repre foto dennikn.sk 8.11.2016 - doména je presmerovaná na opentat.sk

Vedenie redakcie denníka tvrdí, že pre technické problémy je webová stránka dennikn.sk už niekoľko hodín nedostupná. Rozhodli sa preto pre dočasné riešenie a zverejňujú obsah aspoň vo forme krátkych správ na webe opentat.sk.

Nie je jasné či sa jedná o marketingový ťah vydavateľstva s cieľom upozorniť a pripomenúť legendu vzniku Projektu N spred zhruba dvoch rokov, alebo ide o cielený DoS útok z neznámych adries, ktoré hostingová forma nedokáže cielene zablokovať a útok eliminovať.

Takéto útoky voči internetovým stránkam médií sú pomerne bežné, no trvajú zvyčajne len niekoľko minút, ale v prípade denníka N tento stav trvá už niekoľko hodín. Nie je známe či je za útokom protest, proti nekvalitnému obsahu, alebo proti protivládnej agende denníka, alebo iný dôvod.

Web Opentat.sk bol súčasťou inicitívy, ktorá vznikla v októbri 2014 ako protest proti vstupu oligarchov z finančnej skupiny Penta Investments do vydavateľstva Petit Press (cez spoločnosť NAMAV skupina Penta neskôr získala vo vydavateľstve až 45%).

Matúš Kostolný, vtedajši šéfredaktor denníka SME zisťoval prostredníctvom stránky Opentat.sk preferencie čiatateľov, ochotu platiť za obsah v novom médiu a získaval i sympatizantov a podporovateľov pre nový projekt. Čítajte viac.

Aktualizované 9.11.:

Vydavateľstvu sa web dennikN.sk podarilo opäť spustiť v stredu 9. novembra okolo poludnia.

Riaditeľ vydavateľstva Lukáš Fila vyhlásil, že stránku denníka sa aspoň čiastočne podarilo opäť sfunkčniť a vyjadril presvedčenie, že budú neskôr vedieť spresniť, čo presne sa udialo.

Doplnené 10.11.:

„Nepoznáme zatiaľ presnú príčinu technických problémov, ktoré nám odstavili web. Rozsah poškodenia diskových polí, na ktorých je uložený dennikn.sk, bol taký veľký, že dočasne prestali fungovať všetky naše služby,“ uviedol Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva denníka N.

„Od stredy už dennikn.sk funguje z náhradných serverov v zahraničí, pracuje aj naša aplikácia Minúta po minúte. Nie sú však zatiaľ dostupné redakčné texty a blogy publikované medzi 19. septembrom a 8. novembrom, a obmedzené sú aj niektoré funkcie webu a jeho dostupnosť. Dúfame, že ich znova zverejníme v najbližších dňoch,“ doplnil Fila na webe denníka.

„V najbližších mesiacoch budeme pracovať na výraznom posilnení našich hardvérových kapacít a ďalšom zdvojení kritickej infraštruktúry tak, aby sa podobné výpadky už v budúcnosti neopakovali,“ povedal Fila.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu