Milesa pokladajú jeho priatelia za čudáka, jeho učitelia za skvelého študenta a jeho mama žije v domnení, že je obľúbený. On sám sa nemôže dočkať strednej školy. Dúfa, že práve tam nájde to veľké Azda, o ktorom hovoril Rabelais pred smrťou. Alebo nie? Aký bude jeho spolubývajúci? Nájde konečne priateľov? Alebo dokonca dievča? Kto je vlastne tá záhadná Aljaška? A ako sa dostane z tohto labyrintu?

Recenzia knihy Johna Greena Kam zmizla Aljaška - obalkaJohn Green sa medzi čitateľmi preslávil najmä zatiaľ posledným románom Na vine sú hviezdy, ktorý sa v tomto roku dočkal aj filmového spracovania.

Množstvo fanúšikov ho tiež pozná ako YouTubera, kde spolu s bratom Hankom tvoria dvojicu Vlogbrothers.

Bratia Greenovci sa okrem iného venujú tvorbe náučných videí, napr. kanály CrashCourse, SciShow ale aj charitatívnej činnosti.

Kniha Kam zmizla Aljaška je Johnovým románovým debutom. Podľa jeho slov je autobiografická, ale nenechal sa príliš obmedzovať faktami.

Práve to pravdepodobne napomohlo tomu, že príbeh pôsobí veľmi skutočne. Tínedžeri sa neboja nadávať, piť alkohol, fajčiť cigarety a pokúšať sa o sex. Prostredie internátnej školy ponúka voľnosť od rodičov, no pod dozorom učiteľov.

Stredná škola je miestom, kde sa mladí učia myslieť a konať podľa seba. Miles prichádza s prvou veľkou otázkou a spolu s ním hľadáme zmysel života. Popritom s ním aj nenápadne dospievame. Metódou pokus-omyl.

Green píše so zdanlivou ľahkosťou. Je za ňou ale mnoho práce, veď Aljašku začal písať v roku 2001 a prvý krát vyšla v roku 2005. Kniha sa veľmi dobre číta, autor sa nezdržiava ani zdĺhavými opismi ani prázdnymi dialógmi. Je to skôr zbierka príbehov, ktoré vrcholia v strede románu a majú dosah ďaleko dopredu. Ako všetky jeho knihy aj táto má viac vrstiev a je len na vás, ktorú si vyberiete. Ako sám hovorí: Knihy patria svojim čitateľom.

Dej knihy nie je odtrhnutý od postáv. Miles je rozprávačom a jeho pocity a pohnútky posúvajú príbeh vpred. Teda, ak ho niekam neťahá Aljaška alebo Plukovník. Všetky hlavné postavy sú veľmi dobre napísané, majú svoje korene, vývoj aj konečný výsledok. Nie sú jednofarebné ani ploché. Možno by ste si ich nevybrali za najlepších priateľov, ale práve to ich robí zaujímavými.

John Green momentálne patrí vo svojom žánri k najlepším a jeho prvá kniha zaslúžene vyhrala prestížnu Printz Award. Napriek tomu pri porovnaní s ďalšími dielami cítiť autorovu nevypísanosť a občasné hľadanie štýlu. Kam zmizla Aljaška odporúčam všetkým hľadajúcim. A samozrejme špeciálne tým dospievajúcim.

Idle Berry