Alesso Forever, obal-zdroj Universal Music
Alesso, album Forever (zdroj: Universal Music)

Alesso patrí medzi najúspešnejších dídžejov, producentov a remixérov a po niekoľkých úspešných singloch konečne vydal aj debutovku.

Má len 23 rokov, pochádza zo Stockholmu a aktuálne vydal platňu s názvom Forever, na ktorej pracoval celých deväť mesiacov. Svoj prvý singel vydal ešte na jar roku 2012 a odvtedy ich má na konte celé desiatky. Samozrejme, aj množstvo prepracovaných remixov, ktoré vytvoril pre Keane, OneRepublic, Aviciiho, Davida Guettu alebo Swedish House Mafia.

Minuloročný jesenný hit Heroes (We Could Be), ktorý si doslova podmanil hitparády. Aktuálna novinka, v ktorej participoval americký spevák a muzikant Roy English, Cool sa najprv chytila v Británii, vzápätí aj v ostatných európskych krajinách.

Alesso vie, kedy si môže dovoliť experimentovať a kedy sa skôr „uchýliť“ k mainstreamu, preto aj Cool je prioritne určená pre rádiá. To však neznamená, že svoju prácu si nerobí dobre, práve naopak. To, že využil sampling od notoricky známeho hitu Kylie Minogue, mu niektorí možno vyčítajú, ale o čo ide?

Pekný, príjemný letný hit so známym motívom predsa nemôže byť na škodu. A napokon, Kylie súhlasila, takže určite nekonal nič nelegálne a austrálska diva predsa má toľko rozumu, aby zverila svoj song do tých správnych rúk.

Prvá štúdiová platňa Forever prináša mix rozmanitých štýlov a Alesso sa v nej pekne vyhral. Neuberá sa len jedným štýlom tanečnej hudby plnej efektov určenej pre veľké haly, kde do absolútneho vyčerpania tancujú pod vplyvom drinkov a iných povzbudzujúcich látok mladí ľudia.

Hoci úvodné skladby sú poriadne „besné“ a experimentálny sound miestami až pripomína avantgardu, mnohé jeho piesne majú príťažlivú, spevnú melodiku, či už hovoríme o Sweet Escape alebo Heroes. Subtílnosť vokálov dofarbujú syntezátory a samozrejme, nemôže chýbať vkusná, ale počuteľná basová linka.

Obrovský kontrast oproti spomínanému úvodu, ktorý znie ako utkaný z hudobných výrazových prvkov futurizmu. Tanečným skladbám nechýba pulzujúci rytmus, mohutný, gradujúci zvuk a aj istá dávka agresie, ale napokon, v tomto žánri kombinácia týchto výrazových prostriedkov veľmi dobre funguje. Alesso sa pekne vie pohrávať so zvukovosťou. Dokáže šokovať tým, že z jemných partov vytvorí zrazu zvukový výbuch, ktorý predstavuje čistý adrenalín.

 

Electronic dance music alias EDM má v súčasnosti množstvo reprezentantov, no Alesso je v súčasnosti jedným z kráľov na tomto poli. Ďalšou pozoruhodnou skladbou je nepochybne Tear The Roof Up. Metafory, ktoré používa vo videoklipe (ktorý je mimochodom azda ešte prepracovanejší ako hudba samotná), plne korešponduje s expanzívnou zvukovosťou piesne.

Na debutovke sa nachádza aj spomínaná Cool, ktorá delí publikum na dva tábory (niektorí sú ochotní biť sa až do krvi): čo tu chce ten Švéd, prečo sampluje Kylie? Tá bola omnoho so svojím hitom omnoho lepšia! Ostatní ho oslavujú a najmä originálny klip, v ktorom sa študent zamiluje do učiteľky. Vďačná a nesmrteľná to téma. Ale treba uznať, Alesso tam má naozaj vtipný imidž a nesmierne živé predstavy.

 

Ako sme už spomínali, Alesso je ako chameleón – mení v každej piesni  výraz, tvár, tempo formu, aj jej charakter. Napríklad záverečná Immortale s klavírom je priam hypnotizujúca skladba s gradujúcimi synťákmi, akoby autor túžil objať celý vesmír a vzápätí sa stiahol len ku klavíru a z veľkého zvuku opäť prechádza do subtílnej meditácie.

V žánri, kde sa zdá, že už bolo všetko vypovedané, je stále čo objavovať a kreatívny človek si vždy vie nájsť cestu, akou sa v muzike ubrať, aby zaujal poslucháčov. A tento mladý Švéd to rozhodne dokáže.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu