zdroj: RTVS

Spomedzi 130 prihlásených osobností, združení, škôl či obcí vybral prípravný výbor 21 nominovaných na ocenenie Roma Spirit 2021. Redakcia národnostného vysielania košického štúdia RTVS sa zásluhou relácie S vami doma – Tumenca khere stala jednou z nich.

Relácia Tumenca khere sa na obrazovky RTVS dostala prvýkrát v októbri minulého roka.

„Prvý lockdown priniesol do našich životov paradoxne viac práce, ale aj nové nápady a realizácie. Relácia S vami doma – Tumenca khere vznikala počas lockdownu práve preto, aby sme deti bez prístupu k online vyučovaniu, čiže nielen rómske deti, motivovali učiť sa aj iným spôsobom. V posledných covidových rokoch sa pre nás v košickom televíznom štúdiu stali prekážky „iba“ novými skúškami. A spolu s rómskymi moderátormi Klaudiou Oláhovou a jej dcérou Sárkou, Michalom Sivákom a Mariánom Balogom sme sa stali istým spôsobom priekopníkmi,“povedala tímlíderka redakcie Ľuba Koľová.

Rómske vysielanie pre deti doteraz na obrazovkách verejnoprávnej televízie nebolo. Aj preto tvorcovia tejto novej relácie získali nomináciu v kategórii Čin roka, kde sú spolu s nimi nominovaní aj etnograf Alexander Mušinka za monografiu Eleny Lackovej a Martina Horňáková za vytvorenie Rómsko-slovenského frazeologického slovníka.

„V košickom televíznom štúdiu sa intenzívne venujeme príprave programov pre deti. S vami doma (Tumenca khere) je špecifický tým, že vznikal ako aktuálna reakcia košického štúdia na nemožnosť detí z marginalizovaných skupín vzdelávať sa v čase, keď boli zatvorené školy. Začínali sme vo veľmi skromných podmienkach, bez nákladnej scény, ale s absolútnym nasadením a odhodlaním všetkých tvorcov i v úzkej spolupráci s odborným externým prostredím. Všetci sme pochopili, že tu ide o viac ako o televíznu zábavu. Detskí diváci, ich rodičia a učitelia nám napokon dali vedieť, že vzdelávanie hravou formou a navyše striedavo v rómskom a slovenskom jazyku je pre nich prístupné a užitočné,“ hovorí riaditeľ košického štúdia RTVS Jozef Puchala, ktorý je zároveň jedným z tvorcov relácie.

Úspech prvej 10-dielnej série si priam vynútil pokračovanie. Druhá séria mala 12 častí a tvorcovia postupovali podľa písmen v abecede.

„Momentálne finišujeme tretiu sériu so zaujímavými témami podľa písmen abecedy, napríklad o tom, ako žijú Mravce, čo sa deje v Nemocnici, čo sú to Oceány a ako ich chrániť, ako vznikli Peniaze, alebo kto sú Ufónci. Pri príprave scenárov si dávam špeciálne záležať na tom, aby boli aktivity, básničky, rozprávky a nové vedomosti nakombinované tak, ako sa s nimi deti stretávajú aj na vyučovaní v škole bez ohľadu na to, v ktorom ročníku práve sú,“ vysvetľuje scenáristka Ivana Smrčová.

Oceňovanie Roma Spirit s cieľom prezentovať a oceniť pozitívne prínosy v prospech rómskeho etnika sa tento rok uskutoční už trinástykrát. RTVS si vo vysielaní pripomenie Medzinárodný deň ľudských práv v predvečer 9. decembra 2021 aj spomínaným Galavečerom z odovzdávania ocenení Roma Spirit 2021.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu