Dobrý deň, ako sa máte? „Ďakujem, dobre.“ Koľkokrát sme počuli túto odpoveď? Ale je naozaj úprimná? Kto sa má v období hospodárskej krízy naozaj dobre? Aj tento film môžete nájsť na novom filmovom portáli www.kinocola.sk. Prečítajte si našu recenziu naň.

Film z roku 2013 od slovensko-maďarského tímu tvorcov, ukazuje tvrdú realitu života obyčajných ľudí. Ľudí, ktorí bojujú o svoju prácu, o šťastie svojej rodiny, o kúsok miesta na slnku. Celkový obraz tvoria tri príbehy z jedného prostredia. Dva sú dokonca z jednej rodiny a delí ich len jedna generácia.

Miroslav doma bojuje s pološialenou ženou a v práci so svojimi vlastnými ambíciami v obci. Chce ľuďom pomôcť, no nikdy pre nich neurobí to, čo skutočne potrebujú.

Béla prežíva krízu ako všetci dôchodcovia – šetrí, kde sa dá, no aj tak sa so ženou neustále hádajú. Keď však jeho manželka náhle zomrie, je bez nej stratený. Deti sa o neho starať nemôžu a tak ho nechajú v domove dôchodcov. Béla ostáva zabudnutý ako mnohí starí rodičia.

Recenzia filmu Ďakujem, dobre, režiséra Mátyása Priklera - 2

Rodina jedného z Bélových detí, Attilu je predmetom tretieho príbehu. Jeho manželka vo vzťahu nie je šťastná a požiada o rozvod. Attila sa vzťah snaží zachrániť a získať si na poslednú chvíľu lásku detí, no nakoniec  aj tak ostane pred zamknutými dverami so zbalenými taškami.

Na konci sa všetky príbehy prepoja, keď si Miroslavova dcéra vezme Attilovho príbuzného.
Dialógov nie je veľa, väčšinou ani nie sú nosné. Práca s kamerou je vynikajúca, zábery vystihujú atmosféru „dokumentárneho“ film.

Máme pocit, že sa pozeráme nielen do obývačky, ale postavám priamo do duše. Režisérovi by som ale vytkla „roztrasenú kameru“, ktorá posúva úroveň filmu z artového na študentský.

 

Tiež mi trochu chýbala hudba. Občasná pieseň ako napr. Ave Maria, ktorá znela pri pohrebe skvele dokreslila atmosféru a je škoda, že tých momentov nebolo viac.

Film je až príliš pravdivým zobrazením slovenskej reality. Koncept i myšlienka sú veľmi zaujímavé, no na oddychové pozeranie dosť náročné.

Nie všetky rodiny sú podobné tým z filmu, ako povedal Tolstoj v Anne Karenine: „Každá nešťastná je nešťastná svojím spôsobom.“

Ak potrebujete pripomenúť, že aj iní ľudia majú problémy, tieto príbehy vám otvoria oči.

Idle Berry

[message_box title=“Vizitka k filmu“ color=“red“]Dlhometrážny film Ďakujem, dobre sa skladá z troch poviedok a epilógu. Jednotlivé príbehy sa odohrávajú na pozadí súčasnej hospodárskej krízy, ktorá vstupuje do intímnych životov postáv a naostro odhaľuje pokrivené vzťahy, v ktorých žijú.

Réžia: Mátyás Prikler
Námet a scenár: Marek Leščák a Mátyás Prikler
Kamera: Peter Balcar, Milan Balog
Strih: Maroš Šlapeta, Zuzana Cséplő
Zvuk: Dušan Kozák
Scéna a kostýmy: Erika Gadus
Produkcia: Katarína Krnáčová
Producent: Mátyás Prikler
Hrajú: Attila Mokos, Miroslav Krobot, Béla Várady, Vladimír Obšil, Zuzana Mauréry, Jana Oľhová, István Olasz, Daniela Pribullová, Ábel Csekes, Barbora Illithová, Xénia Molnár, Milan Vojtela, Bety K. Majerníková, Anna Ferenczy, Ján Fajnor, Tibor Fabó, Éva Bandor, Lajos Vörös, Mária Kácserová, Sándor Terhes, Ján Greššo, Blaho Uhlár, Tibor Tóth, Vít Bednárik, Marek Šulík, Deniz Özcelebi a ďalší

Minutáž: 134 min.
Distribučný formát: 35mm, DCP, Blu-ray, DVD
Prístupnosť: od 15 rokov
Jazyk: Slovenčina, Maďarčina
Titulky: SK, HU alebo ENG
Zvuk: Dolby Digital
Obrazový formát: 1:1,85
Žáner: dráma
Slovensko, 2013.
V slovenskej distribúcii od 31. januára 2013.[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu