S knihami, ktoré populárnym štýlom sprostredkúvajú čitateľom vieru – vo všeobecnosti, akoby sa vrece roztrhlo. Jednou z nich je aj rozprávanie malého chlapca, ktorý sa ocitol v nebi.

Heaven Is for Real – tak znie v angličtine titul knihy, ktorá priam ochromila celý svet a dokonca sa už dočkala aj filmového spracovania. Treba úvodom skonštatovať, že tak trošku nešťastný názov. Kým v angličtine je podčiarknuté slovo „je“, teda evokuje človeku, že skutočne existuje, tak v slovenčine zápor „nie je“ podvedome v človeku vyvolá úplne odlišnú emóciu.

A to je veľká škoda. Napokon, aj český preklad knihy znie „Nebe opravdu je“, takže rovnako vyvolá pozitívnu emóciu a nie negatívnu ako zápor v slovenskom jazyku.

Recenzia Kniha Nebo nie je výmysel ponúka pútavé rozprávanie - obalkaKaždopádne, na samotnom príbehu, ktorý sa točí okolo trojročného chlapčeka Coltona, to neuberie. Malý hrdina sa ocitá na operačnom stole a opúšťa svoje telo, aby navštívil nebo. Následne svoje príbehy rozpráva rodičom, ktorí sú spočiatku nedôverčiví, no keď začne líčiť príbehy z Biblie, jednoducho mu musia uveriť.

Tak trošku sladkasto napísaný príbeh, s typickou americkou naivnosťou, sa ale nečíta zle. Je vystavaný tak pútavo, že ho prečítate jedným dychom.

A zároveň: sila tohto príbehu je najmä v tom, že výpoveď hlavného hrdinu je priam „panenská“ a neovplyvnená žiadnymi názormi, vedomosťami či vplyvmi z okolia.

Veď je predsa starou známou pravdou, že práve dieťa povie pravdu. Aj to je hlavná devíza knihy: neuveriteľný príbeh malého chlapčeka sa stáva uveriteľným. Jednoduchosť a zrozumiteľnosť, s akou je písaná, je priam očarujúca. A aj práve tým sa stáva priam magickou. Aj v tom je jej krása a a vy si neustále kladiete otázku, či teda presne také je to v nebi, ako to opisuje hlavný hrdina.

Otázka, či takto k nám hovorí Boh – sa pertraktuje hlavou každého čitateľa. Ako sme už v úvode spomínali, trh zaplavili knihy s podobnou tematikou, ako napríklad Rozhovory s Bohom.

Majú tieto diela priblížiť agnostikom príbehy z Biblie, prípadne ich presvedčiť, že Boh skutočne je? V tomto prípade autor umne zracionalizoval hranicu a ponúka každému na výber.

Netlačí človeka, aby sa stal veriacim. Každý si predsa môže vybrať svoju vlastnú cestu… A Colton a všetci, ktorí ju so zanietením prečítali, si ju už pravdepodobne aj vybrali.

George Sandová

Kniha sa dočkala aj úspešného filmového spracovania. Pozrite si trailer:

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu