Kniha Magická sila bylín, s podtitulom Ako si pričarovať šťastie, od autorky Denisy Fulmekovej, na rozdiel od väčšiny kníh o rastlinách, nie je zameraná na vedeckú stránku, ale na magickú. Dočítate sa v nej o priaznivých a aj nepriaznivých účinkoch rôznych rastlín a ich častí. Dozviete sa prečo sa zbierajú a na čo sa dajú použiť a ako si nimi môžete pričarovať napríklad: šťastie.

Isto poznáte aj vy, tie babské rady, dedené z generácie na generáciu, ktoré však nie všetky zafungujú. Často krát aj pre neúplnosť informácií. Práve táto kniha Denisy Fulmekovej poskytuje konkrétne recepty, rady a návody. Myslím si, že sú dostatočne overené a osvedčené, dozvieme sa z nej ako a na aký konkrétny problém môžeme, tú ktorú rastlinu použiť.

Samozrejme nie každý týmto veciam musí veriť. Aj mne sa spočiatku pri čítaní niektoré rady z knihy zdali čudné a asi by som ich najprv nevyskúšala. Napriek tomu na celom svete, každý národ, hoci má inú kultúru a rôzne zvyky, vie, že rastliny majú priaznivé účinky v rôznych oblastiach života. No i napriek tomu, že doba rýchlo napreduje, niektoré osvedčené recepty, či už na liečivé alebo kozmetické účely, fungujú dodnes.

Recenzia na knihu Magická sila bylín spisovateľky Denisy Fulmekovej - obalka knihyKaždý z nás určite pozná aspoň jeden recept z rastlín. Na hojenie rán, popáleniny, žalúdočné bolesti, krásnu pleť alebo vlasy. Z vlastnej skúsenosti poznám účinky mäty na žalúdočné bolesti. Je to veľký rozdiel, keď si kúpite v obchode mätový čaj a keď si mätový čaj spravíte doma sami z čerstvej mäty.

Alebo, poznáte  účinky žihľavy na vlasy?  Ľudia majú často skeptický pohľad na takéto veci a je jednoduchšie umývať si vlasy šampónom kúpeným v obchode. Ja som tiež bola taká. Ale skúsila som domáci šampón zo žihľavy a musím povedať, že som to veru mohla skúsiť aj skôr.

Keď si niečo len vyhľadáte na internete, je to väčšinou písané veľmi stroho a nedôveryhodne. Niekedy z toho vidieť, že ten človek čo o tom písal, tomu ani sám neverí, že to funguje. Alebo mu to len niekto iný povedal a sám to ani neskúsil.

Na tejto knihe ma ako prvé zaujalo to, že spisovateľka Denisa Fulmeková píše tak, ako by sa k čitateľovi priamo prihovárala.

Keď som jej knihu čítala, mala som pocit, že o tom naozaj veľa vie a že toho sama veľa vyskúšala. Táto skutočnosť dodáva jej radám na dôveryhodnosti.

Niekedy som mala dokonca pocit, že to píše skutočná čarodejnica. Autorka v knihe však aj sama zdôrazňuje, že sa v nej venuje magickej a nie vedeckej stránke.

Prvá časť knihy vo mne nevzbudila prílišné očakávania, keďže je až príliš bosorácka. Niekoho však naopak, práve táto časť môže zaujať najviac.

Druhá časť knihy zas mňa zaujala najviac. Možno preto, že už v prvom momente, ako som chytila knihu do rúk, než som ju vôbec otvorila, tešila som sa na „návody pre život“, ktoré si budem môcť vďaka knihe vyskúšať.

Skutočne je tu množstvo užitočných rád, no iba pre tých, ktorí sú ochotní tomu uveriť. Autorka tiež veľakrát zdôrazňuje duchovnú podstatu. Teda vlastne nejde len o to, že si niečo namiešame a použijeme. Veľmi dôležitý je aj samotný rituál s tým spojený.

V tejto druhej časti knihy toho ale mohlo byť aj viac. Veľa vecí, ktoré mi napadli, že by tam mohli byť, som v knihe nenašla. A na druhej strane tam bolo až príliš veľa rád sa týkajúcich sa vrecúšok s bylinkami. Čakala by som, okrem toho aj nejaké čaje, vývary a podobne. Toho tam bolo ale pomenej. Ale kto vie, možno sa raz dočkáme aj nejakého pokračovania knihy? Budem sa tešiť.

Ak chcete ale zistiť, ako sa dá pomocou rastliniek pričarovať bohatstvo, láska, a tiež ako si udržať mladosť, a ako chrániť seba, svoj dom a rodinu, na to je táto kniha, ako stvorená.

Denisa Fulmekova-foto archiv D.F.
spisovateľka Denisa Fulmeková (foto archív D.F.)

 

Magická sila bylín  je dobrá kniha. Avšak je písaná ako pre čarodejnice, akoby by bola napísaná v inej dobe, v stredoveku. No viacero receptov je takých, ktoré je reálne možné použiť aj dnes. Sú to veci, po ktorých väčšina ľudí túži.

Napríklad pritiahnutie úspechu a bohatstva, alebo nápoj na lásku. A sú tu aj jednoduchšie návody, napríklad návod ako navodiť milostné myšlienky – prezradím vám, že k nim dopomôže vôňa anízu, klinčeka či tymianu. Ale nájdeme tu aj taký recept, ktorý uchráni milého pred zvodmi iných žien, či konkrétnej ženy. Viac už však prezrádzať nebudem! :-)

Problémami dnešnej doby určite nie sú ochrana pred čarodejnicami a bosorkami, či ochrana dobytka. Ale takýchto v dnešnej dobe asi nepoužiteľných receptov tam bolo našťastie málo!

Určite je možné skúsiť všetky recepty na ochranu pred zlodejmi, škodcami, a pre ochranou šťastného a spokojného života. Dokonca aj recepty ako odvrátiť klebety, tie sú veru užitočné v každej dobe! :-)

Čo kniha ponúkne, to je nový pohľad na svet rastlín a mágie, o ktorom mnohí doteraz možno ani len netušili. Hovorím preto, skúste a sami uvidíte, či to zafunguje! :-)

Rea Moonlight

Rozhovor so spisovateľkou Denisou Fulmekovou, ktorý vznikol pri príležitosti vydania jej knihy Magická sila bylín si môžete prečítať > TU

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu