Zhrnutie toho najdôležitejšieho z filmovej adaptácie románu z roku 1925.

Predstaviteľov hlavných postáv tohto filmu snáď ani nemusím predstavovať. Leonardo DiCaprio si začal získavať fanúšikov pri presladenom a cenami ovenčenom Titanicu. Ja som sa stal jeho fanúšikom definitívne až po Divokom Djangovi. V tomto prípade si (opäť raz) zahral milionára, ktorý vlastní obrovské sídlo v USA. Zmenilo sa len mesto – tentokrát je to New York.

Rozprávačom celého príbehu je „Spiderman“ Tobey Maguire.  Ten si zahral Nicka Carrawaya, obchodníka a chlapíka, ktorý sa snaží splniť si svoj vlastný americký sen.

V prvej polhodine sa zoznamujeme s prostredím americkej smotánky. Carrawayov kamarát Tom Buchanan je manželom jeho sesternice Daisy. Práve on je (aj keď o tom spočiatku sám netuší) hlavnou prekážkou v milostnom trojuholníku.

Jay Gatsby o sebe rozpráva kadejaké historky, no len málokto tuší, čo z nich je pravda. Jedno je však isté. „Trpí“ láskou k Daisy. Jeho dom je pravidelne svedkom luxusných večierkov, na ktorých sa objavujú pochybné existencie, slávne herečky, speváci, obchodníci, novinári ba dokonca aj údajný Beethovenov potomok… To všetko má len jeden dôvod – Jay dúfa, že raz do jeho domu zavíta aj jeho milovaná.

Na monštrózne párty sa pozvánka nedostáva, jednoducho si tam príde ktokoľvek. Až na jednu výnimku – nový sused Nick Carraway je písomne pozvaný a počas jedného jazzom a alkoholom nabitého večera sa stretne s hostiteľom, o ktorého existencii občas zúčastnení pochybovali (a teraz si dovolím upozorniť na scénu, kde nad hlavou búchajú DiCapriovi ohňostroje práve vtedy, keď dvíha pohár…). Toto pozvanie má svoj skrytý dôvod – Jay požiada Nicka o sprostredkovanie stretnutia s Daisy, s ktorou sa už 5 rokov nevidel. To sa nakoniec podarí a ich láska môže nanovo rozkvitať, aj keď… Daisy je stále vydatá. A tu nastáva(„prekvapivo“) obrovský problém. Napriek tomu, že jej manžel má milenku a nechová sa k nej s patričnou úctou, je s ním stále zviazaná a tak sa musí rozhodnúť – a bude to jej najťažšie rozhodnutie v živote. A prinesie ešte veľa problémov.

Nie som fanúšik romantických filmov ale v tomto prípade musím uznať, že som sa nenudil (alebo lepšie povedané – nudil menej, než obvykle). Vysoký rozpočet (oficiálne zdroje uvádzajú 105 miliónov) bol vidieť. Stal som sa teda svedkom dobových áut či kostýmov v kombinácii s vynikajúcim soundtrackom. Niektoré piesne z filmu sú notoricky známe aj z rádia (napr. Fergie – Little party never killed nobody, Will.I.Am – Bang Bang), svojou trochou prispela napríklad aj Lana Del Rey a najväčší podiel na hudobnom podmaze má raper Jay-Z.

Napriek veľkým očakávania snímka nebola ktoviekým zázrakom. Pompézne scény boli v ostrom kontraste s nepochopiteľným konaním postáv (boli scény, kde som pochyboval o duševnom zdraví všetkých zúčastnených…). Inak film nebol vyslovene zlý. Ale som rád, že som ho nevidel v kine… Asi by som tie vyhodené peniaze ľutoval. Moje hodnotenie? 60%

(Zbožné prianie na záver:) Dajte DiCapriovi zase hrať zákeráka. Pre mňa za mňa aj v novom Supermanovi, bude prča!

 Ján Janočko

 

Zdroj: Rádio Aetter

Ilustratívna titulková grafika hore: Marián Luha, masmediálne.info