Kto vstupuje do armády musí mať zmysel pre spravodlivosť. Bude predsa jej vykonávateľom a obrancom. Alebo musí mať veľké ambície. Musí predsa poslúchať rozkazy nadriadených, preto je lepšie dostať sa na rebríčku moci čo najvyššie. Ale čo je pre vojaka dôležitejšie? Uznanie alebo právo? Je kapitán väčší človek ako desiatnik?  Vyznamenáva hodnosť vždy tú lepšiu osobnosť?

Robert Harris svoju kariéru začínal v BBC ako novinár. Jeho prvé knihy boli tiež skôr faktografické. Od roku 1992, kedy vyšiel jeho prvý historický román vydal už niekoľko bestsellerov, napríklad Enigma, Archangeľsk a Duch. Momentálne pracuje na poslednom diele trilógie zo starovekého Ríma. Jeho posledným publikovaným dielom je práve Dôstojník a špión.

Recenzia na knihu Dôstojník a špión autora Roberta Harrisa - obalkaDej románu nás prenáša do Paríža na konci 19. storočia. Vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom sú napäté. Tajná služba hľadá špiónov na každom kroku. Zdá sa, že francúzsky úradníci vedia koho obviniť: Alfreda Dreyfusa.

Masy občanov s nimi súhlasia. Proces aj odsúdenie prebehne za ich absolútnej podpory. Mladý dôstojník Georges Picquart o všetkom informuje ministra a čoskoro je povýšený na hlavu Štatistického oddelenia, čiže tajnej služby Francúzska.

Dostanú sa mu do rúk dôkazy o ďalšej špionáži. Niečo tu ale nesedí. Je možné, že by bol Dreyfus nevinný? Picquart je na  vážkach: má otvárať prípad, ktorý všetci nadriadený považujú za uzatvorený? A ako sa má správať k svojim podriadeným, ktorý sú starší služobne aj vekovo?

Román nás privádza do obdobia, kedy nikto neveril nikomu a česť bola to najdôležitejšie čo človek mal. Rozdiely v medzinárodnej politike sú zjavné, no obávam sa, že v porovnaní s dnešným súdnictvom by sa nejaké podobnosti predsa len našli.

Príbeh je trochu prikrášlená historická udalosť. Skutočná časť zaručuje, že sa nebudete strácať v detailoch fiktívneho sveta. Dejová línia dodržiava zákonitosti normálneho sveta a kniha je preto ľahko čitateľná.

Keby len sucho opisovala dejiny, bola by nezáživnou. Harris skutočnosť dopĺňa o svoju fikciu, ale ak si to neprečítate v poznámke autora, ani by ste si to nevšimli. Román má jasné zápletky a rozuzlenie. Štýl je priam novinársky, no nechýba mu umelecká hodnota.

Na prvých stránkach knihy okrem predslovu nájdeme aj zoznam postáv. Môže pôsobiť trochu hrozivo, no zo začiatku je zbytočný. Postavy sú predstavované postupne a každá je jasne profilovaná.

Zoznam môže prezrádzať rozvoj príbehu, no ku koncu dobre poslúži na orientáciu, ktorá postava stojí na ktorej strane. Hlavní aktéri majú veľmi zaujímavé osobnosti a každý má nejaký plán, podľa ktorého koná. Pôsobia veľmi reálne, najmä protagonista Picquart. Je zaujímavé sledovať, ako mení svoj názor na udalosti aj osoby. Napriek tomu ostáva verný svojim princípom a to je sympatické.

Ak si myslíte, že historické romány nie sú váš štýl, vyskúšajte knihu Dôstojník a špión, budete prekvapení. Ak historické romány milujete, dostane sa jej na vašej poličke privilegovaného miesta.

Nenechajte sa odradiť objemom, príbeh je pútavý. Ako sa hovorí, spoznávajme históriu, aby sme sa z nej poučili a neopakovali jej chyby. Okrem súdnych sporov v príbehu možno nájdete aj chuť bojovať za to, čo pokladáte za dôležité.

Idle Berry

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu