Ken Follet-Pad titanov-vydavatelstvo Tatran-obalka
zdroj: Vydavateľstvo Tatran

Svet bol na začiatku dvadsiateho storočia akýsi iný. Jednoduchší? Ako pre koho. Museli ste mať meno. Meno otváralo dvere, meno vyčarilo úsmev na tvárach cudzích ľudí, meno bolo všetkým. Beda ak ste sa narodili ruským roľníkom, anglickým baníkom alebo ženou. Vaše práva boli minimálne. Beh dejín ste nemohli ovplyvniť. No na dvere klope Prvá svetová vojna…

Ken Follett je waleský autor, ktorý sa stal medzinárodne známym už keď mal 29 rokov. Svoju kariéru odštartoval špionážnymi trilermi, ku ktorým sa s obľubou vracia. Za posledných 35 rokov napísal 29 kníh. A nie sú to žiadne zošitové väzby.

Skutočnú slávu mu zabezpečili Piliere Zeme, ktoré sa medzi nemeckými bestsellermi objavovali celých šesť rokov. V jeho tvorbe znamenali skutočný obrat a v predhovore sa priznáva, že sa tohto risku sám obával a úspechom bol naozaj prekvapený.

Jeho zatiaľ posledným historickým románom je trilógia Storočie. Pád Titanov  je prvým dielom trilógie. Bol publikovaný naraz v štrnástich krajinách a zaznamenal okamžitý úspech.

Píše sa rok 1914 a na anglický trón nastupuje Juraj V. Požiadal svojho priateľa a poddaného Fitza, aby do svojho letného sídla zavolal pár zahraničných hostí. Mladí muži sa stretli a diplomaticky i menej diplomaticky hovorili o momentálnych vzťahoch v Európe i za oceánom.

Práve v tom čase v neďalekých baniach vznikne požiar a následný výbuch otrasie aj Fitzovým domom. A to nielen fyzicky ale hlavne obrazne. Toto jednoduché stretnutie prebudí revolučného ducha vo Fitzovej gazdinej Ethel; a ten istý zápal horí v jeho sestre už niekoľko rokov.

Na opačnej strane kontinentu v Sankt Peterburgu Gregorij šetrí na cestu do Ameriky, zeme zasľúbenej. V Nemecku sa Walter von Ulrich, diplomat, nemôže dohodnúť so svojím otcom Ottom- tiež diplomatom- na tom, ako by mala vyzerať zahraničná politika Nemecka. A v Sarajeve zastrelia následníka rakúsko- uhorského trónu Ferdinanda.

Ken Follet má neuveriteľnú schopnosť skombinovať ľudské príbehy s historickým kontextom. Kniha je zostavená chronologicky a fiktívne postavy sa „náhodou“ vždy ocitnú v ústrednom dianí. Ak sa front pohybuje dopredu, istotne sa to nedozviete len z novín, „uvidíte“  to pohľadom postavy z prvej ruky.

Napriek niekoľkým „náhodám“ osudy postáv nevyznievajú nereálne. Autor rozumne rozmiestnil svoje postavy tak, aby pokryl celú históriu vojny. Výsledný efektom je, že ak sa niektoré príbehy prepletú, ste len príjemne pobavení.

Žiadna z postáv nie je na čele súperiacich mocností a to im dáva väčšiu slobodu. Môžu mať vlastný názor a aj napriek tomu, že sú fiktívne, veľmi dobre odrážajú dobové nálady v jednotlivých krajinách. Akoby vystupovali zo svojej triedy a tým ju reprezentovali.

Hoci teda knihu čítate ako historický román, vnímate, že je veľmi reálna. Rovnako ako v Harrisovom Dôstojníkovi a špiónovi samotnému deju predchádza zoznam postáv. Rovnako ako v ňom ho nebudete potrebovať, pretože každý z hrdinov má osobnosť, ktorá ho jasne odlišuje od ostatných a robí ho takmer živým.

Pád titanov je učebnicou života. Podáva správu o vojne, ktorej rozmer bol neslýchaný. Ukazuje, ako jednotlivec ovplyvňuje dejiny a dejiny formujú jeho. Je samostatnou kapitolou v histórii, no vieme, že za ňou nasleduje ešte väčšia: Zima sveta.

Idle Berry

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu