Tento slogan, ako by si mnohí mohli myslieť nepojednáva o novinárskych počinoch počas uhorkovej sezóny letných mesiacov na slovenskej politickej scéne, no o ostatnom pokračovaní neuveriteľných počinoch štvorice super tajných agentov, ich super tajných protivníkov a ich super tajnej spolupracovníčke, ktorá je alebo nie je dvojitým agentom?

Býva už zvykom, že Tom Cruise na plátne = svetový mier v nebezpečenstve, no napriek mojim zúfalým pokusom o vtip, táto časť MI pôsobí uveriteľnejšie ako jej predchádzajúce sestry.

Síce za dych vyrážajúcimi a v reálnej skutočnosti nepredstaviteľnými akciami minulých častí v ničom nezaostáva ani výkon Ethana Hunta – potápača v chladiacom systéme elektrárne, či výsadkára pobehujúceho po Airbuse. Táto scéna vznikla mimochodom s priamou účasťou Toma Cruisa, ktorý týmto berie čoraz viac pracovných príležitostí kaskadérom v akčných filmoch.

Popri neodmysliteľných prestrelkách si na svoje prídu aj milovníci chladných zbraní -najmä pri dueli s nožmi v tmavej uličke, ktorú si so záujmom pozriete nielen kvôli nemodelkovsky pôvabnej Rebecce Ferguson, herečke so švédsko-anglickými koreňmi , ktorá vo filme predstavuje Ilsu Faust. Okrem nej a neodmysliteľného Toma, uvidíte vo filme aj známe postavy z predchádzajúcich častí.

Williamovi Brandtovi (rola Jeremyho Rennera ), Benji Dunnovi (ktorého vo filme hrá Simon Pegg) ani Lutherovi Stickellovi (Ving Rhames známy našim divákom aj ako gangster Marcellus Wallace z Pulp Fiction) napriek ich potenciálu však scenár neposkytol veľký priestor na herecké výkony – vo filme sú „len“ členmi tímu, spoľahliví, vtipní, ustráchaní, ale nudne lojálni.

Na svoj kúsok adrenalínu sa môžu tešiť aj milovníci rýchlej jazdy na motorkách, pri ktorej zarážajúco nevýchovne budú mať všetci zloduchovia kombinézy a prilby až na nášho hlavného hrdinu. Pri takých rýchlostiach musíte skutočne vedieť havarovať bezpečne, ak chcete prežiť.

Nie, že by som bol svojou prácou bezpečnostného technika deformovaný, no vskutku ma potešil aj defibrilátor v teréne, úspešne použitý na resuscitáciu no bohužiaľ aj na… (to si už pozriete vo filme)

Intelektuálny vývoj v oblasti špionážno-teroristickej oblasti je priam neodvratná istota aj do budúcnosti. A znalosť v klasickej či džezovej hudbe je toho dôkazom aj v tomto filme. Milovníci opery sa pozrú do jej viedenského zákulisia za sprievodu Pucciniho Turandota a fanúšikovia ostreľovacích scén neuveria, že signál na výstrel sa dá vyčítať aj z partitúr.

Neodmysliteľné formy násilia tupých hlavohrudí vyvažuje ľahký nevtieravý humor konverzačne-akčných schém a nebude chýbať ani tikajúce napätie pri posedení so semtexovým budíkom.

Zo známych tvárí treba spomenúť aj charizmatického Aleca Baldwina ako trocha naivného šéf CIA, ktorý zastáva vo filme stránku byrokracie, určite prítomnú aj v tejto oblasti.

Poďte sa teda do kín pozrieť sami na boj našich hrdinov s organizáciou zatratencov špionážnych služieb z celého sveta združených v zločineckej organizácii Syndikát.

Na záver aj napriek Vášmu naliehaniu musím poznamenať, že bez priameho povolenia tvorcov filmu nemôžem potvrdiť, ani vyvrátiť skutočnosť, že britský premiér bol postrelený šéfom britskej tajnej služby :)

Miloslav Mistrík

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu