Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti. Zem je iným miestom na život. Vládne mier, nie sú žiadne vojny ani choroby. Ale už to nie je náš svet. Našu planétu si podmanila mimozemská rasa, ktorá k životu potrebuje len naše telá ako schránky. Sú to mierumilovné bytosti, ktoré kolonizujú planéty nenásilným spôsobom.

Liečiteľ napája dušu na mozgový kmeň, takto potláčajú ľudskú myseľ a snažia sa ľudí zdokonaliť. No naša rasa je iná. Nie každú ľudskú myseľ dokážu vypudiť z tela. Niektoré duše sú silnejšie ako ostatné. Takýmto prípadom je aj mladá Melanie, ktorá sa v snahe ujsť pred Hľadačmi hodí z okna.

Liečiteľské schopnosti duší sú však na úplne inej úrovni a tak sa im podarí Melanino telo vyliečiť a implantovať do neho dušu. Melanie sa ale odmieta vzdať a tak sú v jednom tele zrazu dve duše, Melanie a Pútnička, zdieľajúce myšlienky, pocity aj lásku. Nie všetci ľudia sa stali hostiteľmi týchto bytostí.

Stále existuje skupina povstalcov, ktorý proti expanzií na ich planéte bojujú. A práve toto bolo dôvodom, prečo bola skúsená Pútnička, ktorá žila už na mnohých svetoch, implantovaná práve do jednej povstalkyne.

 

Film, ktorý sme mohli vidieť v našich kinách na jar minulého roku, je natočený podľa rovnomennej knihy autorky Stephenie Meyer, ktorá je taktiež autorkou obľúbenej ságy Twilight. Scenár napísal a film tiež režíroval Andrew Niccol.

Ako to už býva, keď sa sfilmuje kniha, aj tu máte pocit, že je to len krátky výňatok. Kniha má predsa  616 strán a musím povedať, nie som si istá, či by som film dokonale pochopila, keby som predtým nečítala knihu.

Obalka knihy Hostiel-Vydavatelstvo TatranV knihe sú detailne popísané emócie a pocity Melanie aj Pútničky, navyše autorka tu naplno prejavila svoj talent. Čitateľa vtiahne do deja a on dokonale chápe zložité pocity a situácie, ktoré hlavné hrdinky zažívajú. Vo filme to chýba.

Príbeh je veľmi dvojtvárny. Na jednej strane sa snaží byť sci-fi thrillerom, na druhej strane dobrodružnou romancou. Pri čítaní knihy si to neuvedomíte, ale vo filme to veľmi dokopy nejde. Miestami mi tá romantická línia prišla až prehnaná. Alebo ako by mužské publikum podotklo, že takto to vyzerá, keď sa sci-fi žánru chopí žena.

Hoci nápad s okupovaním ľudských tie mimozemšťanmi nie je celkom nový, námet je určite výnimočný a dokáže zaujať. Aj keď znova musím porovnávať. V knihe bolo toho omnoho viac o mimozemskej rase, naopak vo filme to chýbalo.

Trochu divne rolu Melanie stvárnila Saoirse Ronan, ale nie je to jej vina. Asi žiadna herečka by pri hovorení sama so sebou nevyzerala lepšie. Najmä pri dlhších dialógoch to vyzerá ozaj hlúpo.

Tento film je až príliš porovnávaný s Twilightom a takisto veľmi kritizovaný. Za názor ma snáď nikto neukameňuje, ale keď som čítala prvý diel Twilightu, mala som pocit, že čítam amatérsku pubertálnu poviedku napísanú ako domácu úlohu do školy. Neviem ako na tom boli nasledujúce diely, ale mňa Twilight ako kniha neoslovila.

Film bol dobrý, napriek iritujúcemu psychickému stavu hlavnej hrdinky hraničiaceho s nymfomániou a výraznému sexuálnemu podtónu celého filmu. Ale Hostiteľ je podľa mňa celkom niečo iné. Kniha je napísaná perfektne, detailne a zrozumiteľne. Film nie je zlý, ale mohol byť aj trochu lepšie spracovaný.

Rea Moonlight

Zdroj fotografie obálky knihy: Vydavateľstvo Tatran, Zdroj videa a repre foto na titulke: YouTube

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu