„Dedko, choď ešte kúpiť kýbeľ pukancov,“ ozval sa na celú kinosálu roztomilý detský hlások pred premiérou animovaného filmu Malý dráčik. Pukance určite chutili a úprimný detský smiech tiež.

Keď sa v jedenej sále pri premietaní filmu stretnú „dospeláci“ a tí najmenší, ktorí ešte nie sú deformovaní predsudkami a nevíria im v hlavách pretrvávajúce stresové momenty z pracovného dňa, je to vždy zvláštna kombinácia. Detské rozprávky s detským divákom odbúrajú všetok stres dospelých. Aj premiéra animovaného filmu priniesla niečo obdobné…

Malý dráčik - obr.
Malý dráčik (zdroj foto: Itafilm)

Základná otázka: Kto má rád animované rozprávky? No predsa VŠETKY deti a aj ich rodičia, ktorí tak aspoň svojich neposedníkov nemusia napomínať a dávať na nich pozor. Toto všetko vám môže v dobrej nálade vydržať približne 80 minút.

Pravdaže, ak vás deti neukecajú na džús a pop-corn a vy potom budete s nimi každú chvíľu utekať na záchod a zberať rozsypané pukance spomedzi sedadiel. A to by bola škoda, pretože v rozprávke o Kokosíkovi je aj pre dospelých mnoho poučenia.

Z vedeckého hľadiska je to mimoriadne sympatická prehliadka prehistoricko-sympatických príšeriek. Tuším sa ich tam mihlo až 5 dračích živočíšnych druhov.

Čím väčší jedinec, tým väčšie dobráčisko. Vravím teraz samozrejme o drakoch aj dinosauroch. Nie, žeby tí malí boli zlí, len… len trocha neposední a veľkí výmyselníci. To sa často môže hodiť, najmä ak vás chce zožrať tobogánové podzemné monštrum, či v prípadoch, keď potrebujete súrne vzlietnuť, čo sa vám ani v škole nedarí.

Nebudú chýbať ani lekcie z termodynamiky a prečo je dobre mať medzi kamarátmi vegetariána. A že pichľavá kamarátka vôbec nie je na škodu, práve naopak! A poučenie, že je lepšie starať sa o svoje deti ako o svoju stravu. A pochopiteľne poučenie na druhú, ktoré sa určite v detských hlavičkách zachovalo naveky: ak si na cudzom území, treba sa správať ako? No predsa slušne a s rešpektom…

Malý dráčik - obr. 2
Malý dráčik (zdroj foto: Itafilm)

A ešte som nespomenul ohnivú trávu… Ale to by som Vám potom musel prezradiť aj prečo niektorí draci chrlia oheň, prečo ďalší odmietajú jesť mäso, čo vlastne tá ohnivá tráva je – a to už by ste vedeli všetko. Ale všetko vie len dedko!

Film prekvapivo nemeckej výroby aj produkcie bol natočený v r. 2014 podľa svetoznámej knižnej predlohy pre deti.

Réžiu producenti zverili do rúk dvojici Nine Wels, Hubertovi Weilandovi, s ktorými už predtým úspešne spolupracovali na rozprávkach KNIGHT RUSTY (RITTER ROST) a PRINCESS LILLIFEE AND THE LITTLE UNICORN (PRINZESSIN LILLIFEE UND DAS KLEINE EINHORN), čo budú zrejme tituly, ktoré žiaľ ani naše deti ešte nepoznajú….

Veríme, že po úspechu s malým Kokosíkom a jeho priateľmi sa nielen minulé, ale aj budúce počiny nemeckých autorov dostanú do povedomia našich divákov ako aj distribučných spoločností.

Ale teraz už späť na Dračí ostrov. Všetci vás tam už očakávajú. Ale poviem vám jedno: ak nemáte so sebou štipce, na obed k nim rozhodne nechoďte!

Miloslav Mistrík

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu