Mladá fronta DNES pripomenie návštevníkom vybraných obchodných centier v Českej republike, ako sa udalosti posledných 25 rokov zobrazili vo fotografiách, ktoré spravili ich fotografovi.  Výstava fotografií Mladej fronty DNES ponúka fotografie vážne aj veselé, okamžiky eufórie, ale aj chvíle zúfalstva či utrpenia. Vznikla tak unikátna obrazová kronika posledných dvadsiatich piatich rokov, ako ich postupne prostredníctvom svojich objektívov zachytili fotoreportéri najväčšieho českého seriózneho denníka.

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 6

Povodne, úspechy športovcov, vojny, návštevy prezidentov, spory o deti… Najzaujímavejšie fotografie, ktoré za posledné štvrťstoročie vznikli pre MF DNES, vyberal ich šéf fotografov mediálnej skupiny MAFRA Michal Růžička: „Bolo ťažké ich na výstavu vybrať. Boli sme prakticky pri všetkom, čím si táto krajina za tie roky prešla. Fotili sme všetko, od návštev pápežov a amerických prezidentov, cez denný život až po povodne. Ťažko môžem povedať, ktorá z tých mnoho tisíc fotiek je najlepšia alebo ktorú mám najradšej. O ďalšom živote našich fotografií často rozhodujú iné veci než je ich kvalita, alebo autorova obľúbenosť. Napríklad moja fotografia Václava Klausa s Viktorom Koženým, ako sedia vedľa seba na tenise, bola použitá mnohokrát, ale ja k nemu žiadny vzťah nemám.“  

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 10

Zatiaľ sú  naplánované tri zastávky, ktoré si putovná výstava urobí. V júli si môžu fotografie pozerať návštevníci nákupného a zábavného centra Forum Nová Karolina na Ostrave, v auguste sa  presťahuje výstava do nákupného a spoločenského centra Galerie Vaňkovka v Brne a v septembri do Obchodního centra v Novom Smíchove.

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 5

„Výrazné fotografie, či už spravodajské, reportážne či portréty, sú vlastne už štvrťstoročie akousi značkou či symbolom nášho denníka. Veď naši fotoreportéri často bodujú v prestížnej súťaži Czech Press Photo. Okrem vybraných päťdesiatich fotografií si návštevníci výstavy tiež pripomenú, ako sa v priebehu posledných dvadiatich piatich rokov menila podoba titulných strán MF DNES, na ktorých fotografie hrali a hrajú zásadnú úlohu,“ uviedol Jiří Kubík, riaditeľ redakcie Mladej fronty DNES.

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 3

Za 25 rokov sa zmenilo ledačo, ale stabilné zostávajú mená viacerých fotoreportérov, ktorí celý ten čas pracujú pre redakciu denníka MF DNES: Michal Růžička, David Neff, Dan Materna.

Výstava prináša ich fotografie a fotografie ďalších ich kolegov. Či už tých, ktorý sa dali na sólovú dráhu, ako napríklad Herbert Slavík, alebo tých, ktorí si obliekli dres MF DNES až v nasledujúcich rokoch: Michal Sváček, Jan Zátorský, Tomáš Krist

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 7

„V mediálnej skupine MAFRA pracuje mnoho mimoriadnych ľudí, v tomto prípade  sú to fotografi MF DNES. Vybrané fotografie v septembri vydražíme prostredníctvom iDNES.cz a výťažok použijeme k charitatívnym účelom. To, že táto akcia na záver ešte pomôže, považujem za najlepšie spojenie,“ doplnil Štěpán Košík, predseda predstavenstva spoločnosti MAFRA.

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 8

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 9

Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 4Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 2Redakcia denníka Mladá fronta DNES pripravila putovnú výstavu - 25 rokov vo fotografiách - 1

Zdroj: MAFRA

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu