Le Payaco, album Dnes je ten deň
Le Payaco, album Dnes je ten deň (booklet ilustroval Martin Dráb – používa pseudonym MKLK, zdroj: Dr. Horák)

Trvalo to celých desať rokov, no čakať sa veru oplatilo. Album Dnes je ten deň jednej z našich najlepších kapiel má 9 pesničiek a každá jedna je prínosná niečím iným, originálna, vtipná, vážna, romantická, nadupaná… no skrátka Le Payaco sú v najlepšej forme.

Už v roku 1996, keď sa Le Payaco na čele s charizmatickým lídrom a spevákom Tomášom Slobodom objavili na scéne, patrili medzi „iné“ kapely ako väčšina ostatných slovenských skupín. Boli svojskí, razili si svoju cestu a až do roku 2006 nahrali 4 albumy.

Po dlhej prestávke sa objavujú znova a hneď prvá pesnička V júli dokazuje, že sú to starí dobrí Le Payaco, akurát že s drobnou zmenou, ktorá však výrazne zasiahla do celej platne a dala jej novú pridanú hodnotu.

Tým „záhadným“ elementom je textár Vlado Janček z kapely Saténové ruky, ktorého Tomáš Sloboda oslovil, keďže mu imponoval ich debut. Aj preto Janček spolupracoval na tvorbe textov albumu Dnes je ten deň – a jeho pero tam cítiť.

Po prvých dvoch veselších skladbách albumu nasleduje „meditatívnejšia“, inštrumentálne subtílnejšia skladba Ako ako, ktorej autorom je Juraj Vitéz a v ktorej najviac vynikne osobitá farba hlasu Martina Stempela a následne aj ďalších pridávajúcich sa vokálov. Ďalšia pieseň – Chcel som letieť balónom je mojím osobným favoritom.

Naplno sa v nej prejavuje invencia kapely – trefne ironické bonmoty (keď konečne balónom začínam stúpať, príde účet za plyn) alebo (Chcel som navždy zmeniť svet, zmenil som len značku auta) však nie sú len lacnými špásmi, ale pesnička zároveň prináša pekné posolstvo. V tom boli Le Payaco vždy majstrami. Žiadne bezduché otrepané frázy, ktoré sme už tisíckrát počuli.

Falzetové vokálne party sú pekne vyspievané a rovnako umne je vyskladaná pesnička po inštrumentálne stránke. Pekná basová linka udržujúca rytmiku, príjemne jednoduché gitarové sólo a chytľavý refrén – táto pesnička poslucháčom nebude dať vedieť spávať celé dni.

A fráza: „daj mi silu zmeniť to čo viem, daj mi pokoru zmieriť sa s tým, čo zmeniť neviem“ mňa osobne prenasledovala celé dni, ba až týždne.

Le Payaco
Le Payaco (autor foto: Peter Sedláčik, zdroj foto: Dr. Horák)

Aj ostatní členovi kapely, ktorí sa podieľali na jednotlivých pesničkách, pridali správnu ruku k dielu. Vznikol tak pestrý a zároveň kompaktný album. Veď hneď ďalšia skladba Kone má rockovú príchuť a vďaka pekným hallovým efektom a nečakaným predelom patrí opäť medzi netradične riešené skladby.

Čistá krása – to je šiesta pieseň v poradí, ktorá zodpovedá názvu. Pohodový kolísavý rytmus (hudba: Tomáš Sloboda) a originálny text Vlada Janečka tvoria dokonalú symbiózu. Nasledujúca veselá Dnes je ten deň je počinom textára a hráča na bicie Juraja Vitéza a ako singel to nie je zlý výber, lebo vďaka svojej dynamike má veľkú šancu na megahit.

Sloboda je stále dobrým spevákom – zvláda aj výšky, falzety, v stredných polohách má jeho vokál tú správnu sýtosť. A ešte je nevyhnutné pochváliť aj originálny videoklip kameramana a strihača Radoslava Košvanca a postprodukčnú prácu Igora Derevenca, ktorý čiernobielym formátom a celkovým vizuálom dokázal akoby preniesť poslucháča do minulosti.

Rovnako aj ďalšia pieseň Bozkávať a hrýzť je mimoriadne vydarenou pesničkou albumu, dokonca jej klip bol natočený na mobilné telefóny, čo dáva pesničke alternatívnu príchuť.

A dostávame sa k veľkolepému finále platne, kde sa nachádza ďalší môj favorit: skladba 7 Niečo je dokonalosť sama o sebe. A hoci sa takéto neprofesionálne superlatívy nepoužívajú pri recenziách albumov, ale osobne si bez tejto piesne ani len neviem predstaviť ráno pri káve a síce nie pri croissante ako Tomáš Sloboda a nepočúvam to v zime a medzi cencúľmi ako sa spieva v piesni a nič nie je biele, len horúce sparno sála do miestnosti, kde sa mieša vôňa kávy s dymom z cigariet, táto pesnička jednoducho patrí k mojím raňajším rituálom.

Ale je univerzálna, lebo môže rovnako dobre patriť trebárs aj rozchodom. Má v sebe špecifickú clivotu, ale aj nádej a zároveň krásne vyznanie od muža, akého sa spravidla každá žena nedočká. No skrátka jeden nádherný text s dobre padnúcou „lenivou“ muzičkou, keď sa ešte len v skoré ráno človek oboznamuje s realitou…

Návrat Le Payaco sa po všetkých tých rokoch oplatil a tešíme sa z nového albumu všetci, ktorí sme ich mali radi a na scéne nám chýbali.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu