Keď sme boli tínedžermi, nebolo pre nás na svete trápnejších ľudí, ako boli naši rodičia. Poznáte to: príbehy z detstva, staromódne názory, neznalosť modernej techniky. To je však nič oproti pánovi Nancymu.

Ten je až príliš zábavný, ženy ho zbožňujú a nič ho neteší viac, ako žartovať na účet vlastného syna. On sám mu vymyslel prezývku Tučniak Charlie, hoci vôbec nebol tučný. A teraz ho tak volá aj jeho šéf. Dokonca jeho snúbenica. No naozaj, Tučniak Charlie sa ide ženiť. Odváži sa pozvať svojho otca?

Brit Neil Gaiman je v súčasnosti jedným z najčítanejších autorov sci-fi/fantasy beletrie. Jeho diela sú obľúbené aj u tých, ktorý bežne tento žáner neobľubujú.

Recenzia knihy Anansiho chlapci od Neila Gaimana - obalkaJeho najznámejšími románmi sú napríklad Hviezdny prach, Americkí bohovia, Coraline a Oceán na konci ulice. Je držiteľom mnohých ocenení, napríklad ceny Brama Stokera, ktorá sa odovzdáva  spisovateľom „temnej“ fantasy a hororovej literatúry.

Kniha Oceán na konci ulice bola zvolená knihou roka porotou, ktorá udeľuje Britské národné knižné ocenenia. Román Anansiho chlapci  je rozšírením sveta, ktorý Gaiman vytvoril v Amerických bohoch.

Po vydaní sa dostal na čelo rebríčka New York Times bestsellerov.

Hlavná postava Tučniak Charlie má naozaj trápneho otca. On sám je absolútne obyčajný. Ako mladý sa presťahoval z Floridy do Londýna, kde sa snažil zapadnúť zo všetkých síl.

So svojim otcom pre istotu prerušil všetky styky. Jeho budúca svokra ho však donútila kontaktovať ho. Ako by to predsa vyzeralo, keby na svadbe nebol nikto z jeho strany rodiny?

Charlie s istou úľavou zistí, že jeho otec práve zomrel a ak chytí lietadlo ešte dnes, akurát stihne jeho pohreb. Ostal teda na svete úplne sám. No jeho bývalá suseda neprestajne spomína nejakého strateného brata.

Je možné, že by si ho Charlie nepamätal? O pár dní neskôr sa však brat Pavúk objaví v Londýne a jeho príchod rozbehne šnúru neuveriteľných udalostí.

Je možné, že za tým všetkým je pán Nancy? Bude Charlieho strápňovať ešte aj zo záhrobia? Príbeh má okrem rodinnej aj detektívnu zápletku. A to všetko je okorenené štipkou fantazijného.

Ak ste čítali Amerických bohov, bude pre vás dej zrozumiteľný a veľmi zábavný. Ak ste knihu nečítali, berte príbeh taký aký je, so všetkým, čo prináša. Americkí bohovia vás pripravia na niektoré obrazy, ale Anansiho chlapci si vystačia so svojimi vysvetleniami.

Svet, ktorý Gaiman vytvoril je takmer rovnaký ako náš, ale má akoby ďalšiu dimenziu, v ktorej žijú všetky archetypy a prastarí bohovia. Je plný neskutočného množstva zhôd okolností. To, či sa to všetko uvidíte záleží na tom, či sa chcete pozerať.

Román sa odohráva medzi asi desiatkou postáv. Všetko sa však točí okolo Charlieho, a tak ho môžeme považovať za hlavnú postavu. Hoci niekedy vidíme aj okolnosti, ktoré on nepozná, ľahko chápeme jeho stránku veci. On je najpodobnejší tomu, čo by sme nazvali „normálnym“. Jeho pohľad je filter vďaka ktorému poznávame a chápeme nepochopiteľné. Postavy majú veľmi jasné charaktery a sú predvídateľné v najlepšom slova zmysle.

To, či sa vám Anansiho chlapci budú páčiť závisí od toho, ako sa k nej postavíte. Ak ju budete čítať bez očakávaní a s otvorenou mysľou, istotne sa stane jednou z vašich obľúbených. Rozhodne rozšíri vaše obzory. Príjemnú zábavu.

Idle Berry

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu