Do kín smeruje nová česká snímka, pri ktorej sa uvoľníte, zabavíte a zásadným faktom je, že ponúka nenásilný humor. Jan Hřebejk sa tentoraz pohybuje v komornej atmosfére, so skvelým scenárom a vynikajúcou kamerou. Také je v jeho ponímaní Zakázané uvoľnenie.

Česká soda, Pelíšky, Pupendo a mnohé ďalšie filmy českého režiséra Jana Hřebejka  – to už dnes je klasika. Tentoraz prišiel pred publikum s novinkou „Zakázané uvolnění“, ktorá sa už onedlho objaví aj v našich kinách.

Režisér Jan Hřebejk na predpremiére v Letnom kine Bažant kinematograf na Magio pláži v Bratislave v utorok 15. júla predstúpil pred publikum v dobrej nálade a jemne sarkastickým humorom dal úprimné inštrukcie publiku, aby za ním po pozretí filmu nechodili s názorom, že sa im jeho nová snímka nepáčila.

mDSC_2617 Hrebejk Jan premiera CFoto Peter Prochazka
režisér Jan Hřebejk a hlavní predstavitelia filmu Zakázané uvoľnenie na fotografii Petra Procházku

 

Už tento úvodný vstup vniesol neformálnu náladu do hľadiska, ktoré s napätím očakávalo jeho nový výtvor. Čo nám hovorí krátka, o to však výstižnejšia anotácia? „Zakázané uvolnění je o únosu nevěsty, který se dost nepovedl, o důležitém hokejovém utkání a koktejlu, který si holky nalejou, až když je ten správný čas.“

Recenzia Komédia režiséra Jana Hřebejka Zákázané uvoľnenie vás príjemne pobaví - 2
publikum Letného kina Bažant kinematografia na Magio pláži počas projekcie filmu Zakázané uvoľnenie na fotografii Petra Procházku

 

Správne drsný humor scenáristu Petra Kolečka je základnou ingredienciou snímky, ktorá je akousi psychologickou štúdiou rôznych ženských osobností v kontraste s mužským vnímaním sveta. Vďaka trom absolútne odlišným ženským postavám – unesenej neveste, ženíchovej svedkyni a osobitej barmanke sa z nevinne začínajúceho príbehu dostávame do čudného baru, kde sa postupne vyplavia na povrch nečakané tajomstvá a rôzne situácie.

 

Práve tie spôsobujú postupnú a neuveriteľne dômyselne spracovanú gradáciu filmu plnú vypätých a zároveň humorných scén – od hystérie, vypočítavosti bez zmyslu pre humor, nedostatku prirodzenej inteligencie, spontánnej a pritom citlivej povahe či manipulácie okolím.

Samozrejme, v čisto ženskom kolektíve nesmie chýbať tá najkľúčovejšia téma – muži a zásadná otázka, či sú práve oni pre ženské pokolenie tým najväčším šťastím na tejto planéte (ha-ha-ha). Na pohľad to síce vyzerá ako jednoduchý film stokrát videný, stokrát počutý, ale v komornej scéne – v útlom bare s troma ženskými postavami sa postupne dostávame rafinovaným spôsobom do rôznych vrstiev snímky, ktoré sa umnými dávkami divákovi postupne odhaľujú.

A povedzme si pravdu! Za všetko môže spomínaná barmanka, ktorá pre nevestu a nešťastne zamilovanú svedkyňu namiešala extra koktail aj vďaka ktorému pravda postupne vypláva z utajených hlbín do reality a veru, niekedy je aj bolestivá ako blues – mnohé scény totiž pripomínajú smiech cez slzy… Alebo ak chcete – spoveď jednotlivých postáv, ich detailné zábery tvárí počas odhaľovania krutej pravdy a úpenlivé pohľady priamo do kamery. Alebo publiku? Každopádne, klobúk dolu pred kameramanom Martinom Žiaranom, vďaka ktorého kreativite vynikla psychológia postáv a zároveň humorný rozmer duplicitne.

Zakazane uvolneni - Hana Vagnerova, foto Martin Straka
Hana Vagnerová, na fotografii Martina Straku

 

Aké by to bolo, keby do dejovej línie nevstúpili muži? Rovnako ako aj nežné pokolenie odhaľuje morálny rozmer súčasného skazeného sveta, aj chlapi si v konverzačných, vtipných bonmotoch povedia svoje.

A veru, ich humor s úspornými hodnoteniami stojí za všetky drobné sveta. Tak napríklad už len priezvisko Jelen a následná scéna s úmrtím koho si „podobného“ je síce niekoľkokrát opakovaná, ale čím viac sa na ňu divák pozerá, tým viac naberá grády na vtipnosti.

Najpozoruhodnejším momentom novej Hřebejkovej snímky je rozhodne istá dávka minimalizmu, ktorá je však skrytá do uzatvoreného prostredia a práve v tomto ukrytom svete sa nachádza množstvo detailov posúvajúcich film do nečakaných rozmerov.

Na pohľad dusivá komorná atmosféra zabezpečuje to, že sa tvorcovia priam dokážu „pitvať“ v postavách a popri vážnych myšlienkach ich navyše okoreňujú inteligentným humorom. Skĺbenie drámy a vtipných scén a zároveň prehodnotenie životov hrdinov Zakázaného uvoľnenia je prietržou mračien emócií, tajomstiev a nepoznaných príbehov.

Apropo, vďaka tejto búrke sa akosi všetko záverom vyčistí a hoci to nie je dažďová katarzia ako napríklad v kultovej Magnólii, kde sa divák doslova dusil z tragických osudov postáv, ani Hřebejk nenatočil prvoplánovú komédiu, ale skôr takú, čo vás donúti rozmýšľať a azda si aj uvedomiť realitu dnešného sveta.

George Sandová

Zdroj fotografií: Bonton film, na titulkovej fotografii hore  je Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vagnerová,  autorom fotografie je  Martin Straka

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu