Do kín prichádza vychytávka pre pamätníkov pôvodných počítačových hier a ich synov. Nostalgické spomienky vás v kine neodradia od hurónskeho smiechu.

Kde ste hrali svoju prvú počítačovú hru? Ja osobne presne v prostredí, v ktorom obaja hlavní hrdinovia snímky Pixels, ktorá práve prichádza do našich kín. Síce to v tých časoch v mojom prípade nebola súťaž o najlepšieho hráča videohier, ale prostredie a hardvér boli totožné.

Nikomu by ani vo sne nenapadlo, že chvíle, ktoré sme strávili pri automatoch, zabíjajúc kolónie mimozemšťanov, v 2D rozlíšení, by mohli nadchnúť tvorcov súčasnej americkej kinematografie. Míňal som tam vreckové presne tak ako jeden z hlavných hrdinov filmu. A ten čas mi už nikto nevráti. Aspoň doteraz som si to myslel…

No tento film mi pripomenul presne tie časy. Fabulácia, ktorou mimozemské civilizácie vzali túto vášeň smrteľne vážne, je hodná pozornosti každého priaznivca sci-fi filmov. Trvám na tom napriek tomu, že žáner komédie ako aj herecká osobnosť Adama Sandlera mi nie je práve blízka.

Všetky predstavy, ktoré si hráči videohier pamätajú, rovnako ako aj sklamania, ktoré zažili, uvidia v tom filme. Neprehlušia to ani typicky tendenčné hollywoodske filmárske klišé postupy. Love story prelínajúca sa dejom „bezduchej“ komédie, má ambíciu byť zlatým klincom deja, ktorý nechce ohúriť náročného diváka, ale pobaviť ho. A to takým spôsobom, ktorý ho neurazí.

Polarizácii diela určite neublíži ani fakt, že v ňom vystupujú:
– prezident USA
– Serena Williams
– Gandalf a Harry Potter :)
– Peter Dinklage (známy ako trpaslík zo seriálu Game of Thrones)
– a mnohí ďalší… Prepáč, Adam.

Invencia sa určite nedá uprieť ani scenáristom filmu, ktorí povýšili v konečnom dôsledku jednoduchú zábavu na akčnú komédiu plnú pamätných hlášok a oživili majstrovstvo predchodcov moderných počítačových hier. Zároveň tým pripomenuli všetkým fanúšikom starých videohier dobu, keď čas strávený za počítačom bol vzácnosťou a nie samozrejmosťou.

Ostáva nám už len dúfať, že producent Harryho Pottera Chris Columbus, ktorý Pixely režíroval, zaujme divákov aj ďalšími počinmi.

Pre prostoduchých: pokiaľ máte radi kocky a streľbu a minimum mŕtvych, tento film je určený práve vám.

Miloslav Mistrík

fotografia zo slávnostnej premiéry Pixels 18. júla 015 v New York City
záber zo slávnostnej premiéry Pixels 18. júla 015 v New York City (zdroj: Itafilm)
fotografia zo slávnostnej premiéry Pixels 18. júla 015 v New York City - obr.2
záber zo slávnostnej premiéry Pixels 18. júla 015 v New York City (zdroj: Itafilm)
REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu