Years & Years - Communion, album
Years & Years – Communion, album (zdroj: Universal Music)

Britské trio Years & Years vydalo svoj debutový album Communion.

Frontman a klávesák Olly Alexander, basgitarista Mikey Goldsworthy a synthy mág Emre Turkmen to spolu „ťahajú“ už od roku 2010, no až posledné mesiace boli pre ich kariéru prelomové. Minuloročný hit Desire doslova zvalcoval publikum aj rádiá a skvele zafungoval aj ďalší singel s názvom King, ktorý sa vyšplhal na prvú priečku britskej singlovej hitparády a čuduj sa svete, boduje aj u nášho konzervatívneho publika.

Prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Je jasné, že dnes dominuje na popovej scéne electro, ale trojica Britov sa v tvorbe neobmedzuje len na suchopárne skladby, v ktorých už vopred dokážete predpovedať všetky klišé prvky tohto žánru.

Years & Years, okrem toho, že ich s obľubou prirovnávajú k Radiohead, mixujú do svojich pesničiek aj house a soul. A tým sa odlišujú od väčšiny kapiel, ktorých je v súčasnosti ako húb po daždi.

Každý rok hudobní odborníci vyhlasujú v ankete BBC Sound of… topky, ktoré by mali preraziť na scéne. A práve na prvom mieste skončili Years & Years, čo svedčí jednak o tom, že v porote sa nenachádzajú až takí amatéri, práve naopak. Tentoraz boli neomylní. Ich debutový album s názvom Communion sa len týždeň po vydaní dostalo suverénne na prvú priečku v predajnosti.

Poďme však k pesničkám. Hit z minulého roka Desire zaujme už na prvý pohľad nielen soundom, ale vokálom, ktorý má takú farbu, že na prvý pohľad sa do nej zaľúbite. Proste musíte. Ollyho Alexandra si skrátka s nikým iným nepomýlite, má natoľko špecifickú farbu hlasu – čo je viac ako polovica úspechu.

Dynamická skladba je výborne vyskladaná, má dynamický, tanečný refrén a keď si ho vypočula jedna poslucháčka, napísala: „Tá skladba je taká perfektná, že mám pri nej chuť robiť striptíz.“ Tak skúste, či vo vás vyvolá podobný fíling, len menšie upozornenie pre dámy, do lídra je zbytočné zamilovať sa platonicky. Kto má bulvárne okienko naštudované, vie prečo :)

Úspech zaznamenala aj singlovka Shine, ktorá do rádií prerazila na jar a Years & Years v nej dokazujú, že nepatria medzi tuctové popové skupiny. Ich zvuk a štruktúra kompozícií je na to príliš bohatá. Sem-tam v pesničkách začujete aj nostalgiu 80-tych rokov, ale najzaujímavejšie je ich pohrávanie so soundom.

S lyricky nežných pasáží, v ktorých dominuje hlas speváka a back vokály, dokážu zrazu „vytrysknúť“ v bohatý zvuk, aby potom prezentovali speváka s dokonalým falzetom a následne medzihrou. Veľmi umne premyslené:

Trio však nekomponuje len chytľavé popové pesničky s bohatým soundom a výraznou rytmikou v rýchlom tempe, ale pozoruhodné sú aj ich balady. Medzi najkrajšie nepochybne patrí Eyes Shut. Kto sa pri tejto balade nerozplače, je buď emocionálne plochý človek alebo totálny ignorant. Ako bonbónik Vám ponúkame pesničku naživo, kde môžete skutočne ohodnotiť reálny potenciál speváka (bez úprav v štúdiu) a treba uznať – je to nesporne obrovský talent:

Album Communion nie je len albumom, ktorý zabaví. Nie je ani chladnou elektronikou, ktorá je perfektne vystavaná na to, aby všetkých dostala do kolien. Rovnako nie je len bezduchou tanečnou hudbou. Prináša osobitý zvuk, obrovský rozmer ľudskosti, príbehov, smútku, radosti, tanca – v trinástich pesničkách nájdete všetko, čo sa vám len zažiada.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu