Zedd -True Colors, obal
Zedd – album True Colors (zdroj: Universal Music)

Pôvodom rusko-nemecký producent Zedd, vlastným menom Anton Zaslavski, je dnes najvyhľadávanejším producentom. Jeho úspešný debut Clarity z roku 2012 ho priam katapultoval medzi top tvorcov tanečnej muziky. Aktuálne vydal nový album True Colors.

Odkedy registrujem Zedda na scéne, vždy, ale skutočne vždy sa mi vybaví neprekonateľný, nezabudnuteľný dialóg z kultového filmu Pulp Fiction: Fabienne: Whose motorcycle is this? Butch: It’s a chopper, baby. Fabienne: Whose chopper is this? Butch: It’s Zed’s. Fabienne: Who’s Zed? Butch: Zed’s dead, baby. Zed’s dead.

Antonn Zaslavski, ktorého svet pozná pod umeleckým menom Zedd, má okrem jedného písmena navyše, aj ďalšie dva bonusy: nový album True Colors a pesničku z neho, ktorá už pred vydaním platne stihla byť úspešná: hit so Selenou Gomez I Want You To Know.

Obsadila suverénne prvú priečku v Billboard Hot Dance/Electronic Songs a na prvom mieste je aj v Japonsku, pričom veľmi dobre sa jej darí aj v iných krajinách – či už vo Fínsku, Belgicku alebo Maďarsku.

Ide leto, niet sa čo diviť, že takéto klubové tanečné pesničky zastávajú prvé pozície v hitparádach. A navyše, Selan je pojem. Zedd má kombináciu synťákov, bicích a výrazného melodického vokálu rád. Je to jeho štandardná forma, v ktorej je vskutku dobrý. Neprekračuje žiadne hranice, neexperimentuje (až na niektoré kúsky na albume), je čistý v hudobnej forme a v tomto žánri dokáže divy.

 

Zedd má len 25 rokov a už je celebrita, a to nielen preto, že sa narodil dvom ruským muzikantom a na klavíri začal hrať keď mal 4 rôčky a na bicích nástrojoch, keď mal 12, ale najmä preto, že v žánri electro house dokáže nájsť prijateľnú formu vďaka inšpirácii, ktorú si rád požičiava z progresívneho housu a dubstepu.

Ale v takej miere, aby to dokázalo vstrebať väčšinové publikum. Samozrejme, netreba opomenúť skutočnosť, že spolupracoval s prapodivnou, ale zato zaujímavou marketingovou hviezdou súčasnej hudobnej scény – Lady Gaga (nie, nestaral sa o jej vizáž).

Poďme však k jeho novinke. Platňu otvára skladba Addicted To A Memory, ktorá začína priam nebeskou znejúcou introdukciou, aby potom po vokálnej časti postupne vygradovala v nadupanú tanečnú časť (na slúchadlách takáto intenzívna práca so zvukom vynikne omnoho viac ako v obyčajných reproduktoroch).

 

Zedd dokáže dobre striedať atmosféru, pohráva sa so zvukovosťou, stupňuje bicie nástroje (niekedy to znie, akoby si sem-tam požičiaval od Korsakova), aby v kontraste k nim náhle priniesol intímnu atmosféru vokálov. Takúto formu má väčšina jeho piesní.

V Beautiful Now, DJ prekvapivo obsadil mužský hlas, ale jeho štandardnú prácu so zvukom a formou to nijako nenarušilo. Medzi TOP skladby albumu patrí nepochybne aj pesnička True Colors (rovnomenný názov albumu), ktorá má v sebe kus meditácie, nádhernú melodiku, gradáciu a neskutočne prepracované video, ktoré vás priam zhltne do hudby a jej atmosféry, ktorú Zedd dokáže vytvoriť.

Pompézna zvukovosť krásne korešponduje so zábermi na Empire State Building a zrazu máte chuť spoločne s dramatickým refrénom byť v New Yorku a dívať sa na osvetlenú pompéznu mega stavbu. Verme, že toto bude nasledujúca skladba, ktorá prerazí v hitparádach, lebo si to proste zaslúži. Napätie a emócie, ktoré Zedd dokáže vytvoriť, ho radí medzi skutočne dobrých producentov so schopnosťou namiešať chutný, nie však lacný tanečný kokteil.

George Sandová

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu