Autor Dennis Lehane napísal Prekliaty ostrov tak pútavo, že sfilmovaná verzia mu nesiaha ani po päty. Vitajte vo svete duševne chorých zločincov a pred čítaním tejto knihy si nastavte pevnú nervovú sústavu.

Už samotná anotácia knihy čitateľa správne navnadí, poprípade vydesí: Príbeh sa začína v lete roku 1954. Federálny maršal Teddy Daniels prichádza na ostrov Shutter, do sídla nemocnice Ashecliffe, kde liečia duševne chorých zločincov.

Recenzia knihy Prekliaty ostrov vás bude mraziť ešte dlho po dočítaníSpolu s partnerom Chuckom Aulem začína hľadať utečenca, vrahyňu Rachel Solandovú. Práve vtedy na ostrov dorazí hurikán. Lenže v nemocnici Ashecliffe nič nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá. A rovnako to platí aj o Teddym Danielsovi.

Prišiel, aby našiel pacientku, ktorá záhadne zmizla? Alebo ho sem vyslali, aby preveril tajomné chýry, že v Ashecliffe používajú priveľmi radikálnu psychiatrickú liečbu?

Len čo sa vyšetrovanie prehĺbi, otázky pribúdajú. Ako mohla bosá žena ujsť z ostrova? Navyše zo zamknutej izby? Kto im zanecháva stopy v podobe kódov, ktoré treba vylúštiť? A čo sa v skutočnosti deje na Oddelení C?

Čím väčšmi sa Teddy s Chuckom približujú k pravde, tým sa stáva prchavejšou a tým väčšmi začínajú byť presvedčení, že sa im možno nepodarí dostať sa z ostrova Shutter. Pretože ktosi sa pokúša dohnať ich k šialenstvu…

Autor mnohých kníh, dokonca bestsellerov – ocenených prestížnou cenou The New York Times Bestsellers, čitateľa tentoraz zavedie do temného sveta.

Pripravte sa na prípadné nočné mory, ktoré nemusia skončiť len tak po pár dňoch a zopár sedeniach s psychiatrom. Prekliaty ostrov totiž nie je len kruto realistickým obrazom šialenstva, ale aj násilia a tajomstiev.

Lehane je majster napätia. Jeho pero a spôsob akým graduje príbeh, vás nepustí odtrhnúť oči od tejto knihy. Fanúšikovia tohto autora sa po prečítaní knihy rovnako zhodujú, aby zabudli na jeho glorifikované dielo „Mystic River“, pretože práve v Prekliatom ostrove spravil autor obrovský posun.

Dokáže totiž rafinovane kombinovať psychodrámu s hororovými prvkami, kriminálkou a to všetko okorení tajomstvom, takže čitateľ nemá šancu odpútať sa od napätia. Napokon, už len samotné prostredie – nemocnica, kde liečia duševne chorých zločincov, je dostatočne depresívna a skľučujúca.

K tomu sa pridá hurikán a navyše pacient, ktorému sa podarí ujsť. A aby toho nebolo málo, vyšetrovatelia získavajú postupne podozrenie, že na záhadnej klinike sa čosi nekalé s pacientmi deje…

Autor dokáže vynikajúco vykresliť hlavné postavy Prekliateho ostrova. Vidíte ich, cítite, prenikáte do ich myslenia. Nezdržiava sa pritom zbytočnosťami. Jeho drsná psychodráma má veľmi rýchly spád, napätie a prekvapivé dejové zvraty, takže priaznivci tohto žánru sa určite nudiť nebudú.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu