Adam Valček (foto: SME)

Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice rozpútala na Slovensku proces, ktorý spôsobil mnohé zmeny. Napríklad aj to, že medzi bežnú verejnosť sa dostávajú detailnejšie informácie o finančných, majetkových a iných kauzách z najvyšších kruhov slovenskej spoločnosti. V práci Jána Kuciaka totiž pokračujú jeho kolegovia z celého žurnalistického prostredia na Slovensku.

Reportér denníka SME Adam Valček spolu s novinárkou Zuzanou Petkovou z TRENDU spolupracujú na kauze, na ktorej v minulosti pracoval Ján Kuciak.

Ide o kauzu spojenú s Mariánom Kočnerom, ktorá podnikateľovi mala vyniesť zisk pol milióna eur.

Pre potreby objasnenia niektorých informácii ohľadom kauzy Technopol kontaktovali Valček a Petková podnikateľa Kočnera, ktorý reagoval psychologickým nátlakom, ako v minulosti voči Jánovi Kuciakovi. Informáciu zverejnil denník SME.

Podľa informácií denníka SME, Kočner na otázky najskôr reagoval vyjadrením, že verí skôr „židojašterom ako mainstreamovým médiám“, čim zrejme reagoval na prebiehajúcu marketingovú kampaň denníka. S jasným náznakom výsmechu sa pod stanovisko podpísal ako “ten, ktorý sa nikdy žiadnemu novinárovi nevyhrážal”.

O niekoľko hodín sa spočiatku stručná komunikácia zmenila na niečo, čo sa asi vymyká medziam zákona.

Kočner poslal do SME email, ktorý obsahoval otázky, s cieľom zistiť citlivé a osobné informácie o reportérovi Adamovi Valčekovi, pýtal sa na informácie zdravotného a rodinného charakteru. Informácie sa údajne snažil získať pre svoj pripravovaný portál o „novinároch hlavného prúdu“.

Podľa šéfredaktorky SME Beaty Balogovej je Kočnerov e-mail prejavom arogancie človeka z mafiánskych zoznamov.

„Jeho naznačovaná snaha zbierať zdravotné a rodinné informácie o novinárovi s cieľom ich zverejnenia je vlastne zastrašovanie. Ide o útok na slobodu tlače,” uviedla Beata Balogová.

Investigatívny žurnalista denníka Adam Valček podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie. Konanie Mariána Kočnera naznačuje možné porušenie zákona a orgány činné v trestnom konaní by mali situáciou zaoberať.

No nie tak ako ju riešili v prípade Jána Kuciaka, keď opakovane odmietli trestné oznámenie, ktoré Ján Kuciak podal.

Kočner je známy svojimi útokmi na novinárov, ktorý sa zaujímajú o jeho obchody. Jeho taktika je získavať o novinároch osobné informácie a zverejňovať ich ako kompromitujúci materiál.

Kočnerove konanie má, ale úplne iný charakter ako zisťovanie informácií Adamom Valčekom alebo Jánom Kuciakom. Obaja novinári zisťujú informácie s cieľom objasniť ich verejnosti, respektíve zisťujú informácie vo verejnom zámere.

Marián Kočner sa už v minulosti netajil záujmom získavať citlivé informácie o nepohodlných osobách.

Kontroverzný podnikateľ a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Kočner avizoval už 5. apríla 2016 na tlačovej besede, že ak mu niekto pošle informácie o politikovi Danielovi Lipšicovi dostane odmenu 100 tisíc eur. Výsledkom bolo zverejnenie informácií na stránke lipsicovestado.info. Čítaj viac.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu