koláž: Ringier Axel Springer

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice spustila na Slovensku intenzívny boj za slobodu tlače a ochranu novinárov.

Pri odhaľovaní vrahov dvoch mladých ľudí sa na svetlo verejnosti začali dostávať aj informácie a dôkazy o mafiánskych praktikách, ktoré sa na Slovensku používajú.

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc vyzvala slovenské autority, aby viedli intenzívnejšie vyšetrovanie Mariána Kočnera v súvislosti s opakovaným atakom ma viacerých novinárov.

Organizácia, ktorá sa angažuje v boji za slobodu tlače a médií pozorne sleduje aj vyšetrovanie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Marián Kočner má byť podozrivý z objednania tejto vraždy.

Marián Kočner je podozrivý z viacerých podivných obchodných praktík, na ktorých odhalení pracoval Ján Kuciak.

Ján Kuciak bol jedným z viacerých novinárov, ktorých sa Marián Kočner pokúšal zastrašiť. Kuciak dokonca podal na Kočnera aj trestné oznámenie pre nebezpečné vyhrážanie.

Zodpovedné orgány, ale odmietli riešiť toto trestné oznámenie. Kočner v tejto veci nebol ani len vypočutý. Vypočutie bolo vykonané až po smrti Jána Kuciaka, keď sa na pokyn generálneho prokurátora preverovalo i toto trestné oznámenie.

„Všetka možná pozornosť sa musí sústrediť na aktivity Mariána Kočnera, vrátane jeho útokov na slovenské média a jeho potenciálne spojenia s vraždou Jána Kuciaka,“ uviedla na portáli Reportérov bez hraníc Pauline Adès-Mevel, riaditeľka kancelárie Reportérov bez hraníc pre Európsku úniu a Balkán.

Reportéri bez hraníc si na jednej strane vážia pokrok vo vyšetrovaní dvojitej vraždy, ktorá otriasla Slovenskom. Vyšetrovanie musí ale pokračovať, tak aby bolo úspešne dotiahnuté až do konca. Slovensko nemôže tolerovať ďalšiu tragédiu, ani dovoliť, aby predátori ako Marián Kočner ohrozovali novinárov a slobodu tlače.

Na druhej strane Reportéri bez hraníc majú pochybnosti o schopnostiach slovenských vyšetrovacích orgánov úspešne uzatvoriť toto vyšetrovanie. Naznačuje to aj skutočnosť, že polícia urobila počas vyšetrovania mnoho závažných chýb, ktoré uznal aj generálny prokurátor Jaroslav Čižnár.

Vyšetrovanie je veľmi komplikované, na povrch vychádzajú závažné informácie o ľuďoch pracujúcich v kľúčových štátnych sférach, ktorí zároveň pracovali aj pre Kočnera.

Takýmito ľuďmi sú aj bývalí agenti Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth a Miroslav Kriak, ktorí zhromažďovali kompromitujúce informácie o viacerých novinároch.

Kočner sa snažil skompromitovať aj novinára Adama Valčeka, atakoval ho súkromnými informáciami a reportážou v relácii Na pranieri. Valček podal na Kočnera trestné oznámenie. > Čítaj viac

K novinárom, ktorí boli pod drobnohľadom Kočnera mala patriť i Monika Tódová, Marek Vagovič, či Štefan Hríb. > Čítaj viac

Všetky tieto odhalenie viedli k tomu, že Slovensko sa v svetovom rebríčku slobody tlače prepadlo o desať pozícii. Momentálne je Slovensko spomedzi 180 krajín na 27. pozícii.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu