopovinný chlapec tajne prezliekal za rohom domu do zakázaných texasiek, spoločne s Paulom McCartneym a Beatles doslova obrátili naruby vývoj modernej populárnej hudby.

Len si spomeňte na omdlievajúce dievčatá, potoky sĺz a zamilovaných pohľadov mladých tínedžeriek na koncertoch Chrobákov.

Práve Lennon sa vďaka nevyčerpateľnej invencii radí medzi hudobné ikony a tak aj ďalšia výberovka nesie príznačný názov – Icon.

Otváracou piesňou je Imagine, ktorá patrí medzi jednu z najlepších skladieb 20. storočia vôbec. Bola vydaná v roku 1971 na rovnomennom albume (z tejto platne je na výberovke aj ďalší známy hit Jealous Guy) a hlavnou myšlienkou textu je osobná túžba speváka po omnoho mierumilovnejšom svete.

Tento kvázi „protest song“ bol a stále je natoľko populárny, že v mnohých krajinách sa stal priam hymnou. Spievanie o tom, ako ľudia spoločne nažívajú v mieri, je zabalené do sladko-smutného hudobného obalu, aj preto má Imagine aj po desaťročiach svoje čaro, a najmä, stále je aktuálna. Lennon bol nadčasový umelec, ktorý svet vnímal veľmi emocionálne a niet preto divu, že jeho skladby nesú posolstvo, ktoré aj dnes má čo ľuďom povedať.

Nasledujúca skladba výberovky (Just Like) Starting Over je pilotným singlom platne Double Fantasy a za pilota ju vybral samotný Lennon, lebo ju považoval za najlepšiu. Paradoxne, pri nahrávaní ju spočiatku ani nechcel zaradiť na album.

Pamätné je aj promo video k tejto piesni, ktoré začína prechádzkou Lennona a Yoko Ono v Central Parku, následne príbeh pokračuje v galérii v SoHo na tú dobu šokujúcou scénou – John a Yoko sa postupne vyzlečú a milujú sa obklopení čistotou bielej farby.

 

Ďalšou pesničkou Instant Karma! (We All Shine On) sa navrátime do roku 1970 a zreteľne v nej počujeme prácu známeho producenta Phila Spectora.

Ďalšia skladba Stand By Me je ďalším obrovským hitom tejto britskej ikony. Hoci jej pôvodným autorom je Ben E. King a inšpirovaná je spirituálom Lord, Stand By me, Lennon jej dal úplne inú, rockovejšiu tvár ako bola pôvodná rhythm and bluesová verzia. Mimochodom, je to Lennonov posledný hit z platne Rock ´n´Roll z roku 1975, predtým ako sa rozhodol dať si dlhú, 5-ročnú prestávku od muziky.

Na výberovke celkovo nájdeme 11 pesničiek a uzatvára ju Give Peace a Chance, ktorá má za sebou rovnako neuveriteľnú históriu. V čase jej vzniku už Lennon žil s Yoko Ono a spoločne organizovali protivojnový happenning známy pod názvom Bed-In.

Protestná akcia bola najprv v Amsterdame, potom sa mladomanželia plánovali premiestniť do New Yorku, no vzhľadom na predošlé Lennonove odsúdenie za drogový priestupok v Londýne z novembra 1968, im Spojené štáty americké nepovolili vstup na ich územie a tak sa presunuli do Kanady.

Nahrávka „Give Peace a Chance“ vznikla v izbe číslo 1742 hotela Queen Elizabeth Hotel v kanadskom Montreali 1. júna 1969 s pomocou štyroch mikrofónov na štvorstopý magnetofón, pričom sa jej zúčastnilo množstvo novinárov a známych ľudí – či už spomenieme amerického psychológa, slávneho beatnika Timothyho Learyho či poeta a tiež srdcom beatnika Allena Ginsberga či Dereka Taylora…

Song sa stal hymnou mieru a mnohé kapely ho spracovali ako cover. Samotná Yoko Ono ju vydala v remixovej verzii v roku 2003, aby tak vyjadrila postoj k tragickým udalostiam z 11. septembra.

 

Tieto songy možno nepotešia pravoverných fanúšikov Johna Lennona, ktorí už všetky tieto skladby nepochybne majú na iných kompiláciách spoločne s ďalšími nesmrteľnými hitmi. Ale pre všetkých obdivovateľov tohto umelca, ktorého piesne neumrú nikdy, je to dobrý darček.

George Sandová

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu