Nie je to žiadny román, ktorý zhltnete za pár prebdených nocí. Ani pútavý príbeh plný napätia a nečakaných zvratov. Skôr čitateľa núti k niečomu, čo už nie je v móde…

Čo je teda na knihe od autora bestselleru Chatrč také magické? Presne to je ten výraz, ktorý ju vystihuje. WM. Paul Young napísal príbeh, ktorý už čítal celý svet, ehm, čestne priznávam s výnimkou mňa. Populárne bestsellery, akokoľvek môžu byť skvelé, ma ešte nikdy nikto nedonútil čítať počas tej veľkej bubliny, ktorá existuje paralelne s vydanou knihou a doslova vymýva mozgy všetkým čitateľom.

Až keď bublina spľasne, pustí sa spravidla do knihy aj moja maličkosť. Takto som prečítala trebárs aj Dana Browna a aj keď mnohí si myslia, že sú to bláboly, mne osobne sa kniha čítala ľahko, dobre, kúsala som si pri nej nechty /aj keď týmto zlozvykom som nikdy netrpela/.

Recenzia knihy Rázcestia – Zamyslenia na každý deň v roku od autora Chatrče - obalkaPoďme však späť k Rázcestiam zamyslenia s podtitulom Zamyslenia na každý deň v roku. Práve v tom je čaro tejto knihy. Nemôžete ju čítať ako „jednohubku“ a listovať v nej závratným tempom. Stačí, ak si každý deň prečítate jednu stranu a necháte v sebe „kvasiť“ myšlienku, ktorú ponúka.

A veru, verte, mnohí z vás sa v kratučkých, o to však priamočiarejších obsadeniach nájdu. Ako autor sám píše v preslove:

„Niektoré zamyslenia sú určené len vám, aby ste si nazreli do duše a položili otázky, ktoré by vám mohli pomôcť lepšie pochopiť seba samých. Inokedy môžu patriť niekomu inému…“

Tak či onak: 365 zamyslení znamená, že na každý deň máte určené jedno. Začnete od 1. januára a skončíte 31. decembra – toto zamyslenie určené na tento dátum je plné nádeje a optimizmu.

Pozor, ak čakáte štandardné pozitivistické žvásty ako musíte myslieť pozitívne, len potom budete šťastný, našťastie sa ich nedočkáte.

Kniha si pomáha citátmi z románu Rázcestia a čitateľ tak sleduje príbeh Anthonyho Spencera – človeka, akého dnes stretnete azda na každom rohu.

Ambiciózny podnikateľ, ktorý nie je filantrop preto – ako sa píše v zamyslení zo 4. januára, aby ľuďom skutočne pomohol, ale z čisto zištných dôvodov: aby mohol s ľuďmi lepšie manipulovať…

Pustí vás takáto myšlienka čítať ďalej? Alebo skôr si spomeniete, koľkých takých ľudí v okolí poznáte alebo môžete mať presne opačnú asociáciu, koľko ľudí zneužíva dobrotu druhých.

Apropo, román Rázcestia – je tiež bestseller. O čom vlastne je? Tony je bystrý a bohatý podnikateľ, ktorý zruinoval toľko priateľských a rodinných vzťahov, až sám začína trpieť paranojou. Zabarikádovaný vo svojom súkromnom úkryte zisťuje, že okrem mŕtvych rodičov a Ježiša mu nezostal jediný blízky človek.

Po nečakanej mozgovej príhode upadne do kómy a leží v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Po „prebudení“ zistí, že sa nachádza v surrealistickom svete, kde „živá “ krajina odzrkadľuje dimenzie jeho pozemského života (od krásnych až po skazené).

Práve tu stretne ľudí, o ktorých predpokladá, že sú len obrazmi jeho podvedomia, no riadi sa ich radami v  nádeji, že by ho mohli doviesť k  pravde či azda k  vyslobodeniu. Toto dobrodružstvo Tonyho pohltí a  ukáže mu, ako v  skutočnosti vyzerá jeho život, je schopný doslova „vidieť“ očami iných a  zažívať s  nimi to, čo práve prežívajú.

„Nevidí“ však dôsledky utajovania pravého vlastného „ja“, skrýva zranenia, ktoré mu spôsobil život, a to bráni procesu uzdravenia a dôvere. Dovedie nečakaná súhra okolností Anthonyho k tomu, aby prehodnotil svoj život a aby si uvedomil, že postavil dom z kariet na otrávenej pôde zlomeného srdca? Bude mať odvahu urobiť zásadné rozhodnutie, aby odčinil veľkú nespravodlivosť, ktorú spôsobil predtým, než upadol do kómy?

A práve myšlienky z tohto príbehu sú na každý deň pertraktované v Rázcestia zmyslenia. Dozviete sa o tom, ako Tony považoval šťastie iba za hlúpy sentiment, aj to, ako jeho manželstvo skončilo rozvodom či ako sa svoj život tvrdo zaplatil. Všetky myšlienky sú komentované rečníckymi otázkami a práve tie vás nútia rozmýšľať a hľadať paralelu či už vo vlastných životoch alebo životoch ktorýchkoľvek ľudí vo vašom okolí.

Egoistickému hrdinovi to chvíľu trvá, kým príde na to, v čom je skutočný zmysel života. Keď napríklad postupne príde o svoju dcéru, na chvíľu veríte, že sa zmení a človečenstvo sa mu prinavráti, je to však len vaša ilúzia… Cesta, na ktorú sa Tony vybral je dlhá. Aj preto zamyslenie v zárodku premeny hlavného hrdinu znie: Existuje niečo smutnejšie než prísť o dcérin úsmev? Musím ísť, čaká ma práca…“.

Tony neverí v ľudí, v pravdu, v lásku, v akékoľvek hodnoty, ktoré robia človeka človekom. Samozrejme, v jeho príbehu sa objavuje zlo, ktoré priam presakuje celou jeho dušou, až kým sa mi konečne neotvoria oči. Človek, ktorý má srdce z kameňa, postupne objavuje vieru a lásku.

Aj preto sú Rázcestia zamyslenia také hlboké a pútavé. Stávate sa svedkom bolesti človeka, jeho prosieb, uvedomenia si prázdnoty, samoty, spomienok na časy, keď ešte žil v nevinnosti až kým definitívne nespáli mosty, ktoré ho spájali s minulosťou, aby objavil múdrosť.

Young píše o Ježišovi s nebývalou odvahou a čistotou. Nepochybne to súvisí s jeho osobným životom. Aj jeho hrdina najprv zanevrel na Boha, až potom ho postupne objavil. Autor si pomáha priamo evanjeliami a dokáže trefne nájsť paralely s ľudským životom a Bibliou.

Z každého zamyslenia cítiť, že chce, aby čitatelia nehltali len prázdne riadky, ale aby sa skutočne zamysleli a vieru pochopili. Nenásilným spôsobom na príbehu jedného z tisícich ľudí na tomto svete ukazuje, ako kráčať za spásou, nie za peniazmi. Modlitby Younga sú realistické a hodia sa do tohto sveta.

Ich cieľom je ľuďom priniesť povzbudenie a duchovné posilnenie do každého dňa v roku. A hoci sa nepochybne nájdu aj nepriatelia takéhoto druhu povzbudzovania a šírenia viery, Rázcestia zamyslenia by ste mali otvoriť každý deň napríklad pri raňajšej káve.

Pár riadkov čítania v tomto uponáhľanom svete predsa nemôže spôsobiť katastrofu porovnateľnú s globálnym otepľovaním…

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu