Recenzia CD Mumford & Sons vymenili kovbojský imidž za kožené bundy - obal
album Wilder Mind (zdroj: Universal Music)

Hoci od tretieho štúdiového albumu mnohí fanúšikovia čakali veľkú zmenu, ktorú samotní členovia kapely avizovali, teraz však prejavujú sklamanie. My teda rozhodne nie! Prečítajte si recenziu.

Platňa s názvom Wilder Mind je ukážkou poetického rocku, ktorý je pre britskú scénu špecifický. Aj keď každý má tendenciu porovnávať Mumford & Sons s Coldplay, textami piesní, soundom, koncepciou skladieb, ešte aj s charizmatickým lídrom – spevákom, Mumford má od Chrisa Martina ďaleko.

Možno aj preto, že Coldplay sú už okukaní a ostávajú akoby v jednom cykle. Zato táto britská partia sa vyvíja.

Od folkových začiatkov sa dnes posúvajú do úplne nových dimenzií. Na scéne sú už osem rokov a kým predtým preferovali banjo, akordeón a inklinovali k neo-folkovým pesničkám (možno práve fakt, že priniesli niečo iné, im aj zaručilo Grammy za platňu Babel z roku 2012), dnes opúšťajú túto rýdzo akustickú cestu a preferujú elektrické gitary a bicie nástroje, ale poézia im stále ostala.

Za tie roky sa kapela na živých vystúpeniach dobre zohrala a svedčí o tom aj nový sound (ja osobne sa teším, že zahodili kovbojské klobúky a vymenili ich za kožené bundy a rock plný poézie).

Recenzia CD Mumford & Sons vymenili kovbojský imidž za kožené bundy - Oslo
Mumford & Sons (zdroj: Universal Music)

Prvý singel novej platne Believe je už po prvých tónoch počúvania zjavný skutočnosťou, že chalani sa posunuli žánrovo, výrazovo aj technicky. Spevák Marcus sa naučil používať vokál v rôznych odtieňoch dynamiky aj registrov, čo napríklad pri debutovej platni ešte nebolo také markantné.

Pekne vygradovaná Believe zaujme svojou štruktúrou – z tichého intra a intímneho vokálu sa postupne stáva „vypeckovaný“ rock.

Marcus dáva svojim piesňam príbehy, ktoré sú osobné a skladbám tak dáva kus zo seba (nevydarené vzťahy a sklamanie z lásky zväčša posúva autorov do vyšších kvalít, to je stará známa pravda). Skrátka, už z pilotného singla je zrejmé, že pesničky tejto kapely si nebudete spievať pri táborákoch, ale vo veľkých preplnených štadiónoch.

Prekrásne intímna Wilder Mind s vkusnými gitarovými riffmi, peknou melodikou a opäť raz silným textom, ktorý je plný emócií, patrí medzi najlepšie skladby albumu. Rovnako je zvukovo aj textom interesantná Monster.

Začína sa obyčajným rozloženým akordom, postupne sa k nej pridajú bicie a ďalšie nástroje, je však postavená na takej silnej melódii, že aj úsporná zvukovosť celkom postačuje. A nad všetkým sa vznáša Marcusov farebne osobitý hlas a výraz – keď spieva So when you’re weak, cítite sa vďaka jeho prejavu úplne bezmocný, keď v tej istej piesni zaspieva So fuck your dreams, viete, že sa v hneve rozchádza.

Recenzia CD Mumford & Sons vymenili kovbojský imidž za kožené bundy
Mumford & Sons (zdroj: Universal Music)

Po parte s vokálmi sa muzikanti opäť pohrávajú s inštrumentáciou – dokážu vkusne ubrať a na dramatickejších miestach pridať tak, aby sa pieseň ukončila opäť v nebeskom pokoji.

Ešte viac intímnejšia je nasledujúca Snake Eyes, ktorá však vygraduje v ohromný vokálno-inštrumentálny ohňostroj korunovaný gitarovým sólom, aby sa náhle ukončila bez toho, aby na to bol poslucháč pripravený.

Ak niekto tvrdí, že Mumford & Sons prinášajú obyčajný rock, hlboko sa mýli. Kapela vyzrela do štádia, keď dokáže svoje osobné spovede zhmotniť nielen textom, ale zahrať sa aj s formou tak, aby pesničky neboli tuctové.

Medzi love songmi nezaostáva ani Cold Arms, v ktorej si Marcus vylieva srdce len s gitarovým sprievodom. S jeho kvalitami vokálu ani nie je potrebné viac. Pozor, nie sú to však texty v štýle I Will Always Love You.

Čím jednoduchšia je pieseň z inštrumentálneho hľadiska, tým viac sa poslucháč musí zamýšľať nad jej obsahom: And I know what’s on your mind, God knows I put it there. Áno, v textoch nevynechávajú ani otázku viery. Z textov je citeľné, že je veriaci (trpko-vtipný je jeden komentár na youtube pod videom jednej z piesní: nahnevaný fanúšik sa prihovára lídrovi kapely, že berie síce jeho piesne, ale nech láskavo neverí v Ježiša, lebo on teda neverí a má na to svoje dôvody. Ale že inak pesnička je OK :)).

Každá z piesní aktuálneho albumu britskej kapely má svoju vlastnú, osobitú tvár. Nájdete v nich ostrejšie rockové pasáže, zadumané, snivé spovede o nešťastnej láske, vyznania, každopádne, jedno vypočutie tohto albumu nepostačí na to, aby ste vnímali všetky nuansy, ktoré prináša.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu