V máji tohto roku sme sa mohli tešiť z premiéry dlho očakávaného filmu Godzilla. Ja sama som už počítala dni. Popravde som na tento film čakala s väčším vzrušením ako keď mi sfilmovali obľúbenú knihu. Nehovoriac o mojom obdive k filmovým monštrám. Urputne som sa snažila sama sebe zabraňovať v hľadaní informácií o filme a neskaziť si tak prekvapenie. A prekvapená som skutočne bola. Vlastne som sa asi prvú polhodinu sama seba pýtala, či sme omylom neprišli na iný film.

Filmový príbeh: Je rok 1999. Joe (Bryan Cranston) s manželkou (Juliette Binoche) a malým synom Fordom žijú v Japonsku. Joe a jeho žena pracujú v jadrovej elektrárni, kde nastanú podivné otrasy a následne sa zrúti. Po pätnástich rokoch už dospelý Ford (Aaron Taylor-Johnson) žije v USA s manželkou a synom. Vracia sa do Japonska, pretože Joa zatkli keď sa pokúšal dostať do uzatvorenej oblasti. A pokúsi sa znova spolu so synom. Zisťujú tu pravý dôvod uzatvorenia oblasti.

 

Film režíroval  Gareth Edwards.

Zatiaľ čo Godzilla z 1998 pobiehajúca po New Yorku, ktorá cestou kosí mrakodrapy a naháňa sa s vrtuľníkmi, správa sa ako zviera so základnými inštinktmi a ako bonus chystá sa na svet priviesť aj malé godzilčatá. Nová Godzilla je podstatne väčšia ako predchádzajúca. A je celkom iná. Nová Godzilla je akýmsi poslom prírody, aby nastolila rovnováhu.

Tvorcovia sa zrejme snažili tak trochu o návrat k pôvodným japonským Gojirám, vďaka čomu si prídu na svoje aj starší diváci. Dokonca aj samo monštrum nie je prerastená jašterica, ale viac pripomína pôvodnú Gojiru z polovice minulého storočia. Avšak Gojira nevznikla za účelom stať sa filmovou ikonou, ale skôr ako metafora desivej atómovej bomby.

Či už to hodnotíte ako kladnú či skôr zápornú stránku, Edwards elegantne predstavuje Godzillu aj ako hrôzu, aj ako hrdinu. Hlbší zmysel filmu spočíva v tom, že ľudstvo si naivne myslí, že ovláda Zem. Príroda si vždy nájde cestu, ako nastoliť rovnováhu.

Vizuálne efekty sa ale vydarili. Celkom zatieňujú fakt, že film má mizerný dej. Ani neviem či mám hovoriť o deji. Skôr je to zmes záberov na vrieskajúce a bojujúce monštrá, pobehujúcich vojakov a civejúcich ľudí, vrátane hlavného obsadenia. Aj keď musím povedať, že podobne som asi civela aj ja, očakávajúc zábery na ozrutné monštrum.

Čakala som tak napäto, ale zábery na tú krásnu potvoru boli len kratučké okamihy a zábery na obrazovky. Toto hodnotím veľmi negatívne. Keď sa konečne Godzilla objaví, vzbudzuje ohromný dojem, ale skôr, než si ju divák stihne vychutnať, je preč. Aj keď chýba pútavá dejová línia, napätia tam je dosť, výnimočne mi ani nevadil mrviaci a mľaskajúci divák vedľa mňa. Môžem povedať, že film je výborný, ale len po vizuálnej stránke.

Veľké plus dávam tomu, že hoci som čakala, ako to už býva, že monstrózny rev mi bude trhať uši, nebolo to také strašné. Malo to správne grády, ale nebol to prehnaný hukot.

Ťažko povedať, či negatívne stránky filmu pripisovať neskúsenému režisérovi. Možno by film vyzeral celkom inak a hlavne reakcie by boli iné, keby ho režíroval niekto iný. O tom je už ale zbytočné polemizovať.

Rea Moonlight

Zdroj videa a repre foto: YouTube

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu