Lenka Filipova -archiv L.F. - obr.
Lenka Filipová (zdroj foto: Dr. Horák)

Človeku to pripadá už strašne dávno, čo počúval hity ako Zamilovaná alebo Málo mám. Keď sa ozvali tieto nesmrteľné hity v pondelok 20. júla v bratislavskej Starej tržnici, niektorí spievali, ďalší si aj nostalgicky poplakali.

V podstate sa s hudbou už narodila. V rodine Lenky Filipovej sa vždy hralo na gitare či spievalo, dokonca viac hlasne. Z takéhoto bábätka teda ani nemôže nič iné vyrásť, len muzikant. Lenku Filipovú poznajú síce najmä vďaka veľkým hitom, ale možno málokto vie, že vyštudovala na pražskom konzervatóriu a neskôr na Medzinárodnej hudobnej akadémii odbor klasická gitara.

Nie sú to teda len bežné harmonické postupy, ktoré Lenka Filipová používa. Jej hra dokáže byť virtuózna, ale obdivuhodné na nej je najmä to, že nestojí na mieste už roky, ako sa to populárnym interpretom stáva. V Bratislave sa predstavila spoločne s Jindřichom Konířom (klávesy) a Seanom Barrym (keltská harfa), pričom spoločne aj sólovo predviedli unikátny repertoár.

Samozrejme, nechýbali už spomínané hity Zamilovaná, V šálku čaje na Srí Lanku, Málo mám, Prý se tomu říká láska… a ďalšie, ktoré oscilujú medzi príjemným šansónom a popom. Ak by ich Lenka vynechala, publikum by jej to istotne neodpustilo…

Lenka Filipová si podmanila publikum pre svoju prirodzenosť, romantické texty, nádherný alt, na ktorý nikdy netlačila. Jej prejav bol pre ľudí práve preto taký blízky, že sa nikdy na nič nehrala, neafektovala, netlačila na výšky, prehovárala publiku do duše a pre ženské srdcia jej piesne boli a stále sú priam hrejivým balzamom. Lenka totiž aj v smútku dokáže nájsť dobrú energiu a pohladiť, keď bolí srdce.

Lenka Filipova, koncert 20.7.2015-Stara trznica- obr. 5
autor foto: G. Sandová

A ešte jeden zásadný fenomén: táto speváčka, gitaristka a autorka piesní, ktorá má doposiaľ na konte vyše 20 albumov rôznych žánrov, jednoducho nestarne. Keď vystúpila na pódium s gitarou, človeku sa zdalo, že sa ocitol v dobe pred 20-mi rokmi. Jej neodolateľný úsmev, komunikácia s publikom, intenzívny osobný kontakt, pesničky, ktoré poznáme naspamäť, „neposlušná“ gitara, ktorá sa neustále rozlaďovala – to všetko pôsobilo na obecenstvo ako magnet. Do Lenky Filipovej proste musíte byť všetci zamilovaní.

Okrem spomínaných hitov nechýbal ani Antonio Vivaldi, ktorého zaranžoval jej sprievodný muzikant Jindřich Koníř a práve v tejto skladbe vznikol najvýraznejší priestor na to, aby ukázala svoje klasické vzdelanie. Gitara dokáže suplovať aj malý orchester a speváčka sa aj po rokoch štúdia dokáže popasovať s klasikou.

Lenka Filipova, koncert 20.7.2015-Stara trznica- obr. 2
autor foto: G. Sandová

Okrem toho, že na koncerte bola vynikajúca energia (fanúšikovia proste cítia, čo posiela zo seba interpret smerom k nim), pomedzi staré dobré hity a klasiku speváčka na koncerte namixovala aj keltskú ľudovú hudbu. Vďaka zoznámeniu sa s írskym špičkovým muzikantom Seanom Barrym sa vybrala cestou ľudoviek, ktoré majú korene v keltskej hudbe.

Keď spievala starý keltský tradicionál Oídhche Mhath Leibh (vo voľnom preklade Prajem Ti dobrú noc), v sále ani nikto nedýchal. Pieseň spieva napríklad aj škótska kapela Ossian, pričom v ich interpretácii je priam nebeský pokoj, niekedy až monotónnosť. Lenka vložila do piesne viac dramatického prejavu, nekopírovala nikoho, pieseň odpspievala podľa vlastného vnímania.

Staré keltské ľudové piesne majú v sebe nostalgiu, trpkosť a smútok, ktorý sa vám dostane až pod kožu. Ich prekrásna melodika, duchovnosť a zároveň neha, nenechajú nikoho chladným.

V piesni sa dáva zbohom, praje sa dobrú noc, požehnanie a večné zdravie. Oídhche Mhath Leibh patrí medzi jedny z najznámejších keltských piesní a bola spracovaná v rôznych verziách. Či už v zborových alebo sólo verziách – vždy mali svoje čaro.

Lenka Filipova, koncert 20.7.2015-Stara trznica- obr. 4
autor foto: G. Sandová

Najkrajšie v prejave speváčky a gitaristky sú hlboké altové polohy, ktoré majú v sebe priam magickú príťažlivosť. Je to jednak tým, že umne pracuje s hrudným registrom a špecifickou farbou hlasu.

Nižšie polohy zvláda bez toho, aby mal poslucháč pocit, že tam chce melódiu nasilu dostať. A hoci altistky obvykle s problémami spievajú vyššie polohy, u Lenky boli aj tie prirodzené, či už v rockovejšom zafarbení alebo v kultivovanom prejave.

Koncert Lenky Filipovej v Starej tržnici bol unikátnym zážitkom. Speváčka dokázala prepojiť rôznorodé žánre tak prirodzene, že aj publikum, ktoré prišlo možno so zámerom vypočuť si len jej staré hity a nostalgicky si zaspomínať, dokázalo prijať vážnu hudbu či prastarú ľudovú pieseň.

Je obdivuhodné, ak tvorca a interpret neostane pri starom osvedčenom repertoári, ale rozvíja sa a prináša so sebou starú dobrú energiu, ale nové piesne a žánrovú pestrosť.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu